Jump to content

Ny 14 fots silver marine rib og noen spørsmål + bilder!


imacthat

Recommended Posts

Hei jeg har kjøpt meg en 14 fots rib ( silver marine) og jeg har noen spørsmål?.

 

- hva slags motor burde jeg ha? (hk)

- hvordan kobler jeg til styre kabler til motoren? (guide)

- hvordan vet jeg om jeg trenger lang eller kort stamme på motoren?

- hvaslags batteri trenger jeg til, jeg har lanterner, radio, el-start og vann pumpe på den?

- Har ultraflex kontrollboks.

 

Takk for svar på forhånd!

Blider:

 

- https://baatplassen.no/bildearkiv/35/35414/img_0072.jpg

 

- https://baatplassen.no/bildearkiv/35/35414/img_0071.jpg

 

-

Redigert av imacthat (see edit history)
Link to post

Eh,elektrisk start ? Du har jo ingen motor etter hva jeg jeg leser av innlegget ditt.

 

Lanterner bruker ikke så mye strøm, ikke lensepunpe heller. Men bytt ut pærene i lanternene med ledpærer. de bruker utrolig lite strøm

 

Når du kjøper deg motor, ev med el.start, så prøv å få tak i en som lader batteriet. Ang batteri så vil det holde med et vanlig batteri på 50-60 ah, i massevis.

 

Styrekabler kobles litt forskjellig alt etter motortype og alder, men som regel festes den foran på moteren, i et eget feste. gir og gasskabel er litt forskjellig. Noen kabler kobles typisk slik at gir og gasskabel er utvendig, på andre motorer skjer det under motordekslet. Det kommer an på type motor.

 

Det er som regel bare å klipse de på, men du trenger kabler som passer din motor, og gir/gass kontroll

Redigert av Brodern (see edit history)

Føkk deg...

Link to post

Bilbatteri duger helt fint. Det har jeg bestandig brukt (bortsett fra det jeg har nå) (men er likt som i lastebiler uansett)

 

Ser på båten din at det står Yamahamerke der. Da er kanskje kabling og gir/gass til yamaha også. Kanskje du burde se etter en slik motor ? da sparer du litt kroner på å bytte kabel + gir/gass (det finnes overganger til disse kablene som er billige)

 

Og Yamaha er jo gode motorer. Ev en selva motor. er jo Yamaha det også

Føkk deg...

Link to post

Okei, da blir det det:D

 

 

styreboksen/konsollen/der man sitter/der det står yamaha har han som eide båten før meg lagd selv, se vet ikke helt siktig om kablene er yamaha eller ikke? er det en måte man kan finne ut dette på? jeg kan ta noen bilder?

 

- https://baatplassen.no/bildearkiv/35/35414/img_0080.jpg

 

- https://baatplassen.no/bildearkiv/35/35414/img_0081.jpg

 

- https://baatplassen.no/bildearkiv/35/35414/img_0082.jpg

 

- https://baatplassen.no/bildearkiv/35/35414/img_0083.jpg

 

- https://baatplassen.no/bildearkiv/35/35414/img_0084.jpg

 

Se på disse bildene!

 

- LLoyd

Redigert av imacthat (see edit history)
Link to post

Du må nesten måle hullene i enden på kablene dine (de som er til gir/gass) så er det lettere å svare på om de er til Yamaha. Men hva har han laget selv ? den kladden som rattet sitter fast i, hele den store greia ? eller den lille gir og gassboksen ? Er vel den store greia :)

 

Men hvis det har stått en Yamaha bakpå båten før, så er nok kablinga til en slik motor. Men som sagt, nye endestykker koster småkroner, og er lette å sette på. Bedre det enn å bytte hele kabelen (nå snakker jeg om gir/gass)

 

Styrekabel er stort sett likt. Festes foran på motoren, ikke noe hokuspokus.

Føkk deg...

Link to post

Ja har titta på bildene. Ser ut som båten din tåler opp til 40hk, kan det stemme ? Gir/gass kontrollboks er jo en helt standard type med standard geste til kablene inni. Så da trenger du bare å skaffe overganger til den motortypen du velger. disse skrues ev klipses på i den enden av kabelen som sitter mot motoren.

 

Styrekabel er helt standard og passer de aller aller fleste motorer, ikke noe hassel der :)

 

Så skaff deg en motor (som du har lov til å bruke) så kan man ta det med gir og gass derfra, det koster svært lite for disse overgangene. Batteri er greit, vanlig batteri. Biltema duger fint til dette.

 

Når det gjelder strømmen som pass på at du setter pluss og minus riktig, ellers kan du ødelegge noe, bla stereo og noe på motoren. lensepumpa går uansett, men pumper feil vei.

Føkk deg...

Link to post

Hm, nja. slikt er jo alltid er vrient spørsmål :) Men hvorfor ikke se etter en Yamaha + Så er det bolt on :)

 

Det viktigste er at man får tak i en motor som er godt behandlet og ikke mekket ihjel. Men båtmotorer lever ofte et hardt liv, så det er ikke lett å treffe riktig her :)

 

selv har jeg en greie med Mercury, uten at de er så himla bra. Har 4 stk pr i dag. Men en Evinrude 25 som jeg nettopp solgte var jo også bra.

 

Mye er greit, men finn deg en Yamaha. Det er helt greie motorer det :) Og så passer den sikkert rett på, hvis forrige eier hadde det :)

Føkk deg...

Link to post

Delta i diskusjonen

Du kan skrive innlegget nå, det vil bli postet etter at du har registrert deg. Logg inn hvis du allerede er registrert.

Guest
Svar på dette emnet

×   Du har postet formatert tekst..   Fjern formattering

  Only 75 emoji are allowed.

×   Innholdet du linket til er satt inn i innlegget..   Klikk her for å vise kun linken.

×   Det du skrev har blitt lagret.   Slett lagret

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...