Jump to content

Gå fra utveksling 2,83 til 2,14 ?


Magne A.

Recommended Posts

Hei.

 

Noen data: 23 fot snekke 34 hk motor (Yanmar 3hm35) og Kanzaki KBW10 gear.

Hvis jeg har skjønt dette med utveksling vil jeg med mitt gear med utveksling 2,83 ved 3000rpm gi 1060 propellomdreininger, dersom jeg setter på et KBW10 gear med utveksling 2,14 som jeg kan få tak i vil jeg få 1400 propellomdreininger. Motoren når med dagens utveksling greit 3400 PPM på max.

Spørsmålet er hvor mye tyngre vil dette gå og kan motoren ta skade hvis det f.eks blir så tungdrevet at den ikke lenger orker å nå maksturtall.

Dette er ikke et førsøk på å få mer fart men å redde båtturen... :sailing:

Kansje noen der ute har erfaring om dette også ? :confused:

Link to post

Siden du oppnår max turtall i dag på 3400, men heller ikke mer har du i dag riktig propell og gear. Å skifte til det gearet du nevner vil belaste motoren alt for mye. Det du kan gjøre er at du også skifter propell. Går ut fra at gearet ikke er helt i form siden du vil skifte det ut. Det beste for motoren er at den oppnår max turtall selv med ferielast.

Link to post

...... er dette stempel for utveksling ?

Dette er opplysninger om propellen. Første tallet sier hvilken diameter propellen har og det andre tallet hvilken stigning propellen har. Til slutt står det RH, og det betyr at propellen dreier mot høyre når båten går forover.

Dersom du skulle bytte propell bør du beholde diameteren på 11 tommer, men redusere på stigningen.

Link to post

Takk for inspill! :flag_bp:

Det andre tallet er ser jo ut som "B6" ?

Tror jeg lar dette med gearbytte være og venter på delene som kansje kommer slutten av neste uke.....

Så har jeg skjønt at på en deplasementbåt vil ikke en firbladet propell egentlig være bra for noe annet enn muligens gi mindre vibrasjon og være mindre sårbar for f.eks hakk i et blad. Trebladet vil være mer effektiv!?

Hvis jeg skulle bytte denne til en trebladet så bør jeg kansje finne alle mål og data og sende dette til f.eks maritim for ny propellberegning eller hva erstatter 4 bladet 11 * B6 hvis det er det som står på den....?

Link to post

I følge teorien ska en 3 bledet propell være mer effektiv enn en med 4 blad. Nå er det ikke sikkert at du oppnår mer fart. Jeg ville ikke brydd meg med det hvis propellen er ok.Jeg har gått motsatt vei og kjøpt en 4 blad propell for å redusere støen.

 

Jeg har lager en oversikt som viser fartforskjellen med forskjellige turtall på de to propellene. Selv om 4 blad propellen skulle være lettere, mangler den knapt 50 rpm sammenlignet med 3 blad propellen.I et område gir 4 bladpropellen mest fart, mennår det nærmer seg full fart gir 3 blad propellen knapt en halv knop mer.

Link to post

Etter noe googling ser jeg at Volvo har en annen måte å oppgi størrelse på ropell en det man vanligvis ser. Et eksempel jeg fann viser at en B6 har diameter på 18 tommer. Det kan være andre opplysninger på propellen som viser størrelsen og stigning.

Tror du må sjekke med Volvo for å få rett svar på størrelsen av din propell.

Link to post
  • 4 uker senere...

Takker for innspill, jeg ventet til alle delene var kommet, skiftet lameller, stålplater, et lager og alle tetinger, og gearet fungerer som en drøm igjen - har vært på "100 timers" tur ned svenskekysten igjen :flag_bp:

 

Ang. propellen tror jeg det er en Radice som er merket 11*B6 og er en forholdsvis dyr 4 blader for snekke å være og den fikk seg en skramme på årets tur og tror jeg sender den til Winrace propellers i vinter for opppussing evt. snakker med dem om enn kurant 3 blader som erstatning

 

Motoren går som en drøm og jeg har lyst til å montere ferskvannskjøling på denne som skal være å få hos La-Sa (har ikke sjekket pris enda) tror det vil ha sin verdi for å spare motoren for tæring og også få muligheten for varmt vann...

 

Igjen, takker for innspill og så fikk jeg lært litt mer,,, og hvem vet kansje det kan være til nytte for andre en gang :-)

Link to post

Delta i diskusjonen

Du kan skrive innlegget nå, det vil bli postet etter at du har registrert deg. Logg inn hvis du allerede er registrert.

Guest
Svar på dette emnet

×   Du har postet formatert tekst..   Fjern formattering

  Only 75 emoji are allowed.

×   Innholdet du linket til er satt inn i innlegget..   Klikk her for å vise kun linken.

×   Det du skrev har blitt lagret.   Slett lagret

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...