Jump to content

Engbo vs Ilas? - Tau eller Kjetting?


origo

Recommended Posts

Har båt på ca 3-4 tonn...

Den er utrustet med 30 meter kjetting, og når man skal kjøre ut kjettingen, går den i fritt fall.

Det er et blikk som løfter kjettingen fri av kabularhjulet når man kjører vinsjen nedover, så raser den til ankeret treffer bunnen.

 

Fungerer veldig bra, denne løsningen anbefales.

Båthistorie: x-Blesser 440/35 knop - x-Joda 7500/25 knop - x-Master 820/18 knop - x-Scand Baltic/25knop

Nå: Båtløs - Kjører Bobil... 

Link to post

Kjetting er flotte greier når du vil vekke resten av havna bår du drar om morgenen

Type og størrelse vinsj må baseres på hva som er sikrest og best for din båt den dagen det blåser opp og du ligger utsatt til. Ikke synsing om å vekke nabobåter, det bråker så fælt med kjetting, kjetting er farlig for miljøet, osv. Hvis folk ikke tolerer at noen drar inn ankeret fordi det bråker så fælt får de heller finne seg noen andre hobbyer eller legge seg på plasser hvor de kan være alene. Amen.

Link to post

Her finnes det utrolig mange meninger. Selv er jeg ikke i tvil: det ville blitt kjetting + anker i en størrelse større en "tabellen". Har selv båt på omlag 10 tonn, og har 8 mm kjetting og 20 kg originalt bruce foran, 6.5 mm og 20 kg uorginalt bruce bak. Ville helst hatt 8 mm bak også - men det er visstnok ikke så greit på dette kabualaret.

Link to post

Delta i diskusjonen

Du kan skrive innlegget nå, det vil bli postet etter at du har registrert deg. Logg inn hvis du allerede er registrert.

Guest
Svar på dette emnet

×   Du har postet formatert tekst..   Fjern formattering

  Only 75 emoji are allowed.

×   Innholdet du linket til er satt inn i innlegget..   Klikk her for å vise kun linken.

×   Det du skrev har blitt lagret.   Slett lagret

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...