Jump to content

Politiet har problemer med alle sine Marell M12 ribber


-morten-

Recommended Posts

Ingar skrev 44 minutter siden:

Ifølge artikkel i Båtmagasinet har politiet i Oslo og Bergen erstattet Marell med Goldfish X12 med 3X450 Mercury som gjør 80 knop.
Nødvendig å jage mistenkte i 80 knop eller er det sløsing med offentlige midler?

Er det nødvendig å kjøre 250km/t om bilen har det som topphastighet??

 

 

 

http://www.fuel-flow.no

Få kontroll på dieselforbruket ombord med en forbruksmåler fra  www.fuel-flow.no  

 

Link to post
Brigg skrev for 3 timer siden:

Det handler vel kanskje like mye om å kunne forflytte seg raskt dit det er et behov for tilstedeværelse. 

Ja, ihvertfall i Vestland har de et enormt område å dekke. Så på godværsdager kan det være greit å kunne gi på litt.  Dessuten har det vel en viss avskrekkende effekt.  Men de burde nok hatt en mer robust båt i tillegg. Jeg synes Redningsselskapets båter med innenbordsmotorer og slipp med vannscooter er en bra løsning. Da kan de komme under lave broer og opp i elver og andre gruntvannsområder også. 

Link to post
Ingar skrev for 4 timer siden:

Nødvendig å jage mistenkte i 80 knop eller er det sløsing med offentlige midler?

Politiet er en nødetat, så hvis det blir MOB / PLIVO / brann om bord er det greit å ha noen som kan komme til stedet hurtig. Videre hvis man skal innhente noen som prøver å stikke av i 45+ knop må man ha godt fartspotensiale for å faktisk klare dette.

For 10 år siden var det ikke mange 45+ båter, nå er det flust av dem.

Link to post

Politiet i Oslo har disse Goldfish-båtene blant annet for å kunne frakte delta-troppen til kystnære steder på østlandsområdet. Eksempelvis Hurum-landet hvor båt fra Oslo sentrum fort kan være raskeste vei. 

Link to post

"Politiet betaler av egen lomme for å rydde opp."

Høres ut som de som har ansvaret for innkjøpet betaler av egen lomme.

Men det er alltid skattebetalerne som tar regninga for statlig udugelighet.

De som har det egentlige ansvaret, skal bare ha høye lønninger for et ansvar uten konsekvenser.

Slike bomkjøp reiser tvil om kompetanse, og respekt for skattebetalerne.

Link to post
Selco Racing skrev for 2 timer siden:

"Politiet betaler av egen lomme for å rydde opp."

..

Høres mer ut som de posisjonerer seg ift mangelansvar og evt rettsak / forlik.

Det skulle bare mangle om de ikke koster denne selv, om man påstår det forefinnes mangler og det er uklart hvor manglene har oppstått.

 

Når anbudsdokumentene sier at pris vektes med 60%, sier det seg selv at man får ikke noe ut over det som står i spesifikasjonen. Så om det ikke står noe om isolering, varme og air-conditioning er det rett og slett urimelig at man forventer å få det.

Kvalitet vektes 40%: Kvalitet er evnen til å tilfredsstille kundens 'behov og forventning'. (ISO standarde

Her er spesifikasjonen sentral, og den har vi lite og ingen kunnskaper om. En profesjonell aktør som kjøper inn for den norske staten, vil forventes å kunne utrykke sine 'behov og forventninger' i en spesifikasjon.

 

Nyhetsartikler er 'klikkbaits' mer enn opplysende, og de har tydelig 'stakkars politi' slagside i god nasjonalistisk ånd mot den 'udugelige' svenske leverandøren.

Jeg har merket meg at leverandøren har utbedret alle mangler det er reklamert på, men at dette i noen tilfeller kan ha tatt litt tid (som lekkasjer, motorhavari, mv). Hvorvidt tidsbruken er innad i politiet eller hos leverandøren sier ikke artiklene noe om.

Politiet og andre interesse-parter 'synser' mye i media. Det er uklart om dette er fremmet som reklamasjoner eller er grunnlag for reklamasjoner. Uansett skal ikke leverandøren ha reklamasjoner via media, men i sitt reklamasjons-system.

 

Mye oppfatter jeg like mye som kritikk til spesifikasjonen og innkjøpsprosessen. 

Denne delen er leverandøren helt uvedkommende.

En uavhengig granskning vil kunne gi fremtidig læring til denne delen også, og kanskje en anbefaling om at kjøper også bekoster tiltak som er uteglemt i anbuds fasen / spesifikasjonen.

 

Link to post
Havarita skrev 33 minutter siden:

Når anbudsdokumentene sier at pris vektes med 60%, sier det seg selv at man får ikke noe ut over det som står i spesifikasjonen. Så om det ikke står noe om isolering, varme og air-conditioning er det rett og slett urimelig at man forventer å få det.

Kvalitet vektes 40%: Kvalitet er evnen til å tilfredsstille kundens 'behov og forventning'. (ISO standarde

Her er spesifikasjonen sentral, og den har vi lite og ingen kunnskaper om. En profesjonell aktør som kjøper inn for den norske staten, vil forventes å kunne utrykke sine 'behov og forventninger' i en spesifikasjon.

 

Om pris hadde vært vektet så lavt som 40% hadde det fortsatt ikke vært noen incentiver for å levere mer utstyr enn det som er spesifisert. Jeg synes egentlig 60/40 høres ut som en grei vekting her.  Men man må kvalitetssikre spesifikasjonene for de går ut på anbud, det nytter ikke å komme etterpå og tenke "oi, her var det kaldt!"

"First they ignore you, then they ridicule you, then they fight you, then you win." - Mahatma Gandhi
Link to post
index skrev 23 minutter siden:

Om pris hadde vært vektet så lavt som 40% hadde det fortsatt ikke vært noen incentiver for å levere mer utstyr enn det som er spesifisert.

Enig. Kvalitet i denne sammenheng må jo være det som er ut over minimumskravene. En høy vekting av kvalitet over pris vil derfor bety at man er villig til å betale for ting som man i utgangspunktet ikke har spesifisert. 

 

Når en stort sett har handlet med norske  leverandører som en kjenner godt, så er det er lett å bomme, og glemme å spesifisere ting en tar som selvsagt.  Jeg har vært i kontraktkonflikter med svensker. Og de skiller seg ut ved at ingenting er "självklart", hvis det ikke står i kontrakten. 

Link to post

Du må være innlogget for å kunne svare.

Logg inn med eksisterende, eller opprett ny, konto.

Opprett ny konto

Gratis og helt uforpliktende

Klikk her for å opprette konto.

Logg inn

Logg inn dersom du har konto

Logg inn


×
×
  • Create New...