Jump to content

Finnes det drivanker til elv?


Fjellfiskern

Recommended Posts

Kort fortalt har jeg begynt å fiske litt fra kano i elv, veldig morro, men jeg kunne ha tenkt meg et anker som hadde latt meg drive med strømmen men i sakte fart. Når jeg driver uten anker så går det bare alt for fort nedover slik at jeg ikke rekker å avfiske et område før jeg er langt forbi det.

 

Finnes det noe slikt? Tenkte at feks en metallkule kunne ha fungert?

Link to post
42 minutes ago, J-Å said:

Poenget er vel å ha noe som glir langs bunnen. Da tror jeg hverken en dreng eller en dregg egner seg.

 

 

Nettopp, men jeg har tenkt tanken om å bruke en liten dregg slik at den ikke helt holder. Det hadde nok fungert men hadde gått i rykk og napp samt samlet opp veldig mye grønnsaker fra bunnen..

 

Men tror jeg har funnet en god løsning, kommer til å prøve med en stor karabinkrok og flere kjettinger med en tykk slange utenpå. Må ha noe i hver ende av kjettingen slik at slangen ikke sklir av. Men tror det blir en fin løsning for da kan jeg justere hastigheten ved å ha på eller ta av kjetting biter. 

 

 

Link to post

Hva med en Penn Senator 9/0, 500m med 1mm mono, stille bremsen på halve kraften av det som trengs på å holde kanoen stille i strømmen med deg ombord (det måler du med din fiskevekt, ikke min, for den går bare til 1000 gram)  så får du halv fart av strømmen...  snella fester du tile påle eller brygge

Link to post
46 minutes ago, dieselfan said:

Hva med en Penn Senator 9/0, 500m med 1mm mono, stille bremsen på halve kraften av det som trengs på å holde kanoen stille i strømmen med deg ombord (det måler du med din fiskevekt, ikke min, for den går bare til 1000 gram)  så får du halv fart av strømmen...  snella fester du tile påle eller brygge

 

Haha, artig ide men jeg tror de andre fiskerene i elva hadde blitt plasselig forbanna om de hadde fått monolina i trynet og falt i vannet.

Link to post
50 minutes ago, enslagsgjest said:

En kano tåler lett mange hundre kilo. Ikke at man skal ha med mange hundre kilo kjetting da :giggle:

 

Lastekapasitet på 250 kg.. :) For en 12 fots kano. En 14 vil gjerne tåle 360-380+ og en 16 tåler bortimot 500..

 

Men vil da tro jeg kommer langt med 2-3 kilo kjetting.

Link to post
Fjellfiskern skrev 5 minutter siden:

artig ide men jeg tror de andre fiskerene i elva hadde blitt plasselig forbanna om de hadde fått monolina i trynet og falt i vannet.

...var eneste måten jeg kunne komme på som ville redusere farten din til det halve av strømmen uavhengig av dybde, størrelse på elvegrus og vegitasjon....  også tenkte jeg at du hadde en PennS9 allerede siden du driver å fiskær  :giggle:

Har sett fiskere i Målselva som for meg så ut til å gå over lik, så jeg trodde ikke det gjalt noen regler i ælva...

Link to post
4 hours ago, pacuare said:

Tror en kjetting langs bunn vil flytte på steiner. En gang ikke noe problem men hvis mange gjør dette blir det etterhvert mindre fisk i elva. 

 

Er ikke steinbunn i utgangspunktet, og det er ikke akkurat slik at vanlige anker ikke etterlater spor heller.

Link to post

Du må være innlogget for å kunne svare.

Logg inn med eksisterende, eller opprett ny, konto.

Opprett ny konto

Gratis og helt uforpliktende

Klikk her for å opprette konto.

Logg inn

Logg inn dersom du har konto

Logg inn


×
×
  • Create New...