Jump to content

Kan man kople sammen kartplotter og autopilot?


Kjeles

Recommended Posts

Har selv hatt GPS og Autopilot koplet sammen og brukt det aktivt i 10 år. Funker utmerket. Fordelen er at GPS-en jo alltid styrer rett på målet og kompenserer for strøm og vind, så såkalt cross-trac error (avvik fra rett kurs) blir minimal. Den styrer mye mer nøyaktig en jeg noengang vil greie.

 

Men jeg beveger meg kun i maks 6 knop. både for motor og seil.

 

Derfor er det ekstra deilig å kunne overlate styringen til en som aldri sovner på de lange kjedelige strekkene. Det gir avslappet seilas og mulighet til å koke en kopp kaffe eller døse i hengekøya.

Hvis du har planlegger ruter i GPS-en, gir den beskjed ved hvert waypoint langs ruta, det eneste du trenger å gjøre er å kvittere når den skal endre kurs ved wp.

 

Men hvis skuta gjør 40 knop ville jeg nok tenkt meg om før jeg overlot kontrollen til en robot.

 

OBS: Enkelte apparater, som min Autohelm, aksepterer kun waypoints med maks fire tegn fra GPS-en.

Redigert av Runner (see edit history)

Intet problem er så stort og komplisert at man ikke kan løpe fra det......

Link to post

Delta i diskusjonen

Du kan skrive innlegget nå, det vil bli postet etter at du har registrert deg. Logg inn hvis du allerede er registrert.

Guest
Svar på dette emnet

×   Du har postet formatert tekst..   Fjern formattering

  Only 75 emoji are allowed.

×   Innholdet du linket til er satt inn i innlegget..   Klikk her for å vise kun linken.

×   Det du skrev har blitt lagret.   Slett lagret

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...