Jump to content

Smart-tabs og rattstyring - svekkes akterspeilet på gummi-jolla?


nordan family 27

Recommended Posts

Har en tradisjonell gummibåt med akterspeil av finer - eller hva nå det er den er satt sammen av. Det er en kjempe-påkjenning på akterspeilet når båten skal opp i plan, og jeg lurer på hvor svekket dette blir om jeg monterer f.eks smart-tabs og fester for ratt-styring. Det blir jo tilsammen en del ekstra hull og skruer i akterspeilet. Motoren er maks av hva godkjenningen tilsier. Fra før av er det to ekstra hull til daviter-fester midt på akterspeilet som er gjennomgående øye-bolter.

 

Er det bare å montere på ekstra ting som smart-tabs (de små trimflapsene) og ratt-styring, eller svekker det akterspeilet vesentlig?

 

Et par andre bi-spørsmål angjeldende gummibåten:

 

Et annet praktisk spørsmål: i forbindelse med rattstyring lurer jeg på om det er lettest for meg å lime på en finer-plate på den oppblåsbare dørken for å få det festet. Hvilke lim vil i så tilfelle lime godt mellom en finer-plate (som er overflatebehandlet tilsvarende akterspeilet, noe grått maling/overflatebehandling) og en gummi-dørk? Har også funder på å lime på sleperinger på dørken og stramme konsollen fast med to strekkfisker. Det vil jo skje inne i hockeysetet og ikke være synlig, men jeg har mest tro på finer-episoden.

 

Ordningen jeg vurderer er slik:konsolljpeg.jpg

 

Noen som har noen tips til å fylle opp en oppblåsbar kjøl som lekker? Skum blir vel fort hardt etterhvert - men stappe den full med skum-gummi-biter?

Link to post

Er nok enklere å gå rett på en ferdig RIB - men de fleste er så tunge når jolla skal henge i daviter. Arimar (?) hadde en lett RIB i omlag 9 fot på 38 kilo og suzumar (?) har en på 47 kg - men det er ganske mye tyngre enn dagens jolle på 30 kg. De som lagde den letteste er konkurs og jeg har ikke funnet noen rester noe sted. Konkursboet svarer ikke på henvendelsene.

Link to post

Delta i diskusjonen

Du kan skrive innlegget nå, det vil bli postet etter at du har registrert deg. Logg inn hvis du allerede er registrert.

Guest
Svar på dette emnet

×   Du har postet formatert tekst..   Fjern formattering

  Only 75 emoji are allowed.

×   Innholdet du linket til er satt inn i innlegget..   Klikk her for å vise kun linken.

×   Det du skrev har blitt lagret.   Slett lagret

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...