Jump to content

NIS/NOR, skal stedsbetegnelse vise registrert sted eller hjemmehavn?


Bellil

Recommended Posts

shipahoy skrev 29 minutter siden:

Dersom båten er registrert i NOR vil jeg anta at den må merkes i henhold til forskriftene, altså Hvitsten.

https://lovdata.no/lov/1994-06-24-39/§8

https://lovdata.no/forskrift/2002-06-27-754/§9

Nytt for meg: 

§ 9.Merking

Skip som innføres i Skipsregistrene skal ha navnet merket forut og akter, synlig fra begge sider av fartøyet. Akter skal også navnet på hjemstedet merkes. Bokstavene skal være lett leselige og minst 15 centimeter høye. For fartøy under 15 meter skal navnet merkes godt synlig fra begge sider av fartøyet. Bokstavene skal være lett leselige og minst 6 centimeter høye

Link to post
Hulda skrev for 4 timer siden:

Jeg registrerte Hulda i Moss. Synes Hvitsten er for mange bokstaver. Nå har jeg ikke rukket å få på navnet enda.

 

Jeg synes Gjerdrum blir litt feil på en båt (ikke registrert oi NOR). Så jeg valgte NORWAY på navneplata, selv om jeg ikke har vært lenger utenlands enn til Strømstad.

Det tok omtent 14 år før jeg rakk å få på navneplate i fjor . . . 

Hilsen Nils Rømcke som har tresnekka Tora og motorbåten Saowanee
Jeg er litt gal, og trives ganske godt med det ................

Link to post

I Norge og Sverige er det nok ganske fritt frem til å ignorere forskriftene og merke båten med omtrent hva man vil.  Skal man lengre ut av landet, så kan kystvakt og andre kontrollmyndigheter være litt strengere på at dokumentasjonen passer overens med hva som står på båten.  Ikke direkte relatert til hjemmehavn, men I Portugal har jeg fått tilsnakk fordi jolle på davider skjulte for navneskiltet.  Siden jeg ikke har AIS hender det ofte at kystvakt og tilsvarende kommer rett oppi hekken min for å lese av navneskiltet før de kaller meg opp på VHF, etc.

 

For oss har det tatt veldig lang tid, og vi er fortsatt ikke i mål med å etterleve forskriftene.  Vi omdøpte båten da vi tok over.  Båten var registrert i NOR, men hadde hverken navn forut på båten eller hjemmehavn innskribert på hekken.

 

Det tok ganske lang tid å få demontert gammelt navn (messingbokstaver som var skrudd og/eller limt på akterspeilet - jeg fant aldri tilsvarende messingbokstaver for å stave "Solveig".  Det burde vel være mulig å få laget til noe).  Fruen lagde et navneskilt med innhakkete bokstaver for hånd, det var utrolig mye arbeid, hun nektet plent å hakke ut "Oslo" (og bokstavstørrelsen var vel for liten ihht forskriftene).  Dagens navneskilt er laget med laser og kom først på plass i 2022, men jeg er ganske fornøyd med det:

 

IMG_20230529_113149.jpg.eb5390e69ae3eeb5d589a2111e77d1d5.jpg

 

... men fortsatt mangler vi merking forut på skipet.  Jeg fikk laget opp plastfolie som kunne klistres på båten og skulle til å spraymale navnet med hvitt, men fruen satte foten ned - det ville hun ikke ha noe av, så enn så lenge mangler vi merking "forut" på skipet.  Jeg har sett at enkelte andre båter har navneplate i treverk på siden av overbygget, men det blir ikke akkurat "forut".

 

Dette med registrert hjemmehavn føler jeg er ganske vilkårlig greie - særlig for båter som seiler med bekvemmelighetsflagg.  Det er utrolig mange skip og større lystfartøyer der ute med "Valetta" som hjemmehavn - joda, Valetta ligger ved sjøen, men det er ikke akkurat noe til havneby.  For lystbåter av min størrelse og nedover som ønsker å være registrert i EU, så er Polen det landet som tilbyr billigst og enklest registrering - veldig mange båter her som har "Gdansk" som hjemmehavn uten å ha noen som helst forbindelse med Gdansk, og en og annen som har Gdynia.  Szczecin og Świnoujście er vel for langt å stave.  Min hjemmehavn ligger på Nesodden, så det er jo ikke engang Oslo kommune - men da jeg registrerte båten i NOR så måtte jeg velge fra en liste med godkjente "hjemmehavner".  Hadde "Nesodden" vært på listen, så ville det blitt dét.  Jeg kunne jo valgt noe helt annet, eksempelvis Tromsø for å markere hvor jeg kommer fra.  Det eneste dette er godt for er å ha et sted i arkivet.  I etterpåklokskapens lys er jeg veldig fornøyd med Oslo.  De aller fleste som ser navneskiltet assosierer "Oslo" med Skandinavia eller Norge, vi har jo bodd såpass mange år i Oslo at det er hjembyen vår, denne turen startet for alle praktiske formål fra Oslo, "Nesodden" ville vært veldig langt å skrive, vi har jo ingen tilknytning til Nesodden utover at vi har hatt havneplass der og at båten opprinnelig ble bygd på Nesodden, og folk utenfor Norge har jo generelt sett ikke hørt om Nesodden.

Wherever I lay my anchor, that's my home - https://solveig.oslo.no/

Link to post

Jeg hentet ikke fram det bildet, men det er jo derfor jeg valgte Hvitsten. Son er jo midt i mellom med Moss, men Moss er jo i Østfold 🫣

 

Jeg har mest lyst på Son og når vi om noen uker drar til Stora Le, Gøteborg og hjem så tror jeg at Son er mer kjent enn Hvitsten

A calm sea never made a skilled sailor 
D5L

Link to post

Litt rart egentlig, Son er jo en naturhavn med lange maritime tradisjoner, jeg vet ikke mye om Hvitsten, men det ser ikke ut som noen god havn på kartet.

 

Post-edit - litt research senere: Son har alltid vært større enn Hvitsten.  Hvitsten har vært ladested, men Son har vært ladested med bystatus og egen kommune.  Son har (trolig) alltid hatt mer skipstrafikk enn Hvitsten.  Begge steder har vært dominert av eksport av tømmer til Nederland (Son har også hatt stor handel med import av alkohol under forbudstiden).  Begge steder har vært brukt som opplagssteder.  Det eneste jeg finner på Hvitsten som jeg ikke finner på Son er opplysninger om at mannskap, offiserer og skipsredere har bodd i Hvitsten - og da særlig Fred Olsen.  Tipper det er sistnevnte som har sørget for at Hvitsten er med i hjemmehavnslisten i NOR.

Wherever I lay my anchor, that's my home - https://solveig.oslo.no/

Link to post

God research du har gjort der @tobixen

Det er også verdt å ta med Hølen, som ikke ligger til sjøen, hadde mange fastboende sjømenn. Det vil si de var registrert der med bosted. Grunnen var visstnok at det var vesentlig lavere skatt der. Jeg har lest et sted at det for eksempel kunne være registrert 14 sjømenn på en liten kvistleilighet på loftet i en liten stue

Dette var altså kortreiste skatteflyktninger 

Og du har nok helt rett i at Peace Olsen kan ha hatt noe med saken å gjøre for Hvitsten er jo en møkkahavn i forhold til Son ved nesten enhver vindretning 

A calm sea never made a skilled sailor 
D5L

Link to post

Hadde det ikke vært for rederiet, nå Fred Olsen, ville ikke Hvitsten vært noe som helst. Før i tiden, den gangen det var is, stoppet all skipstrafikk syd for Drøbaksundet. Soon var egen kommune til innpå 60-tallet. Det var, etter historien, Quisling som fjernet en o, til Son. Til og med da vi flyttet til Son i 1976 var det maritim yrkestrafikk her. Det var før vi flyttet hit planer om at Wilh Wilhelmsen skulle flytte hit. Planene gikk i dass. Osv...

Link to post
7 hours ago, Hulda said:

Det var, etter historien, Quisling som fjernet en o, til Son.

 

Det har jeg ingen tro på.  Wikipedia hevder at navnet ble offisielt satt til Son i 1891:

 

Quote

Tidligere i historien ble det blant annet også skrevet Soon, Zoen, Zoon og Sogn. Sistnevnte skrivemåte regnes for å være basert på en misoppfatning om at navnet kom fra ordet sogn; den ser ikke ut til å ha blitt brukt lokalt. Son ble offisiell skrivemåte i 1891; før det ser Soon ut til å ha vært mest brukt.

 

Wherever I lay my anchor, that's my home - https://solveig.oslo.no/

Link to post
7 hours ago, Bellil said:

Det er også verdt å ta med Hølen, som ikke ligger til sjøen, hadde mange fastboende sjømenn.

 

Jeg har også hørt at under forbudstiden så bodde lensmannen i Hølen.  Dermed var det fritt frem for å ankomme Son med skuta lastet med alkohol og trille romfat åpenlyst over torget.

Wherever I lay my anchor, that's my home - https://solveig.oslo.no/

Link to post

Delta i diskusjonen

Du kan skrive innlegget nå, det vil bli postet etter at du har registrert deg. Logg inn hvis du allerede er registrert.

Guest
Svar på dette emnet

×   Du har postet formatert tekst..   Fjern formattering

  Only 75 emoji are allowed.

×   Innholdet du linket til er satt inn i innlegget..   Klikk her for å vise kun linken.

×   Det du skrev har blitt lagret.   Slett lagret

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...