Jump to content

Småbåtregisteret


Harald-

Recommended Posts

:smiley:

 

Du finner dem her: http://www.toll.no/baat/

http://www.toll.no/baat/

 

Det er registrert over 167000 båter. Men hva det er nyttig til, og for hvem?

Det kan du kanskje fortelle oss når du har prøvd deg fram der inne?

 

med vennlig hilsen

JanS

 

 

 

 

Skulle tro at småbåtregisteret kan være med på å gjøre kjøp og salg av brukt båt tryggere.

Mitt forsikringsselskap forlangte båten registrert der før jeg kunne forsikre båten.

300 kroner for registrering er småpenger.

Diskusjonen om dette registeret kan bli brukt mot lystbåtflåten skal i hvert fall jeg la ligge.

Link to post

Det som er litt kjipt er at man ikke kan sjekke om det er heftelser på båten i småbåtregisteret.

Videre kan jeg fortelle at småbåtregisteret ikke fikk tilatelse av datatilsynet for og legge ut en søkbar database på nett. Kjipt det og!

 

Men 300,- er småpenger. Rart det ikke er dyrere egentlig.

 

:lol: Takk for svarene. Må vel prøve andre veier etter det som jeg var på jakt etter. Tenkte der kunne være en plass en kunne finne tilbake til tidligere eigere av båter om det er spørsmål etter f eks tegning av båten, hvor den er bygget etc, det er jo ikke alltid det er en type båt. Vel vel takk igjen. :lol:

Link to post

:flag: Takk for svarene. Må vel prøve andre veier etter det som jeg var på jakt etter. Tenkte der kunne være en plass en kunne finne tilbake til tidligere eigere av båter om det er spørsmål etter f eks tegning av båten, hvor den er bygget etc, det er jo ikke alltid det er en type båt. Vel vel takk igjen. :sailing:

 

 

 

Hei

 

 

Når jeg registrerte båten min i registeret måtte jeg nå dokumentere tidligere eiere. Om dette er noe nytt vet ikke jeg.Ta kontakt direkte med småbåtregisteret så kan de sikkert svare deg på om du kan få opplysninger om dette.  Vi kan vel ikke gå inn på nette for å finner tidligere eiere på bruktbiler eller.

Link to post

Hei

 

 

Når jeg registrerte båten min i registeret måtte jeg nå dokumentere tidligere eiere. Om dette er noe nytt vet ikke jeg.Ta kontakt direkte med småbåtregisteret så kan de sikkert svare deg på om du kan få opplysninger om dette.  Vi kan vel ikke gå inn på nette for å finner tidligere eiere på bruktbiler eller.

Stemmer at man må ringe for og få eier rekkefølgen på båten!

Det er blant annet det sm.registret jobber for. De vil gjerne ha historikken på båten, noe som også kan være intressant for kjøper! :sailing:

Link to post

Hei båtfolkens  :sailing:

Det er nok noen misforståelser ute og går her. Det er til nå registrert ca. 344.000 båter i Småbåtregisteret og ca. 150.000 tidligere eiere av registrerte båter. På min båt fikk jeg oppgitt på telefon alle tidligere eiere med navn og adresse, men registeret baserer seg jo kun på opplysninger som foreligger etter at registeret ble etablert.

Nytteverdien av registeret kan selvfølgelig diskuteres, men i KNBF får vi stadig henvendelser fra båtforeninger som ønsker å beholde registeret fordi registeret er til stor hjelp for å finne eierne av båter som ligger henslengt i havnen, båteiere som tar seg til rette, uvettig adferd på sjøen  osv.

Bare når det gjelder gjennfinning av stjålne båter bidro Småbåtregisteret i 2003 til at 329 stjålne båter til en verdi av ca 50 millioner kom til rette. En klar forbedring fra siste året med papirbasert register (1997) da kun 122 stjålne båter til en verdi av ca 18 millioner kom til rette.

Det ble gjennomført 25.700 registreringer { i 2002 var tallet 32.800}. I tillegg er det ca. 1.500 oppfølgingssaker fra 2003, dvs. saker hvor registreringen ikke er fullført grunnet for eksempel manglende ervervsdokumentasjon. Det er journalført ca. 460 saker  {i 2002 var tilsvarende tall 427} – hovedsakelig henvendelser fra konkursbo. Registeret har mottatt mellom 1.500 – 2.000 email henvendelser og ca. 35.000 samtaler til 815 44 055 {i 2002 var tilsvarende tall ca. 30.000}. På registerets web-sider er det registrert totalt 464 brukere per 31.12.03 som har foretatt ca. 20.000 oppslag.

På toppen av det hele kan Småbåtregisteret vise til et overskudd på over 1 million kroner i 2003! Jeg tviler sterkt på at et småbåteregister kan drives mer kostnadseffektivt av andre. KNBF mener derfor at registeret bør opprettholdes i sin nåværende form så fremt det ikke kan brukes til skatte- og avgiftsformål.

Hilsen Syvert  :flag:

knbf.no For et bedre båtliv for alle"
Link to post

KNBF mener derfor at registeret bør opprettholdes i sin nåværende form så fremt det ikke kan brukes til skatte- og avgiftsformål.

Hilsen Syvert  :flag:

Det er vel ikke så mange som er uenig i denne påstanden, men hvor lang tid tid tar det før skatte og avgiftspøkelset innhenter oss ??  :flag:

 

Departementene/byråkratene har jo alt raslet med sablene en gang, og de kvier seg nok dessverre ikke for å gjøre det flere ganger.  :sailing:

Tar forbehold om skrivefeil i alle mine innlegg, slik at de som utelukkende er opptatt av mine skrivefeil og meg som person kan kose seg med det de kan.. Mine innlegg er også basert på min mening og oppfatning omkring temaer både her på forumet og i samfunnet ellers, dette gjelder også om det ikke er tatt eksplisitt forbehold om det i selve innlegget.. :smiley:

 

Det er bare de som føler seg underlegne som er beskjedne - de dyktige fryder seg over det de har utført
Johann Wolfgang von Goethe 1749-1832

Link to post

KNBF mener derfor at registeret bør opprettholdes i sin nåværende form så fremt det ikke kan brukes til skatte- og avgiftsformål.

Beklager Syvert, men jeg må bare si det igjen som ble sagt før:

 

Hvorfor i all verden ligger registeret under toll- og avgiftsdirektoratet? Hvorfor ikke under politidirektoratet, sjøfartsdirektoratet, You name it. Grensen for godtroenhet går et eller annet sted  :sailing:

Link to post

For 6 måneder siden sente jeg en E-post til Småbåtregisteret, oppga navn på eier, navn på båt og reg. nr. Ville bare vite om dette eierforholdet stemte med mine opplysninger.  Båten har jeg kjøpt foooor leeeeeenge siden. Har aldrig hørt fra Småbåtregisteret. :nonod::lol:

Hmmmm....merkelig! Jeg har bare hatt mailkontakt med SMR. og har bestandig fått svar samme dag eller dagen etter!

Link to post

For 6 måneder siden sente jeg en E-post til Småbåtregisteret, oppga navn på eier, navn på båt og reg. nr. Ville bare vite om dette eierforholdet stemte med mine opplysninger.  Båten har jeg kjøpt foooor leeeeeenge siden. Har aldrig hørt fra Småbåtregisteret.

Anbefaler å ringe. Har ringt dem en rekke ganger og fått hjelp på direkten hver gang. Ringte senest for et par minutter siden ifbm en annen sak - Spore tidligere eiere av båt.
Link to post

:nonod:

 

Beklager Syvert og andre! Tallet jeg brukte ovenfor fant jeg ved å legge sammen totalt antall registrerte båter i hvert av de fire årene registeret selv har lagt ut på sidene sine, og det blir fortsatt bare 167600.

Ved videre klikking ser jeg at ditt tall 344 000 kommer fram som totalt antall registrerte i landet. Greit nok - -

mvh

Jan S

Old fishermen never die - they only smell that way!

Link to post

Beklager Syvert, men jeg må bare si det igjen som ble sagt før: Hvorfor i all verden ligger registeret under toll- og avgiftsdirektoratet? Hvorfor ikke under politidirektoratet, sjøfartsdirektoratet, You name it. Grensen for godtroenhet går et eller annet sted  :smiley:

Hei Andreas  :seeya:

Saken er den at registeret ligger under Toll- og avgift fordi det er T&A som blant har ansvaret for bl.a. import av båter, nye og brukte m.m. Det viktigste er at hele datasystemet er basert på T&A's datasystemer. Det er anslått at det å flytte dette materialet over til en annen "aktør" vil koste ca. 30 millioner! Nå har samtlige politiske partier sagt at det ikke er aktuelt å innføre nye avgifter på fritidsbåter. Det er tross alt politikerne, og ikke T&A, som vedtar avgifter! Uansett Småbåtregister her eller der, er det en av KNBF's viktigste oppgaver å arbeide for å unngå skatter og avgifter på det å eie og bruke fritidsbåt. Det at vi fikk stoppet kystdirektørens forslag om "kystgebyr" for fritidsbåter viser at det nytter... Jeg kunne trekke frem flere eksempler, men skal avstå fra det her og nå....

Hilsen Syvert  :flag:

knbf.no For et bedre båtliv for alle"
Link to post

Er det virkelig stoppet?Kan ikke huske å ha sett no i nyhetene.

Hei thor  :smiley:

I Aftenposten tirsdag sto det en større artikkel hvor stortingsrepresentanter for Høyre, Arbeiderpartiet og Fremskrittspartiet støttet KNBF's argumenter og erklærte at det var uaktuelt å gå inn for et slikt forslag, som ble dømt nord og ned. Dermed er det vel grunn til å anta at saken er død.

Hilsen Syvert  :seeya:

knbf.no For et bedre båtliv for alle"
Link to post
  • 2 år senere...

Har kjøpt ny båt men ikke melt inn min båt i registeret hva mener andre om dette?de andre båtene som jeg har hatt har vært registrert men jeg ser ikke noen grunn til og melde min båt inn spør derfor om synspungt fra andre.

Hva er argumentet mot å melde seg inn?

 

Småbåtregisteret gjør at du får en unik identifikasjon som kan være verdifull ved søk etter båten.

Link to post

Delta i diskusjonen

Du kan skrive innlegget nå, det vil bli postet etter at du har registrert deg. Logg inn hvis du allerede er registrert.

Guest
Svar på dette emnet

×   Du har postet formatert tekst..   Fjern formattering

  Only 75 emoji are allowed.

×   Innholdet du linket til er satt inn i innlegget..   Klikk her for å vise kun linken.

×   Det du skrev har blitt lagret.   Slett lagret

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...