Jump to content

Brann i Bayliner utenfor Tønsberg, 1.mai 09


Baatlaus

Recommended Posts

Brannårsak blir sjeldent etterforsket av politiet, forsikringsselskaper eller DSB. Det er vel nærliggende å tro at noe ettermontert utstyr er montert feil også i dette tilfellet.

 

Bortsett fra at fritidsbåter ofte ikke er laget med henblikk på at en brann skal kunne slukkes effektivt, så tror jeg ikke det er båtprodusentens feil. (At båten tok fyr).

Link to post
Brannårsak blir sjeldent etterforsket av politiet, forsikringsselskaper eller DSB. Det er vel nærliggende å tro at noe ettermontert utstyr er montert feil også i dette tilfellet.

 

Bortsett fra at fritidsbåter ofte ikke er laget med henblikk på at en brann skal kunne slukkes effektivt, så tror jeg ikke det er båtprodusentens feil. (At båten tok fyr).

En direkte påstand om at det er båteiers skyld at båten tok fyr er drøyt, så drøyt at om du ikke kan bevise dette håper jeg moderator sletter ditt innlegg!

[Moralens glade vokter!]

[Vinner OT-forum entusiast 2010]

[ ->>>>------------> Tilbake på OT 12.10.11 ]

Link to post
En direkte påstand om at det er båteiers skyld at båten tok fyr er drøyt, så drøyt at om du ikke kan bevise dette håper jeg moderator sletter ditt innlegg!

 

Her står det TROR. Alle har rett til å tro og det gjør vi jo i kjerka hver søndag. Skal alle innlegg hvor noen tror bli slettet, blir det igrunn ikke så mange innlegg tilbake ? Det var usedvanlig strengt Spinnaker.

 

Alle branner har en årsak. Båteier eller båtprodusent ? Denne gangen tror en av medlemmene at det er båteier som har ansvaret og det er ingen dum påstand. Mye rare elektriske koblinger og bensinslanger/filter som har vært tuklet med. Eller simpelt hen ettermontering av utstyr nær varmekilder.

Link to post
Etter røyken å dømme så må det vel nesten være en Volvo motor nedi der... :lol::lol:

 

Det var slike svar jeg var ute etter... Godt jeg ikke har Volvo! :drink:

 

Ellers takk for innspill.

Siden det er så mange medlemmer her inne ville det sjokkert meg om ikke noe vet noe om denne brannen, evt kjenner eier osv. Eieren sitter nok med mange svar...

Det kan jo dukke opp noen avklaringer selv om brannårsak vel ikke blir etterforsket.

Link to post

Huff, ja slikt er skikkelig ekkelt, kjenner verken denne saken eller båttypen, men jeg har idag 80 n.mil fremfor meg i egen båt og i natt hadde jeg mareritt der egen båt tok fyr :puke: , har hatt en epiosode i min forrige båt med bensinmotor der jeg trodde det var full fyr, forferdelig å bli plukket opp og forlate båten for å vente på at den skal bli overtent, heldigvis var det den gang "bare" en vann og eksoslekkasje grunnet overopphetet manefoil og riser. Får liksom litt noia etter slikt og tenker på veldig mange forebyggende tiltak i ettertid, men er først fanden ute i båt er det ofte ikke noe spørsmål, det er eneten å være eller ikke være :headbang:

Link to post
nærliggende å tro at årsaken er å finne i ettermontert utstyr og som nødvendigvis ikke er montert av produsenten av båten.

 

Er det mange eksempler på dette?

Stikker ettermontert utstyr seg særskilt frem som brannårsak?

Det er vel nærliggende å tro at produsenten ikke gjør en bedre jobb med dette enn andre?

Link to post

Hvor sannsynlig er det at en båt med dieselmotor tar fyr i det heletatt ? starter branner noen gang i en dieselmotor ?

Hva er det man bør se etter for å være sikker på at det elektriske ikke starter en brann , om en pluss og minus 1,5kvadrat til en lampett krysses så blir det vel ikke brann av det ?

Gassanlegg tar jo aldri fyr så det kan man jo avskrive

Link to post

Heller vel også mot at elektrisitet er hovedårsak til de fleste branner uten at jeg vet, men slik er det jo også i hjemmet, At en varm turbo eller avgassrør kan antenne en diesellekkasje vet vi vel alle, og det er vel det som er den største faren ved dieselmotoren, men i en båtbrann er det vel antagsvis svært vanskelig å finne årsak, ofte fordi det ikke er noe mer å leite etter årsak i. :diving:

Link to post

Jeg kan ikke se at noen spekulerer i denne triste historien Hansi, heller det at noen lurer på hva som kan være hyppige årsaker til brann om bord i fritidsbåt.

 

Det er en klar sammenheng mellom brann og at båtene som brenner ikke lenger er i samsvar av en eller annen grunn.

 

Likeledes er det en sammenheng mellom holdning / definisjon av minimumskrav og hvor vanskelig en båt er å slukke når den først antennes.

Link to post
Hvor sannsynlig er det at en båt med dieselmotor tar fyr i det heletatt ? starter branner noen gang i en dieselmotor ?

 

??

 

Bensin er farligere enn diesel, men det betyr ikke at dieselen er ufarlig. Diesel som varmes opp, for eksempel som følge av lekkasje med stråle mot varme områder i motorrommet, kan også gi eksplosjonsartet brann.

Link to post
Hvor mange båtbranner har vi i 820.000 fritidsbåter i sesongen? 4? Hva skyldes elektrisk og ikke drivstoff eller gass? 1?

 

Vel, nå er skremselsfaktoren nede på det mikroskopiske nivået den hører hjemme.

Vi har pratet om fare for brann i elektrisk anlegg før her på plassen og Lotus har svar som fleste liker. Vi veit mange branner starter i ettermontert elektrisk utstyr, men vi har ikke så mange branner i året at vi skal bekymre oss... :saint:

Link to post
Hvor sannsynlig er det at en båt med dieselmotor tar fyr i det heletatt ? starter branner noen gang i en dieselmotor ?

Hva er det man bør se etter for å være sikker på at det elektriske ikke starter en brann , om en pluss og minus 1,5kvadrat til en lampett krysses så blir det vel ikke brann av det ?

Gassanlegg tar jo aldri fyr så det kan man jo avskrive

 

Et eksempel er vel at et diesel rør feks, brekker og sprøyter diesel rett på eksosbendet?? Det er jo kjempevarmt..

Men det er uten tvil tryggere en bensin da :cheers:

 

Mvh

Pjolter

I`!;I`m still confused, but on a higher level. FJORD 38 AC • Polar 20 Vp http://www.home.no/pjolter

Link to post
Jeg har ikke påstått at det er båteierens skyld, bare at det er nærliggende å tro at årsaken er å finne i ettermontert utstyr og som nødvendigvis ikke er montert av produsenten av båten.

 

Hvis jeg hadde ment det var båteierens skyld, så hadde jeg nok skrevet det. :yesnod:

Men påstanden din er iallefall drøy! Du har jo ikke engang hvert i den aktuelle båten og sett om det er noe ettermontert utstyr der i det hele tatt.

Skrev ikke du en gang at din jobb er å montere slikt utstyr? Jeg har fått med meg at du ofte er svært aktiv i tråder som omhandeler batterier og el-anlegg i båt, er det slik å forstå at du har dette området som ditt virke? I så fall forstår jeg godt at du er imot at folk monterer selv.

 

Jeg tror at de som monterer ekstrautstyr selv gjør dette på en god måte, og de som ikke er istand til å gjøre en slik installasjon overlater det til andre. Det er nå min erfaring.

Svært mange båteiere går også pånett og logger seg inn på båtplassen.no, der får man trolig et godt svar på hvordan en installasjon bør gjøres.

 

Jeg så den aktuelle båten idag, og jeg antar at brannen har startet i motoren. Vi får se om vi får opplysninger om noe mer.

[Moralens glade vokter!]

[Vinner OT-forum entusiast 2010]

[ ->>>>------------> Tilbake på OT 12.10.11 ]

Link to post

Jeg lever også av installasjoner og tar under med Ole-Petter. Jeg har sett utolige installasjoner utført begge deler av installatører og båteiere.

 

En båteier innstallerte selv CD-spiller i båten. Takstmann fann ut at brannen startet der og de ble ikke en krone i erstatning :nonod:

 

En autorisert innstallatør i Asker innstallerte ny kjølekompressor i en dyr seilbåt. Strøm ble hentet fra motorblokk og plus på starter og vannkjøling til kompressor ble koblet inn på kjølevannslange til motor. Den fikk kun kjøling når motor gikk og vis den klarte kjøling i uthavn ble ikke strøm til start. Med brannfarligheten å gjøre var ledningene med tynn isolering liggende over motor til kompressor og sikringen montert inn til kontrollboks :nonod:

 

Jeg har mange fine historier å fortelle der men lar disse holde nå :wink:

Link to post

Trist syn, dette.

Men vi med Baylinere har ikke grunn til å engste oss mer enn andre når det gjelder brann. Dersom brannen har utviklet seg i motorrommet kan det være mange årsaker uten at vi bør spekulere. Men produsent/leverandør leverer ikke brannfeller. De har strenge forskrifter å følge. Derfor er det ikke usansynlig at årsakene kan tilskrives ettermontert utstyr eller uautorisert arbeid. Det er jo bare en kjennsjerning.

 

I min Bayliner 3058 var det to bensinmotorer før. (Nå en diesel). Båten er utstyrt med detektor for drivstofflekkasje og Cut-Off på drivstofftilførselen, samt utsugningsvifte fra motorrommet. Dette har jeg beholdt. Mange som bygger om disse båtene klipper av dette utstyret og lar ledningene bare ligge uten å terminere/isolere dem eller fjerne dem helt. Slikt kan det også bli brannårsaker av. De fleste har vel sett hvilke gnister det kan oppstå på 12V likestrøm.

Link to post
Et eksempel er vel at et diesel rør feks, brekker og sprøyter diesel rett på eksosbendet?? Det er jo kjempevarmt..

Men det er uten tvil tryggere en bensin da :cheers:

 

Mvh

Pjolter

Et nært familie medlem kjøpte seg båt for et pat år siden, med bensinmotor. Da jeg påpekte at det var vel kanskje litt risky mtp brannfare og bensin, var svaret at det er like farlig, minst, med diesel. Hvis det først tar fyr.

Må legge til, vedkommende jobber i brannvesenet og har jobbet med forebygging i mange år, så jeg stoler på at vedkommende vet hva han snakker om.

Link to post

Delta i diskusjonen

Du kan skrive innlegget nå, det vil bli postet etter at du har registrert deg. Logg inn hvis du allerede er registrert.

Guest
Svar på dette emnet

×   Du har postet formatert tekst..   Fjern formattering

  Only 75 emoji are allowed.

×   Innholdet du linket til er satt inn i innlegget..   Klikk her for å vise kun linken.

×   Det du skrev har blitt lagret.   Slett lagret

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...