Jump to content

Noen som merket vinden


Bertinius

Recommended Posts

Har aldri før hatt problemer med akterfeste, men den vinden vi hadde onsdag 19.05. klarte å dra dette feste 4 meter inn i Drangsvannet, hvor det normalt er meget smult.

Det medfører at jeg må legge ut bøyene mine på nytt, noe jeg overhodet ikke hadde regnet med.

Var nede i båten i de værste kastene, og det var utrolige krefter i gang.

Pass på når vinden kommer uventet :yesnod:

Link to post

Ja da kan du tenke deg hvordan vi har det ute ved Trøndelag kysten.

 

Vind er dagligdags for oss og vi har respekt for den. Det er derfor turistene blir til stadighet overrumplet av kraftig vind og forulykker.

 

:nono:

Kallesignal: LA9312 MMSI: 257048160

Link to post

Ja, den nordvesten vi har hatt på sørlandskysten har vi merket! Også i Drangsvann da - der er det jo alltid damstilt! Men ikke for det - hadde båten på land der for en del år siden og det er et drag nedover der som kan ta ganske kraftig fikk jeg merke på pressening.

 

Men det blir heldigvis ikke mye sjø av NV innaskjærs, men om en ligger fortøyd slik at NV får tak, kan det røske godt. Ligger heldigvis godt skjermet mot denne vindretningen, men SV kan ta fælt - og det er jo den vanligste vindretningen gjennom sommeren.

 

 

Det rare er at når sola skinner er det mulig å finne lune viker og få flotte dager selv med ganske kraftig vind. Var en tur ute i går og var ytters skeptisk siden det var frisk NV bris/liten kuling, men ei lun vik med skjerming mot NV var løsningen - nesten ikke krusning på vannet en gang!

Link to post
Guest Sparky

Overnatta på Kambo og det blåste friskt.

På morran idag og utover var det rimelig stille og sol.

 

Hørte på vhf'en at 2 personer kjørte på et skjær ved innløpet til Fredrikstad.

De stod på skjæret og ventet på hellikoppetter når jeg sovna.

 

mvh Jan

Link to post

Dro over Oslofjorden fra Son til Kommersøy natt til torsdag. Moderat sjø og vind (7 - 10m/s) rett imot. Herlig tur. Lå i Grisebukta hele tiden, og det var kun lørdag det blåste litt der. Men i Fantebukta på nordspissen blåste det ganske friskt. Og det var da heller ikke så mange båter der. Gikk tilbake i dag ettermiddag. Startet med NW 3m/s ut over Breiangen, Så plutselig 6 - 7m/s mellom Tofte og Bevøya, og så igjen rolig nordavind inn mot havnen. Temperatur alle dagene, midt på dagen, rund 12 grader, idag 15 - 16. Idag så jeg ikke en eneste sky.

 

Håper pinsehelgen blir like fin, dog litt varmere. Hele torsdag og fredag hadde vi forresten besøk av en mink på bryggen. Den lå stort sett og solte seg. Måtte trø over den for å komme iland flere ganger. Men hver gang lå kameraet igjen i båten. Bildet under er tatt på 50 60 meters avstand da den vart en tur på den andre bryggen og jeg satt i båten med kamera.

 

Bilde

 

Lars H.

Lars H. Helgesen, "Kapteinen" på Trudelutt (Saga27) med hjemmehavn i Son, Oslofjorden

Nettsteder jeg drifter: trudelutt.com oljepionerene.no Skipshunden vår

Som Paschuan i Soten sa på 1920-tallet: Ja, inte är jag mätt, men törstig är jag.

Link to post

Var ute med båten på onsdag. Da jeg suste forbi Nesoddtangen i frisk motvind og 9-11 knop fart,møtte jeg en båt på veien inn med brukken mast. :( Føles ikke helt bra å se når man er alene på vei ut. Skulle til Sverige, men kom aldri lenger en litt forbi Moss da en festing til storseilet ga seg på torsdagen. Da var det ikke noe særlig mye vind, som kannskje var like greit. Endte med å kjøre til bake til Oslo for motor. :(

 

Ragnar

Link to post

Det ser ut som det blir en hyggeligere pinsehelg, og ankterfeste er ordnet. :smiley:

Men det er utrolig hvor fort været kan skifte på denne tiden.

Var ute med sønnen i kveld og fisket, og det skiftet fra frisk kuling til "olja" sjø :cheers:

Link to post

Det var en seilbåt som brakk masten på Hovdan Skagen Race i helgen ca. 39 fot.

(mulig det var denne som nå skulle på reparasjon)

Snakket med en som seilte ved siden av og de fightet mot hverandre med spinnaker oppe i  sterk vind.

Masten falt "rett" fremover men det gikk tilsynelatende bra for mannskap.

Det ligger og en båt her i stavanger som har brukket masten (forstaget røyk i Nordsjøen hvorpå masten måtte dumpes) mens en eldre trebåt brakk masten på vei mot sørlandet for noen uker siden og søkte deretter ly på Hidra ved Flekkefjord.

Lite hyggelig og risikoen for alvorlige konsekvenser er stor.

 

Over til noe mer hyggelig: Noen som har sett hvilken båttype som mestret været best og vant regattaen?   :cheers:

Selv skal jeg seile en tilsvarende båt hjem fra Frankrike om snaut to uker sammen med to andre Beneteau båter.

Om noen synes turen høres interessant ut kan dere kontakte meg på mail for mer informasjon.

Link to post

Du må være innlogget for å kunne svare.

Logg inn med eksisterende, eller opprett ny, konto.

Opprett ny konto

Gratis og helt uforpliktende

Klikk her for å opprette konto.

Logg inn

Logg inn dersom du har konto

Logg inn


×
×
  • Create New...