Jump to content

Lufterør septiktank


Hasla 26

Recommended Posts

matolje har jeg selv benyttet - det er liksom en rask måte å få en trå pumpe i gang på. Toalett-kjemikaliene synes jeg gjør pumpen trå relativt for. Har du noen enkel måte å få slikt fett på riktige steder? Smøre masse fett på et toalettpapir og pumpe det igjennom? Står slikt fett seg imot toalett-kjemikaliene, eller forsvinner effekten like lett som matolje-effekten?

 

Matolje er effektivt for å få håndpumpa til å gli lettere,

 

Ulempen med olja er at den legger seg som en hinne på toppen av septikktanken og hindrer den normale forråtnelsesprosessen (gjæringsprosessene).

 

For å unngå problemer med septiksystemet er det viktig med grundig rengjøring høst eller vår, gjerne med kortvarig bruk av klorin og deretter mye skylling med ferskvann.

 

Gjennom sesongen - når båten er i mye bruk - er det klokt å helle 1 kopp med 23 % eddik i toalettet hver uke.'

 

Eddiken hindrer at forbindelsen mellom urin og saltvann danner urinstein - et stoff som er hvitt og ganske hardt og vanskelig å bli kvitt uten mekanisk rengjøring (skuring).

Link to post
Ulempen med olja er at den legger seg som en hinne på toppen av septikktanken og hindrer den normale forråtnelsesprosessen (gjæringsprosessene).

Finnes det noe man kan helle på som smører uten å lage en slik hinne? Zalo? Grønnsåpe? Det dannes kanskje en annen hinne av det?

Link to post

Du må være innlogget for å kunne svare.

Logg inn med eksisterende, eller opprett ny, konto.

Opprett ny konto

Gratis og helt uforpliktende

Klikk her for å opprette konto.

Logg inn

Logg inn dersom du har konto

Logg inn


×
×
  • Create New...