Jump to content

Ny båt, Risør 27


Mr.Thomas

Recommended Posts

Jeg har i år blitt nybakt båteier. En Risør 27, som har plass til alle 4 i familien. Hentet skuta 25.6, fra Langesund. Denne tråden blir antagelig 50/50 prosjekt og blogg.

 

Jeg er helt fersk som båteier. Jeg har vært noe på vannet før, men er å anse som fersk amatør. Det var hyggelig med hjelp fra Langesund og til Fredrikstad . 

 

Kort om skuta: den er angeivelig fra 1977, eller deromkring.

Dieselmotor, en 2015 volvo penta d2. Den går stille og fint, men har en ambisjon om å dempe den enda mer.

Den har innlagt septik.

I tillegg er det både kaldt og varmt vann. 

Dusj på badeplattformen.

Soveplass til 6, 8 om man virkelig vil.

 

I dag ble stereoanlegget koblet opp og smurt opp stangen til salongbordet. 

Ganske høyt opp på listen er det å ordne koppholdere.

 

Jeg har gått i fella med land rover prosjekter før og merker det er like før jeg gjør det her og. En kabelskinne langs styrbord ville gjort en del fremtidig arbeid lettere 😅

 

 

20250628_163346.jpg

20250628_163331.jpg

Link to post

Grattis med ny båt !

Hadde selv en Risør 27 i mange år mens barna var små og det er en ypperlig familiebåt med utrolig mye stuplass.

Likte at man kunne ha 4 køyer klare uten å måtte rydde vekk og legge tilbake sengetøy.

Det brede dollbordet er også et pluss, god plass til store og små føtter.

Håper dere får mange gode turer med skuta ! :tommel_opp:

42 Trawler Europa Style 2 x 180 hk Cummins m/turbo + 11' Rib m 10hk(15) Mercury Viking

Hjemmehørende i Kristiansand S

Link to post

Takluken kan være litt hard på disse hvis den er original.

Jeg måtte bruke litt makt på min også. Prøv å gi den et lite slag på stangen som ligger på tvers av der du vil åpne, f.eks fremme.

Kan være den har "klistret" seg litt fast dersom den ikke har vært i bruk på en god stund. Når den er åpnet så skader det ikke å smøre litt.

42 Trawler Europa Style 2 x 180 hk Cummins m/turbo + 11' Rib m 10hk(15) Mercury Viking

Hjemmehørende i Kristiansand S

Link to post

Da har det blitt oppdaget partikler i kaldtvannet. Jeg antar at det er belegg i tanken. Så langt virker det som prosedyren er oppvasktabletter for å løsne drit, deretter klor, for å så skylle til klorsmaken er borte?

 

Testet varmtvannet, og det skummet veldig og hadde en lukt. Min første tanke var eksos i berederen? Er det noen som vet mer om dette?

 

En annen og litt " artig" utfordring er: Den har septiktank. Jeg har ikke funnet et sted langs dollbord for å tømme. Jeg mener å ha noe i retning av at Den  OGSÅ kan kjøre septik rett ut i sjøen via pumpe. 

Den har selvfølgelig ikke tankmåler på septik, så jeg vet ikke hvor full den er. Det virker heller ikke som at det er liv i pumpen som skal tømme ut i sjøen. Det ble kjørt en test et godt stykke ut. Dette ser ut til å være noe skikkelig drit og må undersøkes mer.

 

Vi var på en 8 timers tur i går. Startet dagen med diesel måler på full tank. Da vi skulle starte båten etter pause halvveis, så viste måleren plutselig at den var på reservetank. Etter en god stund krøp den litt opp. Håper dette bare er feil på måler. Selger sa at den ble levert med full tank. 

 

Stereon er koblet og fungerer, så jeg kan jo ha musikk mens jeg koser meg med septikslanger...

Tips mottas med takk!

Link to post
Mr.Thomas skrev for 1 time siden:

Startet dagen med diesel måler på full tank. Da vi skulle starte båten etter pause halvveis, så viste måleren plutselig at den var på reservetank. Etter en god stund krøp den litt opp. Håper dette bare er feil på måler. Selger sa at den ble levert med full tank. 

Det fikk jeg beskjed om en gang å. Lå brått å ventet på redningskøyta i Drøbakk med tom tank. Viste seg at målerarmen i tanken hadde bruket, og viste helt feil nivå. Så ville nok sjekket det opp.

Link to post

Delta i diskusjonen

Du kan skrive innlegget nå, det vil bli postet etter at du har registrert deg. Logg inn hvis du allerede er registrert.

Guest
Svar på dette emnet

×   Du har postet formatert tekst..   Fjern formattering

  Only 75 emoji are allowed.

×   Innholdet du linket til er satt inn i innlegget..   Klikk her for å vise kun linken.

×   Det du skrev har blitt lagret.   Slett lagret

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...