Jump to content

Forlenger til girhendel på påhenger?


zooper

Recommended Posts

Jeg har en liten seilbåt med 4hk påhengsmotor, plassert slik at girhendel er vanskelig å nå.

 

Jeg leter etter et billig og enkel løsning. Den mest elegante er en kontrollboks for både gass og gir, men løsningen er både dyr og komplisert.

 

Har noen et tips?

 

Man skulle tro at dette var et såpass vanlig problem at det fantes et flust av billige hyllevare-løsninger på Aliexpress eller den lokale båtutstyrssjsppa - men mine søk kommer til kort. Løsningene jeg finner er totalt Frankenstein og over kompliserte.

Link to post
zooper skrev 41 minutter siden:

Jeg leter etter et billig og enkel løsning. Den mest elegante er en kontrollboks for både gass og gir, men løsningen er både dyr og komplisert.

 

Har noen et tips?

20240601_172123.jpg.8b488d322239ff2d884140fc60a8754a.jpg20240531_224941.jpg.e38271c9638d57e571bf5ee6c2cea984.jpg20240531_212638.jpg.057814bd6a1132e8aebcef97ee4b4b0f.jpg

 

Sånn har jeg løst det problemet. Da kan jeg betjene gass, gir og styring inni båten selv om 6-hesteren står på brakett.

 

Vaieren er 1,2mm rustfri 10 meters fra Biltema, koster 80 kr.

Vaierstrømpe i lange lengder er vanskelig å få tak i til ok pris, men gardinstreng fra Clas Ohlson duger også, men er litt mer kompresibel). Styringa er vanlig rattstyrig fra Biltema. Rattet brukes lite, men er praktisk for å korrigere for sidevind.

Link to post

Mercury har girhendel lenger frem, hvertfall på 6 hk 2022. Men strammeskrua til styringa er du vel avhengig av hvis det er seilbåt. Og den ryker etter en dag eller to er min erfaring (en gang holdt den 2 dager, en annen gang en dag). Motoren stoppet også sånn ca 4 ganger de 2 månedene jeg hadde den, men etter å ha pumpet bensin og dratt i snora igjen så startet den. Er også til tider litt tungstartet, dro vel ca 30 ganger i snora før den startet siste gangen jeg startet den.

Link to post

Nå er det jo få ting som er mer estetisk og praktisk korrekt enn å komme inn i havn med rompa i været mot fartsretningen:) Husker godt de herlige årene der.

 

Hva med en bolt gjennom hullet på girhendel og en øyekrok eller noe. Så har du bare et kosteskaft eller noe med noe tilsvarende som kan hentes på ved behov? Hvis du ikke styrer med selve motoren kan du vel bare ha bolt gjennom kosteskaft/pinne til giret permanent? Festet med en tauløkke på pushpit. 

Link to post

Du må være innlogget for å kunne svare.

Logg inn med eksisterende, eller opprett ny, konto.

Opprett ny konto

Gratis og helt uforpliktende

Klikk her for å opprette konto.

Logg inn

Logg inn dersom du har konto

Logg inn


×
×
  • Create New...