Jump to content

Vedlikeholdsrutiner av fritidsbåt som førstegangs båteier


Dieselen

Recommended Posts

Heisannheisann,

 

vi har hatt båtplass i vel 3 år uten å ha benyttet oss av den, helt til nå for en uke siden hvor vi kom over en 2004 modell Askeladden 645 Beetle 1,7DTI Mercruiser/Cummins. Gikk til innkjøp uten store betenkeligheter, bunkret opp og gikk den 3 timer hjem.

 

Tidligere eier var dessverre blitt dement, og vedlikeholdshistorikk var derfor noe manglende. Har søkt en del etter dokumenter og manualer, men finner ikke fullstendige utgaver f.eks. til motor, og ingen ting til båten spesifikt. Grunnet manglende historikk og dokumentasjon ønsker vi å få gjort "alt", men skulle gjerne likt å vite hva "alt" er. Vi har sett for oss å bryne oss på det selv, så lenge vi har en manual/bruksanvisning å gå utifra.

 

Noen som vil dele relevante tanker, tips, manualer eller bruksanvisninger? 😊

Link to post

Det ligger mange tråder her om den motoren, og ikke alt er bare positivt. Den må behandles forsiktig og være helt driftsvarm før belastning.  Vurderte samme båt og motor for en del år siden, men tok ikke sjangsen. Prøvde en hyttenabo sin, og ble litt skuffet over at den er litt for liten til båten, veldig mye lukt og vibrering i forhold til moderne påhengere. Men her på forumet får du hjelp til alt! bruk søkefungsjonen så får du opp masse om både batterier og din type motor! Lykke til!

Båtgal og Hondafan: Askeladden,Honda Civic Sport, Honda TRX400,Honda CBR 600RR, Honda Kantklipper, Subaru xv

 

Link to post

Fantastiske motorer men dog litt for liten for din båt. Men det går fint så lenge den blir varm før du kjører på og at du ikke kjører på for hardt:)

 

Her er nyest servicemanual:

https://baatplassen.no/i/applications/core/interface/file/attachment.php?id=132792&key=16a69d2b7245b69f24fffa7f6e4c2a00

 

Skift motorolje, drevolje, motoranoder og drevanoder. Og skift regreim og impeller. Billige servicepakker fra eurofritid og boatparts.

Du får ta en vurdering på om belgene bør skiftes.

Link to post
Dieselen skrev On 23.5.2025 at 2.29:

2004 modell Askeladden 645 Beetle 1,7DTI Mercruiser/Cummins.

Dette er en båt/motor som kan gi veldig mye båtglede for pengene.

Men, dersom du tenner på cybertruck, har bil over 2.5T, og alle dingsene dine begynner med i-ettellerannet og du hater regler og elsker stninger som begynner med jammen... da må du re-settes.

Denne motoren har lite slagvolum, og i minste laget hk for å tekkes full båt. Den liker ikke overlastet båt. Skal den vare må du være snill og følsom med den. Du må velge en propell som er fornuftig lett. Som allerede nevnt av andre, den må få bli varm før du drar på, jo nærmere rødstreken du holder deg jo raskere går den til dundas. 

Er du villig til å bruke den med omsorg å godta at den er litt følsom så får du masse timer ut av dette etter en god service. Bytt termostat og kjøleveske også.

Du starter smart med å ta en storservice siden du ikke vet så mye om tilstand. Det kommer du ikke til å angre på, ikke motoren heller... Peil olje og vann ofte. Følg med på instrumenter.

Når du leser "dommedagsbrevet" mitt over så tenker du sikkert ditt. Men, jeg må si det nå, før det er for sent, for da har du ikke bruk for den leksa...

Ha reservedeler som: reimer, impeller, kjøleveske, olje, servoolje, trimpumpeolje ++ i båten.

Lykke til 

Link to post

Syns ikke fart er noe særlig på sjøen. Hadde egentlig øynet meg båt av type Askeladden 555 Classic, men prisene på disse har vært langt over min smertegrense. Ble ett noe tilfeldig kjøp av denne båten.. 😊

 

dieselfan skrev 44 minutter siden:

(…) Du må velge en propell som er fornuftig lett (…)

 

Hva legger du i valg av propell her? Er det ikke bare til å eventuelt kjøpe ny i samme dim som står på den dag i dag?

 

Takk ellers for innspill

Link to post
Dieselen skrev 31 minutter siden:

Ble ett noe tilfeldig kjøp av denne båten.. 😊

Jeg liker den båten, lett å si mye bra om den, skjønner godt at du ville ha en slik:tommel_opp:

 

Valg av propell: Motoren din liker ikke å bli belastet helt til max.  Kortversjonen av et egentlig ganske komplekst tema er: Tung propell belaster motoren mye på full fart, lett propell belaster mye mindre på full fart.
Motoren er oppgitt med et anbefalt turtall som max. En god propell når dette maks turtallet, eller kanskje til og med litt over. Da har du en god og snill propell, men taper kanskje litt toppfart :glimter: 

Link to post
  • 2 uker senere...

Bare ut fra emnet på tråden, så går tankene mine til alt av ting som trenger jevnlig vedlikehold på en fritidsbåt ... jeg driver med lakking, maling, reperasjon av toalett og diverse nå ... på en seilbåt er det også vinsjer, rigg, tauverk ... men det slår meg at alt dette kanskje ikke er så aktuelt på en åpen motorbåt :-)

Wherever I lay my anchor, that's my home - https://solveig.oslo.no/

Link to post

Delta i diskusjonen

Du kan skrive innlegget nå, det vil bli postet etter at du har registrert deg. Logg inn hvis du allerede er registrert.

Guest
Svar på dette emnet

×   Du har postet formatert tekst..   Fjern formattering

  Only 75 emoji are allowed.

×   Innholdet du linket til er satt inn i innlegget..   Klikk her for å vise kun linken.

×   Det du skrev har blitt lagret.   Slett lagret

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...