Jump to content

Mercrusier 7.4l samme motor som GM?


Yankee

Recommended Posts

Mercrusier 7.4l bensin v8 har vært uendret grunnstamme i mange år, men er dette helt lik motor som bigblock som står i en bil? Har hørt litt forskjellig om at det er annen kompresjon og andre topper, men stemmer dette? eller kan man montere på marinisering rett på en bilmotor og derved få en "Mercrusier"?

Link to post

Det er forskjellige pakningssett. Til marine-motorer, så er det blant annet andre topp-pakninger som skal tåle saltvann. I tillegg så har du et "skvalpe-brett" i oljepanna for å forhindre at olje skvalper opp. Vannpumpen er også av noe annen kvalitet, men er produsert av GM. Så har marine-motorer vært designet for blyfri bensin stort sett, noe gamle bilmotorer ikke har vært. Ventilene har derfor vært noe forskjellige.

 

Kort fortalt. Kjøper du en ny motor i dag, så er det eksakt samme type blokk. Monter riktige pakninger, vannpumpe og skvalpe-skydd i panna, så har du en identisk motor (i dag kan alle nye kjøre på blyfri).

Link to post

ikke helt 100% sikker men en merc mekaniker jeg snakket med nevnte at feks 1998-2001 7.4MPI motorene var en "standard" GM L29 motor - injection og alt.

 

regner med at fuel injection programmet og muligvis kamaksel er endret men det bør ikke være mye mer som skal til da dette jo egentlig er nokså late motorer (heldigvis)

 

det finnes dog enormt mange varianter av L29 motorene til forskjellig bruk så både fuel program og kammer finnes det nok en del varianter av.

tror motorene ellers er mekanisk helt like.

 

div:

http://www.perfprotech.com/store2/ProductD...x?productID=247

 

mercruiser og ford (muligens volvo) blir i usa beskyldt for å bruke standard pakninger (dvs ikke røre motoren mekanisk) som ikke tåler sjøvann særlig lenge.

 

det fonnes et firma til som mariniserer disse motorene - husker ikke navnet i farten - som gjør en omfattende jobb med motorene og de får visstnok svært lang levetid. - selv som sjøvannskjølte.

Redigert av The Scrutinizer (see edit history)
Link to post
Alle bensinmotorer produsert av GM fra 1973/74 har vært lagd for å kjøre på blyfri bensin!

Skal ikke påsto noe da jeg ikke er 100% sikker på denne saken, men har det ikke vært forskjeller på ventilene? Noen av de som ikke var like godt egnet for blyfri bensin?

 

Glemte også cam, disse er forskjellige.

Link to post
Alle bensinmotorer produsert av GM fra 1973/74 har vært lagd for å kjøre på blyfri bensin!

 

 

Skal ikke påsto noe da jeg ikke er 100% sikker på denne saken, men har det ikke vært forskjeller på ventilene? Noen av de som ikke var like godt egnet for blyfri bensin?

Fra 1973 ble det påbudt med katalysator på alle personbiler i USA, fra 1975 i alle varebiler (van/pickup). Derfor tåler de blyfri utmerket godt...

Link to post

Nåja.. Det kommer ann på hvilken bil den var levert i.. Truck heavy duty var ofte levert med 4 bolt blokk.

 

Men det stemmer vel at marine motorer brukes 4 bolt. Rustfrie ventiler på eksos , anna cam.

28 Boknplast. 21 Naurstad, 25 Plattgatter, 8 Slepejolle m/5Cresent

Link to post

står en del om dette her:

http://www.yachtsurvey.com/GasEngines.htm

 

Start with the fact that the Crusader had 4-bolt, stepped and stabilized main bearing caps, whereas the other engine had a 2-bolt, unstepped, unstabilized main bearing caps. As some of you may know, GM has long made two lines of basically the same engine, the better of the two being named the "TargetMaster" line of heavier duty, more precision engines for trucks. While I don't claim to be intimate with the GM product line of engines - the last time I personally rebuilt a TargetMaster was 10 years ago - there isn't any doubt in my mind that Crusader is using the TargetMaster line. The basic block was an all-around better block than it's competitor's. The basic differences were in the lower end, as well as obviously larger cooling passages.
Link to post

spiller (nesten) ingen rolle siden fordeleren ikke er gnistsikker på disse motorene.

kan gjøres helelektronisk men passer svært dårlig rent mekaninsk på disse (gammeldagse) motorkonstruksjonene.

 

fordeleren sitter dog på toppen av motoren og bensingassen samler seg først og fremst i bunnen hvor starteren dernest dynamoen sitter.

 

ImIdLeRtId avhjelper dette aldri gnistdannelser som kan oppstå ved startrens mekaniske innslag og det motsatte, ved start.

 

det er bla derfor så mange dieselebåter går i lufta ved start i tillegg til at de normalt ikke har tvangsventilasjon av motorrommet.

gasser kan dannes ved at motorromet ikke holdes skikkelig rent - uavhengig av drivstoff.

 

 

forskriftemessig vedlikehold, kontroll og ettersyn av hele drivstoffsystemet er et must uansett drivstofftype.

detektor for eksplosive gasser i motorrom burde vært like obligatorisk i båter som brannvarsler i heimen.

Link to post
Jeg registrerer sjelden i media at dieselbåter går i lufta. Har du noen kilde til din påstand?

 

står det noe om at det er dieselbåter eller ikke da?

 

førstehånds ved øyesyn bla Polar snekke med VP MD diesel = eksploderte ved start

dessuten advarer redningsselskapet om nettopp dette:

http://www.redningsselskapet.no/nssr/binar...e?download=true

I tillegg brenner det flere dieseldrevnebåter enne bensinbåter; jfr forsikringsselskapene.

Link to post
førstehånds ved øyesyn bla Polar snekke med VP MD diesel = eksploderte ved start

dessuten advarer redningsselskapet om nettopp dette:

I tillegg brenner det flere dieseldrevnebåter enne bensinbåter; jfr forsikringsselskapene.

 

Det som du sikkert har sjekket opp i denne forbindelsen er hva var årsaken til brannen i Polaren. Selvantente dieseldampen, eller var det andre forhold.

 

Statistikken fra forsikringselskapene er meget god. Mulig at den forteller noe om brann i båter med innenbordsmotor(er), fordelt på bensin- og dieselinstallasjoner. Dette er også noe du helt sikkert har sjekket opp.

 

Noe vi ser frem til å få nærmere utdypet. Statistikk er gøy.

Link to post

Du må være innlogget for å kunne svare.

Logg inn med eksisterende, eller opprett ny, konto.

Opprett ny konto

Gratis og helt uforpliktende

Klikk her for å opprette konto.

Logg inn

Logg inn dersom du har konto

Logg inn


×
×
  • Create New...