Jump to content

frakte båt på henger på vinterstid


Noflow

Recommended Posts

hei

 

hvordan er det å få frakta båt på henger på denne tiden av året? hvis jeg f.eks. finner en båt på østlandområdet og finner ut at jeg bare må ha den, foretrekker jeg jo selvsagt å få henta, istedet for å få sendt.

 

bor selv i ålesund, så er et stykke ned til østlandet, men det jeg lurer på er jo hvordan det er å få kjørt opp båten på denne tiden av året, kommer nok til å leie henger på statoil el. med brems, vet ikke om de har vinterdekk på hengerne jeg? er det lurt å ha en skikkelig trekkbil nå? er snakk om båtvekt på ca 300 kg. duger en opel vectra 2,0. eller må man ha noe kraftigere?

Link to post

Bil og vekt er nok ikke noe problem. Opelen greier en liten lett båt/henger.

 

Casen er vel selve hengeren. Jeg ville valgt en med brems (selv om båten er liten og lett) og helst med vinterdekk evt. nye helårsdekk.

 

Vil ikke anbefale leiehenger fra Statoil eller andre bensinstasjoner. Ofte slitte hengere som kun er brukt av ukyndige. Lei heller en av en forhandler eller spesialisert hengerutleie.

 

Ellers er det vel som alle andre bilturer på glatta / turer med båten på henger. Ta det pent, husk skikkelig sikring, at du har økt bremselengde og alt det der.

 

God tur :smiley:

VG-jolle, Doris, Askeladden, Flipper seiljolle, Albin Vega Zodiac Pro 9, Nordkapp 600 E, windsurfing og andres regattamaskiner.
Skal du bare ut i solskinn og vindstille har du kjøpt båt i feil land, nyt alt været!

Link to post

Sørg for å ha kjettinger også til hengeren ! Hurtigkjettinger er å foretrekke, da disse er fine og greie å kjøre med, samt å legge på.

Er spesielt i nedoverbakker du kan ha behov for å legge på kjettinger.

 

 

Vil også anbefale en 4x4 bil, da disse har mye bedre stabilitet å trekke med enn 2wd.

Har du kun forhjulstrekk er det en forutsetning at du og har kjettinger til bilen.

Link to post
Du skal jo ikke over noen fjelloverganger, så dette er overhode ikke noe problem. Folk kjører jo med henger landet rudt hele tiden.

Hadde ikke tenkt over problemet engang. Kjørte senest igår kveld rundt med en 20' Polar på henger. (På snøføre)

Enig så lenge du har vinterdekk, men mange hengere er utstyrt kun med sommerdekk. Dette KAN også gå bra, men om du skulle komme ut for glatte veier så er dette risikofylt. En annen sak er hva forsikringsselskapet ville si ved en ulykke dersom det er sommerdekk på..

 

Jeg hadde gjort følgende:

Med sommerdekk - ikke kjøre

Med vintdekk og fine værmeldinger - kjøre

Med vinterdekk og dårlige værmelding - ikke kjøre, evt. vurdere nøye

Ingen kan oppdage nye verdenshav om han ikke har mot til å tape kysten av synet.

Link to post

Jeg hentet camingvogn i telemark i går kveld. På sommerdekk. Campingvogna veier 1500 kg og har boggie. Vet ikke om det har noe å si.. Hadde forventet at det skulle slenge, men det var ikke anntydning til noe som helst.. Bilen var nok litt kraftigere enn din (Land Rover Discovery 3). Eneste bekymringen jeg ville hatt, var oppbremsing på is/snøføre. Da vil kanskje hengeren skyve bilen din?

Link to post

Fikk beskjed om at alle hengere, både varehengere og båthengere, ble levert med helårsdekk som er godkjent for helårsbruk da jeg kjøpte båthenger for 2-3 år siden.

 

De fleste biler av en viss størrelse har vel tillatt hengervekt på mellom 1-1,5 tonn så vekten skulle vel ikke ha så mye å si såfremt du ikke skal opp bratte og glatte bakker og kjører kun forhjulstrekk. Alltid en fordel med brems på hengeren også er jo boggiehengere mer stødige å dra etter seg da, men utifra vekten du oppgir på båten så blir det vel ikke aktuelt med boggiehenger.

 

Så lenge værmeldingen ikke melder om mye nedbør og store snømengder så hadde jeg ikke betenkt meg på dette.

Link to post

Vi peiser hele sørnorge rundt med rallybil på henger, hengern veier nok 2 tonn ferdig lasta, trekker med transporter syncro, men har tidligere trekt med vanlig transporter, piggdekk på hengern er et must og kjettinger til bil og minst en aksel på hengern bør være med i tilfelle man råker borti noe isføre! Reservehjul til hengern ville jeg også hatt med på en såpass lang tur! Viktig at bremser er i orden! Av erfaring er piggdekk bedre enn piggfritt da de biter bedre og "drar inn" hengern lettere ved skrens og brems!

Redigert av Christensen (see edit history)

Frihet kan kjøpes for penger. I år er 550 liter med blyfri 95 frihet i massevis!

Link to post
Fikk beskjed om at alle hengere, både varehengere og båthengere, ble levert med helårsdekk som er godkjent for helårsbruk da jeg kjøpte båthenger for 2-3 år siden.

 

Sommerdekk er da også godkjent for bruk om vinteren, dog under den forutsetning at føreforholdene tillater det som vel i praksis betyr veibane fri for snø og is? Lite trolig at man kan forvente slike kjøreforhold om vinteren på fjellovergangene i Sør-Norge vil jeg tro!

Ser frem til den dagen Corona er en øl og Donald er en and!

Link to post
Ref: Tysse

Vi gjør oppmerksom på at tilhenger skal være skodd etter kjøreforholdene. Det er derimot ikke noe krav om kjøring med piggdekk på tilhengere, selv om bilen er utstyrt med dette. Er det snø, slaps eller is i veien er sommerdekk forbudt. Tysse leverer helårsdekk på alle tilhengere med 13" og 14" hjul som standard.

 

Ref; Norsk Camping Guide 2009

Vinterdekk:

Omvinteren er det generelt ikke tillatt å kjøremed sommerdekk.Man kan kjøre med vinterdekk med eller uten pigger. Helårsdekk kan også brukes. Bruk av piggdekk er tillatt fra 1.11 til første mandag etter påske. INordland, Troms og Finnmark er piggdekk tillatt i perioden15.10 ti l1.5.Dersom vær- og føreforhold krever det, er det tillatt å bruke piggdekk også utenomdisse periodene..

 

Tråd om samme emne i OT

Link to post

Delta i diskusjonen

Du kan skrive innlegget nå, det vil bli postet etter at du har registrert deg. Logg inn hvis du allerede er registrert.

Guest
Svar på dette emnet

×   Du har postet formatert tekst..   Fjern formattering

  Only 75 emoji are allowed.

×   Innholdet du linket til er satt inn i innlegget..   Klikk her for å vise kun linken.

×   Det du skrev har blitt lagret.   Slett lagret

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...