Jump to content

Argus; en kjent bergensbåt er kommet til Stavanger


Poseidon

Recommended Posts

Idag kl 1620 kom den kjente, gamle lokalrutebåten ARGUS fra Bergen sigende inn på havnen i Stavanger. Den stolte rederen stod på baugen og i styrehuset var innleid skipper for anledningen - begge er blant mine mange kursdeltagere...

 

_img_4549.jpg

 

Den nye eieren kommer til å søke riksantikvaren om å få opprettholde statusen som verneverdig skip og han vil også søke medlemsskap i Norsk Forening for Fartøyvern for å komme inn i et miljø hvor han finner likesinnede - dvs folk med den samme lidelsen.

 

ARGUS lå ved Strandkaien en kort tid, slik at de fremmøtte fikk tatt en kikk, før man dreide rundt og gikk til Vassøy som kommer til å bli hjemmehavnen i en periode fremover.

 

_img_4561.jpg

 

Det er kjekt å kunne ønske velkommen til enda ett historisk fartøy som kommer til å farte i fjordene rundt Stavanger.

Med vennlig hilsen POSEIDON

Link to post
.... Mine øyne faller også på skipet i bakgrunnen. M/S Sandnes trafikkerte strekningen Stavanger - Haugesund - Stord - Bergen i min ungdom. Husker godt hvor fin og moderne den var i forhold til de andre lokaldamperne.

 

Ja, bakgrunnen valgte jeg med omtanke :wink:

SANDNES ble bygget for Nattruten og den seilte den ruten du nevnte (også med anløp Føresvik og Kopervik) fra 1950 til 1974. Den er nå kjøpt tilbake til Stavanger og er godkjent som verneverdig skip av riksantikvaren.

Selv er jeg sterkt involvert i prosjektet - og det gjør også at jeg har anledning til å holde samlingene for våre nettkurs for D5L og D5LA der ombord. Tilbakemeldingene fra deltagerne er forståelig nok strålende :wink:

Med vennlig hilsen POSEIDON

Link to post
argus var en kjent båt på torgdagen i bergen,

 

Ja, forrige eier var aktivt med i både Forbundet Kysten og andre fartøyvernmiljø. Han hadde visstnok båten i mer enn 25 år - og da får man anledning til å delta i mange torgdager, mange landsstevner og mange andre kystkultursamlinger.

 

Også den nye eieren er interessert i kystkultur og fartøyvern, så vi har all grunn til å vente at ARGUS skal bli å se både på Havnedagene i Haugesund og mange andre arrangementer av den typen - sikkert også på Torgdagene, det er tross all bare 100 små nautiske mil fra Stavanger til Bergen :sailing:

Med vennlig hilsen POSEIDON

Link to post

Som stolt & takknemelig ny eier av Argus sier jeg takk for gratulasjoner.

Vil prøve å videreføre "stafett pinnen" fra tidligere skipper mht til "omsorg & dulling" med den aktverdige dama.

Hun oppførte seg eksemplarisk på ferden ned forrige helg på tross av til dels røffe forhold i sjø & luft.

Er ellers meget interesert i tilbakemeldinger vedr. historikk, ev. minner fra folk som har møtt Argus opp gjennom årene

Ønsker Dere alle en fiin & salt 17.e Mai.

 

Ken :flag:

Redigert av kene (see edit history)
Link to post
Som stolt & takknemelig ny eier av Argus sier jeg takk for gratulasjoner. .......

 

Velkommen i dette utmerkede forum Ken!

Her ville du kunne lufte spørsmål av alle mulige sorter - og stort sett få fornuftige svar :wink:

For selv om plastikkprosenten er ganske høy i dette forum, så finnes masser av flinke folk innen de mest utrolige spesialområder . . . .

Med vennlig hilsen POSEIDON

Link to post
  • 5 år senere...

100 år i år og en slik tilstand.... Trist at slike velholdte båter blir kjøpt av folk uten evne til å holde dem i stand. Håper noen med arbeidslyst kan overta den og få skikk på den igjen. Kanskje noen i Bergen føler seg kallet til å hente den "hjem" igjen?

"First they ignore you, then they ridicule you, then they fight you, then you win." - Mahatma Gandhi
Link to post

Hvis det er dette nicket "Kene" som fremdeles eier båten og du har hatt han som elev Poseidon så har du kanskje et navn Politiet kan få slik at de kan få tatt affære ?

Medlem av: KNBF - RS - Holmestrand Båtforening - Holmen Motorbåtforening - Norsk Trawler Klubb - Clipper Klubben

Båthistorikk fra 1975: Pioner 11(med rør-ramme) - 3hk Evinrude Yachtwin / 1979 Pioner 8 - 4 hk Johnson / 1983 With 300 Dromedille - 35hk Evinrude / 1979 Viksund 27 Columbi - Yanmar 3QM30 30hk / 1977 Marex 23 DC - Mercruiser 319D 180hk / 2005 Askeladden 525 Excel - Mariner 90 2-takt / 1987 Fjord 880 AC - FordSabb 2728T / 2011 Clipper 36 Sedan - Cummins QSB 5.9 230hk.

Link to post

Når båten har forfalt såpass har ikke eieren hatt evne til å holde den i stand, altså uten evne. Ser ikke problemet med å bruke et slikt uttrykk da det er mange faktorer som kan føre til at man ikke har evne til å vedlikeholde en båt. F.eks. sykdom og andre ytre påvirkninger, trenger jo ikke nødvendigvis bety at eieren er en slakk person!

 

Ellers veldig trist at Argus har forfalt så mye de siste årene. Håper entusiaster kan få denne båten opp i glans igjen.

Link to post

Delta i diskusjonen

Du kan skrive innlegget nå, det vil bli postet etter at du har registrert deg. Logg inn hvis du allerede er registrert.

Guest
Svar på dette emnet

×   Du har postet formatert tekst..   Fjern formattering

  Only 75 emoji are allowed.

×   Innholdet du linket til er satt inn i innlegget..   Klikk her for å vise kun linken.

×   Det du skrev har blitt lagret.   Slett lagret

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...