Jump to content

Erfaringer med Banten VHF antenne?


Kristina III

Recommended Posts

Det ser ut til å være en typisk "kompromissantenne". Man vil ikke ha noe som stikker høyt opp, derfor lager man en "nedspolet" antenne og finner på noe "fix-fax" for å innbille folk at den er fullverdig - selv om det radioteknisk ikke er mulig.

Nei har du plass så hold deg til en vanlig pisk, minst 1/2-bølgelengde, dvs ca 1 meter.

Med vennlig hilsen POSEIDON

Link to post

Jeg har en pisk. Selger hevder at denne antennen er mye bedre enn min eksisterende pisk, uten at jeg helt skjønte hvorfor. Jeg vet dette er et nytt produkt så det er vel ikke så mange som har konkrete erfaringer med denne ennå.

Link to post
.... så det er vel ikke så mange som har konkrete erfaringer med denne ennå.

Nei de konkrete erfaringene med akkurat denne spesifikke antennen kan det nok være så som så med. Men når man har masket med amatørradio i ca 40 år så har man gjort seg sine erfaringer om radiokommunikasjon i sin alminnelighet og antenner i særdeleshet.

 

Jeg har ellers ikke tall på alle de "revolusjonerende" antenner som har kommet på markedet, men det eneste de viser seg å ha felles er at de i løpet av noen få år er borte og glemt.

 

Når det gjelder VHF så kan man gjerne ta en meter som utgangspunkt og si som en tommelfingerregel at jo kortere en antenne er, jo dårligere er den. (Dette er også svakheten på de bærbare.) Men for all del: det betyr IKKE samtidig at jo lengre de er, jo bedre er de.

Med vennlig hilsen POSEIDON

Link to post

Du må være innlogget for å kunne svare.

Logg inn med eksisterende, eller opprett ny, konto.

Opprett ny konto

Gratis og helt uforpliktende

Klikk her for å opprette konto.

Logg inn

Logg inn dersom du har konto

Logg inn


×
×
  • Create New...