Jump to content

Demping av lamper med diode pære


SRA

Recommended Posts

Tror ikke lysdioder kan dempes. Mener hver diode typisk er på 1,2-1,5 V, og at det derfor gjerne praktiseres seriekobling av et passende antall dioder for å kunne koble til 12V. IKEA-riggen har en trafo. Er den på ca 12V er det vel bare å koble opp. (sjekk polaritet ut fra trafo) Eller er jeg på tynn is nå?

 

jan

Redigert av FENRIKSEN (see edit history)
Link to post
Guest Princess Ess

Jeg har kjøpt noen LED "lyspærer" (30ma) hos Claes Olsson. De er på 3.2 Volt hver. Regner med å seriekoble 4 stykk og kjøre de på 12V. De har forskjellig farger og styrke. De selger også dempere for LED lys lamper...

Link to post

En ting til: CA har et utvalg 12V diode-"spotter". Disse er greie å montere, og kan brukes i mange standardholdere - men de gir et nitrist blått lys, i alle fall de vi kjøpte for ca halvannet år siden til hytten. http://www.clasohlson.no/Product/Category....=251796#36-1504

Modellen jeg kjøpte må nesten frarådes, med mindre diodelyset mykes med parafinlampelys (det funket på et vis), men det er mulig bedre produkter er kommet allerede. Se ellers en bra guide på http://www.diskusjon.no/index.php?showtopic=380671

jan

Link to post
  raptor skrev:
De er på 3.2 Volt hver. Regner med å seriekoble 4 stykk og kjøre de på 12V.
Vær obs på at LED'ene dør øyeblikkelig hvis spenningen kommer over 12.8V og det ikke er noe i kretsen som begrenser strømmen. (motstand)

 

  JensKH skrev:
Dette tyder vel på at diodene kan dempes.
Stemmer det. Men spenningsområdet fra fullt lys til slukket er veldig lite. Det fungerer i en batterilykt siden spenningen synker sakte pga at LED'ene bruker så lite strøm.
Link to post

LED's er egentlig strømstyrte og ved seriekobling går det jo samme strøm gjennom alle. Så det går bra.

 

Men strømmen må holdes under kontroll. Kommer spenningen over maksverdien LED'en er beregnet for, og det ikke er noen seriemotstand i kretsen, vil strømmen på ett øyeblikk øke kraftig og LED'en brenner opp.

Link to post

Obs!

 

Dioder og lysdioder har en ikke-lineær karakteristikk. Det vil si at det nesten ikke går noe strøm inntil man når knekkpunktet i spenning. Etter dette øker strømmen drastisk, med en liten økning i spenningen.

 

For å få til " stabil" strøm, må man ha en motstand i serie. ( Det finnes mer raffinerte løsninger som er mer kompliserte)

 

Eksempel kan være to lysdioder i serie, som igjen er koblet i serie med en motstand. Motstanden blir da en strømbegrenser.

 

Ekempel på beregning:

 

12v-1,6v-1,6v/15mA=586ohm Nærmeste er da 560 ohm. (12V er batterispenning, 1,6 volt er spenning over diode, 15mA er ønsket strøm)

 

Ved batterilading blir spenningen 14,2volt.

 

14,2-1,6-1,6/560=19,6mA ved 14,2volt. Konklusjon: Denne strømmen tåler dioden og motstanden er passe stor.

 

Om du prøver å sette flere dioder i serie og senke motstanden, vil strømmen endre seg mer ved spenningsvariasjon.

 

Hele greia er at det er lønnsomt med flest mulig dioder i serie, men motstanden må være så dominerende, at spenningsvariasjonen ikke påvirker strømmen mer en det dioden tåler.

Redigert av prin435 (see edit history)

Princess 435 volvopenta_sotw.gif

Pretty Woman, Oslo

Link to post

Du må være innlogget for å kunne svare.

Logg inn med eksisterende, eller opprett ny, konto.

Opprett ny konto

Gratis og helt uforpliktende

Klikk her for å opprette konto.

Logg inn

Logg inn dersom du har konto

Logg inn


×
×
  • Create New...