Jump to content

Passer ford 2715 ilag med volvo 280 drev


myhreoe

Recommended Posts

Som overskriften, Forden har 2400 omdreininger og 150 hk. Drevet mitt er 1.89:1. Er det noen som har dette oppsettet eller kan jeg kjøpe gir og montere mot drev? eller må det fast aksling til ? Propellen tar jeg senere.

Har spørsmålet i en annen tråd men det er litt annen trådemne.

Redigert av myhreoe (see edit history)

Stolt eier av båtførerbevis

Link to post

Jepp dette går. :smiley:

En kamerat av meg hadde en ford 120 hk på 280 drev i en tideligere båt han hadde.

Han hadde tenkt til å bytte til en 180 hk ford for å få større fart, men ble frafådet dette da han ikke fikk plass til større propell og dermed ingen fartsøkning.

Dette var ev avanti 28 og han fikk en fart 16-17 på en fin dag.

Link to post

Tror det blir dyrt ja.

Nytt gear koster mange penger.(kansje mulig å få tak i brukt) så blir det mere omfattende og krever mere plass med en slik konstruksjon.

Da hadde det kansje lønt seg å kjøpe en aqad 40. (165hk). For en mister mange hk med gear og drev. Sikkert mellom 15 og 20% og da er det ikke mye krefter igjen.

Link to post

Etter lang og djup tenking har jeg slått i fra meg tanken på Ford-en, er for mange momenter som spiller inn.Har gått for en BMW D190 ( er mange som :rolleyes: nå ) men mange har disse og er kjempe fornøyd.

 

Tror og den passer bra til Halco-en så vi får se. Skal lage en liten tråd om båtens oppussing, er jo noen mindre lure løsninger tidligere eiere har gjort.

Stolt eier av båtførerbevis

Link to post
  • 1 måned senere...

hei dere

leser innlegg her om ford og drev osv. og vil fortelle dette. jeg har en lidenskap når det gjelder ford motorer, og har bygd opp mange. Til min båt, en prototyp orrskjær 1000 lagde jeg et drev som var ganske artig. ford 2704 ET snurrer med 2450 /min. -da er volvo sitt høyeste gear-undervannshus 1:1.61. det går 800 omdreininger for sakte rundt .Da med volvo sin største propell var det for lite tak i sjøen. løsning:

jeg tok plasmakutteren og skar av kavitasjonsplaten og flyttet den 4 tommer opp, til akkurat i skjøten på undervannshuset. tok så en michigan propell på 19x21 og sveiset inn et boss fra en ødelagt volvopropell. og vips- så bremset denne propellen akkurat på 2448 o/min. og båten gjorde 22 knop-(mot 12 før.) jeg har solgt motoren og kjøpt større motor, drevet står med bakplate og alt i verkstedet mitt til salgs. det er sveiset men hjelp av en flyskrog sveiser med alle sertifikater, og målt alle lagerflater i digital målemaskin- 3-plans. så det går an, mye jobb- men nå er det til salgs for den som vil ha det. ( kanksje volvo penta vil kjøpe det til sitt museum over underlige båteieres påfunn med saker og ting?) men dette virker , har brukt dette i 8 år, men har da kontrollert det både øvre og nedre hus hver sesong osv. ring gjerne for en prat, 90062486

Redigert av rubin (see edit history)
Link to post

Delta i diskusjonen

Du kan skrive innlegget nå, det vil bli postet etter at du har registrert deg. Logg inn hvis du allerede er registrert.

Guest
Svar på dette emnet

×   Du har postet formatert tekst..   Fjern formattering

  Only 75 emoji are allowed.

×   Innholdet du linket til er satt inn i innlegget..   Klikk her for å vise kun linken.

×   Det du skrev har blitt lagret.   Slett lagret

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...