Jump to content

Ledning til Silva-kompass


jada

Recommended Posts

Fra "kaoset" bak instrumentpanelet og frem til Silvakompasset (type 100) går det en tynn ledning. Har alltid innfunnet meg med at den er der, men vet ikke hva den er til?  Er det ganske enkelt lys i kompasset??  Har dog ikke sett noe lys der. Har heller ikke villet forsøke å løsne noe der ledningen går inn i kompasset. Kan noen fortelle hva dette er  :wink:

 

Bilde

Link to post

Har et likt kompass og ganske riktig sitter det en liten lyspære inni kompasset. Lyset er bare synlig når det er helt mørkt. Er din ledning koblet? Lyspæren kan være gåen. Bare trekk der ledningen går inn i kompasset og pæren kommer ut.

Joda 24 T m/49Hk P4.108 Åpen båt m/15Hk Yamarin 5150BR 80Hk Yamaha Nimbus 3000 VP TAMD41P 192Hk Skorgenes Sonic 375

Link to post

Ser jo ut som om ledningen har vært litt tvinnet, men slik som den er nå så er det kanskje ikke nok "tvinn" på den :smiley:   El.ekspertene er her vel snart, får vi tro ????

Vil IKKE utgi meg for å være expert (gud-bedre), men ledningen til kompasset ER, som flere her har hevdet, til nattlys.

Og ledningen SKAL være revolvert! Fordi: Når det går strøm i en leder, lages det et MAGNETISK felt.... Samme felt får forresten elektromotoren til å rotere... OG slikt felt påvirker kompasset :crazy:

Men: Når vi revolverer (tvinner) ledningen (med pluss- og-minus) utlignes feltet, og VIOLA, kompasset blir ikke påvirket :lol: (Jo mere tvinning, dess mindre felt stråles ut)

Noe å tenke på hvis vi skal legge frem ledninger til andre ting, og disse må føres nær kompasset; Jo mere STRØM, dess sterkere magnetisk felt.

Måtte en gang gjøre dette, og tok pluss-og-minusledere i drillen :eek: og lot den rotere noen ganger; beste kabelrevolverer jeg har hatt :lol: :lol:

Kystskipper 1984. Marintek Tr.heim.

Link to post

Du må være innlogget for å kunne svare.

Logg inn med eksisterende, eller opprett ny, konto.

Opprett ny konto

Gratis og helt uforpliktende

Klikk her for å opprette konto.

Logg inn

Logg inn dersom du har konto

Logg inn


×
×
  • Create New...