Jump to content

Kalesje produsert i 2003, lagervare, er den "ny"?


Skvulpen

Recommended Posts

Har bestilt og mottatt ny kalesje til båten min. Produksjonsdato iflg. merkelapp på kalesjen er 2003. Leverandøren sier at så lenge en kalesje er lagret skikkelig, så har det ingenting å si om kalesjen er produsert i 2003 eller 2008. Er det riktig?

 

Selvsagt er det sol, sjøsalt, regn, måkedritt, m.m. som sliter mest på en kalesje, men vil ikke tråder i sømmer eldes og svekkes, plastvinduer hardne, osv. etter fem år på lager? Hva hvis jeg skal videreselge båten og annonsere bl.a. med "ny kalesje", når ev. kjøper tydelig kan se produksjonsdato 2003 på merkelappen, da får jeg et forklaringsproblem og et svekket salgsargument?

 

Jeg fikk riktignok en liten "julerabatt" på kalesjen, men hva mener båtfolket? Har jeg her fått en "ny" kalesje, og bør slå meg til ro med at produksjonsdato er uvesentlig?

Link to post

Selv om kalesja er forsvarlig lagret så er IKKE en 5 år gammel kalesje NY.

 

Vil tro at spessielt tråden i sømmene er "ferskvare".

Er vel en grunn til at kalesjer er stemplet med produksjonsår?

 

Du har som du sier også ett forklaringsproblem hvis du selger båten. At kalsejen var "NY" 5 år etter produksjonsdato, er det ikke lett å få kjøper til å tro. Hjelper vel med kvittering fra produsent, men alikevell.

 

Så Julerabatten burde være betydlig før jeg hadde godtatt det.

MEDLEM I KNBF

VP41a. I love "Smoke on the water". Song performed by Deep Purple. Smoke produced by VP

Link to post

Takker for innspill.

 

Kalesjen ville til full pris (inkl. targatrekk) koste kr. 11.000 + frakt, jeg fikk 1000 kroner i avslag hvis jeg handlet før årsskiftet, for da ventes prisene å stige ble det sagt. Så jeg betalte 10.000 kroner + 210 kroner i frakt.

 

Båten det gjelder er en Skibsplast 660.

 

Har jeg fått tilstrekkelig rabatt, eller bør jeg returnere kalesjen og kreve en nyere?

Link to post

10% er vel vanlig vinterrabatt. så du har ikke fått noe som helst i avslag for at det var en årgangs kalesje du fikk. ville nok tatt det opp med selger og hvis ikke ett par lapper til i avslag returnert kalesja.

Blir jo mye ball for deg da, men mener at her har produsent. Solgt deg ett produkt som senere muligens vil vise seg å ikke holde så lenge som man kan forvente av en NY kalesje.

 

Og at du derfor bør få en betydlig rabatt for det.

MEDLEM I KNBF

VP41a. I love "Smoke on the water". Song performed by Deep Purple. Smoke produced by VP

Link to post

Hvis jeg oppfattet deg riktig så bestilte du ny kalesje, og fikk en hyggelig pris. Hvis du fikk opplyst at kalesjen var produsert i 2003, og derfor fikk rabatt, har du godtatt dette. Men du oppdaget vel dette med 2003 i ettertid? Du bør enten kunne returnere den, eller forlange ytterligere rabatt.

 

Jeg tror en riktig lagret kalesje er i praksis like god selv om den er lagret i noen år...

 

Lykke til!

Link to post

Takker for innspill.

 

Kalesjen ville til full pris (inkl. targatrekk) koste kr. 11.000 + frakt, jeg fikk 1000 kroner i avslag hvis jeg handlet før årsskiftet, for da ventes prisene å stige ble det sagt. Så jeg betalte 10.000 kroner + 210 kroner i frakt.

 

Båten det gjelder er en Skibsplast 660.

Send den i retur,alt for mye for en gammel kalesje,ikke ett øre over halv pris. :fireworks1:

Link to post
Hvis jeg oppfattet deg riktig så bestilte du ny kalesje, og fikk en hyggelig pris. Hvis du fikk opplyst at kalesjen var produsert i 2003, og derfor fikk rabatt, har du godtatt dette. Men du oppdaget vel dette med 2003 i ettertid? Du bør enten kunne returnere den, eller forlange ytterligere rabatt.

Jeg fikk 1000 kroner i avslag kun for å bestille ny kalesje før årsskiftet, alder på kalesjen var ikke noe tema da. Først når jeg mottok kalesjen, i dag, ser jeg at produksjonsdato er 12.12.2003. Gjennom mail har leverandøren tidligere skrevet at kalesjer er lagervare, ikke ferskvare, de sender det de har, og produksjonsår spiller ingen rolle så lenge kalesjen er skikkelig lagret.

 

Nå er det jo nyttårshelg og diverse helligdager, men jeg skal kontakte både kalesjeprodusent (Jens Sagen) og selger (Skibsplast) over helga, og så vurdere hva jeg videre skal foreta meg. Returnere og be om en nyere produsert, eller få mer avslag ... :confused:

Link to post

Kjøpte selv ny kalesje til en tidligere båt jeg hadde. Nå er dette noen år tilbake, men jeg husker at den også var produsert en del år tidligere i forhold til det året jeg kjøpte den. Etter det jeg husker betalte jeg samme fulle prisen på den, selv om den var lagret i noen år, der var ingen rabatt der og komme etter. Nå tror jeg imidlertid at produksjonsåret på kalesjen har ingen betydning så lenge den er lagret tørt og mørkt som det heter. Kalesjeduken med diverse tilbehør som vinduer og knapper etc. er vel av slik god kvalitet at det har vel praktisk talt null betydning om den har vært lagret forsvarlig noen år.Det er jo tross alt først når den monteres på båten at forfallet starter, og da skjer det fort også. Etter ett år eller to er det jo utrolig og fort at sol ,salt, måkeskitt ,forurensing og falming har satt sine spor, så det er jo ikke lenge herligheten med "ny" kalesje varer?

Link to post

Delta i diskusjonen

Du kan skrive innlegget nå, det vil bli postet etter at du har registrert deg. Logg inn hvis du allerede er registrert.

Guest
Svar på dette emnet

×   Du har postet formatert tekst..   Fjern formattering

  Only 75 emoji are allowed.

×   Innholdet du linket til er satt inn i innlegget..   Klikk her for å vise kun linken.

×   Det du skrev har blitt lagret.   Slett lagret

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...