Jump to content

Jobbmuligheter som Navigatør eller maskinist?


Kaftein ØL

Recommended Posts

Sjømannskatt eller skattefordeler som du sier er nok kun 80000 som fratrekk fra bruttolønn, ellers skatter du like mye eller mere enn de i land.

 

Utrykket "skattefritak for sjøfolk" som endel folk i regjeringen bruker i tide og utide er missvisende, for det er kun en refusjonsordning for rederiene som får etterbetalt skatt som mannskap betaler inn til staten.

Altså med andre ord ... som sjømann betaler du full skatt - fradraget på skattaoppgjøret

som fisker er det full skatt . 150000 i fradrag på skatteoppgjøret-

 

På en annen side så er norske sjøfolk på vei ut til fordel fra mannskap fra Fillipinene og østblokkland som er billigere i drift.

 

Her er det for de norske rederiene kun et spørsmål om inntjening og da driter de om hvilket land du kommer fra så lenge du er billig i drift.

 

Arbeidsmiliøloven gjelder heller ikke. Her er det en egen lov som kalles sjømannsloven og den holder den norske sjømannen på et lavnivå

Da har jeg gått fra Daycruiser til en roligere Mørebas. Langt mindre fart, men mye mere kos :-)

Link to post

Det er visse krav til størrelse på båt for å få godkjent farts tiden.

 

Anbefaler uansett om du tar dekk eller maskin utdannelse, å ta kadett tiden på "stor" båt. flere muligheter senere.

med din bakgrunn vil du kanskje trives som kadett/ styrmann på en AHTS.

du kan jo ta en titt på dette forumet også(de har et eget jobb forum) :

http://www.skipsfarts-forum.net

http://www.skipsfarts-forum.net/read.php?TID=4327&page=1

Link to post

Du må være innlogget for å kunne svare.

Logg inn med eksisterende, eller opprett ny, konto.

Opprett ny konto

Gratis og helt uforpliktende

Klikk her for å opprette konto.

Logg inn

Logg inn dersom du har konto

Logg inn


×
×
  • Create New...