Jump to content

Laddningsførdlare


ares

Recommended Posts

Ladningsfordeleren er ingen regulator, kun en mekanisme for å skille batteriene.

Antar du målte mens forbruksbatteriet var nedtappet, da vil det går mye strøm dit (og sannsynligvis nesten ingenting til start). Er ikke kablingen godt nok dimensjonert vil du få et spenningsfall. At det er så stort som 0.7V høres ut som for tynn kabel.

Antar at "den gule ledningen" fra dynamoen er koblet direkte til startbatteriet?

Link to post

Da er sannsynligvis kablene for tynne, iom at strømmen til forbruksbatteriet er mye større enn til start vil man få større spenningsfall.

Du vil få mye bedre lading dersom du kobler følekabelen (den gule) til forbruk i stedet. Men da vil spenning på startbatteriet bli høy når forbruk er utladet. Dette fordi regulatoren vil øke utspenningne fra dynamo for å kompensere for spenningsfall frem til forbruk.

Eneste måte å unngå problemet på er å bruke relé istedet for skilledioder, da slipper man også tapet i diodene. (5-10%)

 

Står endel om temaet her.

Link to post

Som du ser er ikke spenningsforskjellen så stor lenger, sannsynligvis fordi forbruk er mer oppladet og strømmen derfor er noe lavere enn ved forrige måling. Etter ytterligere lading bør spenningen stabilisere seg rundt 14.4V, iallfall bør den komme over 14.0 på det batteriet som den gule ledningen er koblet til.

Så dette ser ut til å fungere som det skal. :smiley:

Link to post

Du må være innlogget for å kunne svare.

Logg inn med eksisterende, eller opprett ny, konto.

Opprett ny konto

Gratis og helt uforpliktende

Klikk her for å opprette konto.

Logg inn

Logg inn dersom du har konto

Logg inn


×
×
  • Create New...