Jump to content

Speiderskuta Havbraatt på oppgradering i Risør


Sjøspeidern

Recommended Posts

Tenkte det var på tide å lage en egen tråd angående det omfattende arbeidet som skjer på Havbraatt for tiden.

 

Havbraatt er som sikkert en del av dere har sett på forumet båten eid av Norges speiderforbund, Havbraatt har utgangspunkt i de engelske seilkutterne og Skandferkuterren, men er tegnet av Stein Justnæs og Trebåtbygger Ole Jacob-Broch (I følge hva jeg har hørt), skuta er veldig stabil, forholdsvis rask og en solid platform til speiding, men nok om det, tilbake til nåtiden.....

 

Havbraatt står i Buvika og får masse kjærlighet av både proffe og frivillige, Motor er skiftet, skader repareres og skuta får diverse utskiftninger og overhalinger.

Kommer til å legge ut større innlegg med diverse ting i tråden under, og selvfølgelig svare på eventuelle spørsmål :)

 

Så syns jeg det er på plass å takke Jan Fredrik fra Risør slipp og Ole Jacob fra Risør trebåtbyggeri som tilrettelegger og gjør det mulig å drive dugnadsarbeid på båten, så de to stedene er virkelig å anbefale.

 

Kommer tilbake når jeg får sortert bildene jeg har tatt, så dere får nyte dette bildet imens.

Alle bilder har jeg tatt selv, med mindre det står noe annet

IMG_6499_HEIC.jpeg.6c4a0026f8ea97b6446f3cbc646e051d.jpeg

-Seiling er gøy helt til det ikke er det lenger.

Sander "sjøspeidern" Øigarden

Link to post

Når Havbraatt står så fint i slippen med en kran rett over seg så bestemte vi å ta ut Vannntanker og parafintanken+ danskebyssa for rens og reperasjoner.

 

De «hjemmelagde» vanntankene måtte sveises pga sprekk i sømmene, og danskebyssa hadde godt av en real rens


IMG_3128.jpeg.c57f5020357671f9d2b9eb3270e6c40e.jpeg

Her heises vanntanken ut av båten, det er et simpelt stillas rundt båten, så da gjør en kran jobben mye tryggere og lettere, jeg har ikke lyst å falle 2 meter bærende på en vanntank iallefall


Når alt av vanntanker var montert ombord igjen fikk vi hjelp av en speiderrørlegger til å sørge for at alt er i orden, så nå er vanntilgangen god i mange år videre 

-Seiling er gøy helt til det ikke er det lenger.

Sander "sjøspeidern" Øigarden

Link to post
mons skrev 3 minutter siden:

Havbraatt var på langtokt før det ble speiderbåt.

I 1977 var særdeles aktiv..

Så artig å endelig få se artikkelen det har vært så mye snakk om, denne tror jeg hadde vært fin å ha i Havbraatt arkivet, du har ikke en link vi kan få ?

-Seiling er gøy helt til det ikke er det lenger.

Sander "sjøspeidern" Øigarden

Link to post
mons skrev for 9 timer siden:

Havbraatt var på langtokt før det ble speiderbåt.

I 1977 var særdeles aktiv..

Her snakker vi vel om forrige Havbraatt, og ikke den som det jobbes på nå ? Selv om det er rester av gamle Havbraatt i nye Havbraatt

 

Vifa - Bruce Roberts 35

Tidligere: EOS - Tidligere Vifa/Fryd - en fungerende Maxi 77
Mitt andre prosjekt: Den grønne bie - En ikke helt standard Land Rover Discovery

Link to post

Stemmer at dette er Havbraatt II, er veeeeeldig lite av den gamle igjen, etter å ha sett på bilder av den gamle er det typ rattet og et par spant som er igjen fra den originale, og blyet selvfølgelig 

-Seiling er gøy helt til det ikke er det lenger.

Sander "sjøspeidern" Øigarden

Link to post
finnarne skrev for 2 timer siden:

Mener den kraftige dekksbjelken vi stanger hodet i også kommer fra Havbraatt I

Den Sagnomsuste «Ole Jacobs Bjelke» kan godt hende stammer fra Havbraatt I, den er litt «out of place» om det gir mening.

 

Jeg har klart å bli kvelt av den til og med😂, så oppover og fikk den rett i halsen, ellers så undervurderer man egen høyde, klarte å stange i den selv uten dørkplatene montert

 

Allerede på første tur i 1997 ble problemet oppdaget, og løst.

bilde lånt av Pontos (1. Langesund sjø) sin nettside om Havbraatt  https://www.pontos.no/havbraatt/

IMG_3524.jpeg.913074ce2bae6825d2755566f9323398.jpeg

-Seiling er gøy helt til det ikke er det lenger.

Sander "sjøspeidern" Øigarden

Link to post

Jeg har ikke seilt "nye" Havbraat, men den gamle har jeg seilt Kristiansand-Ålesund og Kristiansand-Marstrand. Husker pumpene gikk forholdsvis mye over Skagerak i dårlig vær, var noe råte i hekken og dårlig dekk som var plastret. Tror skjøyta ble kondemnert noen år etter, bare motor og radar som ble tatt med av det elektriske.

Link to post
Fishermidas skrev for 21 timer siden:

Jeg har ikke seilt "nye" Havbraat, men den gamle har jeg seilt Kristiansand-Ålesund og Kristiansand-Marstrand. Husker pumpene gikk forholdsvis mye over Skagerak i dårlig vær, var noe råte i hekken og dårlig dekk som var plastret. Tror skjøyta ble kondemnert noen år etter, bare motor og radar som ble tatt med av det elektriske.

Dette er informasjonen som en av de som bygde den skrev ned.

"Den nye Havbraatt ble bygget ved Risør Trebåtbyggeri i perioden 1996 til 1997 og sjøsatt i slutten av april 1997. Under byggingen var det stor usikkerhet om den nye båten skulle kalles for Havbraatt eller Havbraatt II. Vi endte på kun Havbraatt, siden den gamle båten i utgangspunktet ble kondemnert. Den gamle ble kjøpt av en privatperson og forsøkt restaurert, og var i drift noen år etterpå, men ble endelig slettet i skipsregistret i 2013."

 

Hørte av ei dame som seilte den gamle og oppdaget plutselig at bunnen var nesten ikke eksisterende, da skulle båten egentlig repareres, men Ole Jacob kom frem til at det ville være billigere å bygge ny, båten kostet 1 million i 1997

-Seiling er gøy helt til det ikke er det lenger.

Sander "sjøspeidern" Øigarden

Link to post
Fishermidas skrev for 6 timer siden:

Gamle Havbraatt var en Nordlandskutter, skal grave litt i noen album å se hva jeg finner av bilder. Var på begynnelsen av 90tallet jeg var mannskap der.

Det hadde vært veldig fint ja, nåværende er en Frankenstein hybrid av mange ulike typer kuttere, men det funker. Og det funker veldig bra 

-Seiling er gøy helt til det ikke er det lenger.

Sander "sjøspeidern" Øigarden

Link to post

IMG_7887(1).jpg.bed6dedae49570e910349fd65473d8ad.jpg

 

En liten test med "genua", hadde et ekstra stort forseil til lett vind. Klyveren blir pakket.

 

 

IMG_7888(1).jpg.dd6550a32b2997b9af800b1f6d93f0f4.jpg

 

Hard seilas over Skagerak

 

IMG_7889(1).jpg.25aad0df3be2dc0b359bd96bbba23e4a.jpg

 

 

 

IMG_7890(1).jpg.60176a9642217cc58df4a7b19e9a7596.jpg

 

Pumpene fikk kjørt seg, måtte til med litt membranbytter. Hørte rykter om at EL panelet i bakgrunnen ble med over i nye Havbraatt, stemmer det?

Link to post
Fishermidas skrev 1 time siden:

Hørte rykter om at EL panelet i bakgrunnen ble med over i nye Havbraatt, stemmer det?

Dette er panelet som er i havbraatt nå, og jeg tror det er fra når den ble byggetIMG_9164_HEIC.jpeg.7cd8eddc863c9fc9196c8f37356419d1.jpeg

-Seiling er gøy helt til det ikke er det lenger.

Sander "sjøspeidern" Øigarden

Link to post
Fishermidas skrev for 2 timer siden:

Se her ja!  Se godt etter og sammenlign, så er det panelet fra gamle Havbraatt :)  Samme voltmeter, brytere og lysindikatorer!

 

IMG_7892.PNG.704a1505d7c3347ae2054e221c78dff2.PNG

Se der ja, det var artig :)

-Seiling er gøy helt til det ikke er det lenger.

Sander "sjøspeidern" Øigarden

Link to post
  • 3 måneder senere...

Liten updattering, har gått en stund siden nå, men hva kan man forvente med litt jern i ilden her og der, Risør er langt unna når man må kvotere helger.

Motoren og giret som nå er blitt montert fikk jeg ta på en kort testtur som førstemann (utenom trebåtbyggerne og de involvert i montasje riktignok), og jeg er mektig imponert.

Før var det litt kronglete med en sliten 75 hester og en KJEMPE tung båt, nå med 135 hester og vridbart anlegg var det som en drøm å bakke ut av en bås ikke mye bredere enn havbraatt.

Det var såpass trangt at fendere måtte opp for å klare å få seg ut uten å kile seg fast.

Jeg må også nevne at Baatplassens kjære Mons skal ha mye av skryten for å ha fått anlegget i stand, han skyr ikke dugnad og er gull verdt.

I tiden fremover skal Havbraatt få nye beslag og vant for å gi en bedre og tryggere seilopplevelse, det blir knall.

Uansett veldig gøy å kunne kalle seg førstemann på ny motor.

Ellers gikk helga i montering av ulike ting, rydding og vask og utbedring på eksisterende løsninger. Jeg var dessutten veldig heldig til å få pratet godt og lenge med Colin Archer og Gaffelrigg nestoren Jeppe Jul Nilsen som fortalte masse nyttig og hadde mange kloke råd, veldig hyggelig kar å prate med

Bilder og tekst nedover

IMG_5519_HEIC.jpeg.8476fd8b1c12e7b5073270bab52b94ca.jpeg

Havbraatt har mange fine linjer, men er stusselig uten rigg, her ser man at det er ikke only only å lirke henne ut av båsen med utriggerne bak 

IMG_5464_HEIC.jpeg.ed8df0a506211ca1965cada6e6e1aacf.jpeg

Det er ikke bare bare å få på bokstaver som må skrus på et akterspeil som går innover når man er på ei lita flytebrygge, heldigvis veldig lenge til neste gang

IMG_5472.JPG.546b48436e1b19fb26c2e55c5ad28317.JPG

Nede i risør var det duket for "Risør classic boat festival" som hadde fokus på plastbåter, var kjempegod stemning med fine båter, trekkspill og shantykor, men prikken over i-en var å se min barndom, selveste Elvegris fra Brødrene dal på kloss hold Kanoen var selvfølgelig også fra Risør, så to av mine favoritt grønne båter er fra Risør :)

 

IMG_5492_HEIC.jpeg.a005a341fae43e0d93585177171b1e0f.jpeg

Det nye panelet gir masse informasjon som er lett å forstå og veldig greit å ha, såpass nytt at plastikken enda er på

IMG_5507.JPG.8af57cd09f181ef09ede594f0376c02e.JPG

Allerede på første tur gjorde vi en god tørn, en speedbåt full av festløver suste forbi og både handlepose og emballasje til chips og sjokolade for overbord, heldigvis drev jeg på med å gjøre piruetter med Havbraatt og vi fikk plukket opp søpla

 

 

 

-Seiling er gøy helt til det ikke er det lenger.

Sander "sjøspeidern" Øigarden

Link to post

Delta i diskusjonen

Du kan skrive innlegget nå, det vil bli postet etter at du har registrert deg. Logg inn hvis du allerede er registrert.

Guest
Svar på dette emnet

×   Du har postet formatert tekst..   Fjern formattering

  Only 75 emoji are allowed.

×   Innholdet du linket til er satt inn i innlegget..   Klikk her for å vise kun linken.

×   Det du skrev har blitt lagret.   Slett lagret

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...