Jump to content

Sleipner baugpropell kutter strømmen


haugi

Recommended Posts

Hei!

 

I min relativt nyanskaffede båt sitter det en Sleipner baugpropell som jeg har litt problemer med. Det består i at når jeg kjører thrusteren en vei, og deretter andre veien så kutter den. Da er det bare og starte den og så kjøre igjen, så er det som regel iorden, hender av og til at den fortsatt kutter. Kan dette ha noe og gjøre med at joysticken ved et uhell ble bøyd før jeg fikk båten? Selger sier at den var ok før dette skjedde. Eller kan det være andre ting?

 

haugi:)

Link to post

Nei det er ingen sikringer som slår ut, starter den bare igjen ved å trykke på "on"-knappene. Er ikke noe lav spenning heller, for den virker helt fint når den virker, er kun når jeg slår over fra ene til andre siden. Skjer også om jeg har et opphold før jeg gjør det

Link to post

Disse propellene har en innebygget sikkerhet som skal hindre at rotasjonsretningen snus mens propellen roterer. Dersom du kjører den ene veien og umiddelbart kjører motsatt vei vil ikke propellen reagere på kommandoen. Dersom du venter noen sekunder før du kjører motsatt vei virker den som normalt. Kan det være denne funksjonen som lurer deg?

 

Ellers har det vært tråder tidligere omkring problemer med styreinstrumentene på disse, både joystick-utgaven og knappe-utgaven. Et søk på sleipner bør kunne finne disse trådene.

 

Brigg

Viksund 340 St. Cruz: Tre-roms fritidsbolig med to terasser og fleksibel beliggenhet.

 

2009 - 0000: Viksund 340 St.Cruz Fly m/VP D6-370/HS80AE

2003 - 2009: Halco 29 Offshore Fly m/VP 41B/290DP

Link to post

Hei !

Dette har vært fremmet her på BP før og du finner svar hvis du søker, men jeg hadde akkurat det samme problemet som deg og da måtte joystikken byttes og alt var i orden. Jeg er ganske sikker på at dette er feilen hos deg også. Stikk innom en forhandler og lån deg en lik den du har( eller lån av en venn som har en som passer ). Det gjorde jeg for å finne ut om det var feilen. Verkstedet jeg bruker anbefalte meg og forsøke denne metoden først fordi dette ikke krevde noen form for skruing. Kun å bytte joystikk.

Lykke til.

Link to post
  • 4 uker senere...
  • 1 år senere...

Du må være innlogget for å kunne svare.

Logg inn med eksisterende, eller opprett ny, konto.

Opprett ny konto

Gratis og helt uforpliktende

Klikk her for å opprette konto.

Logg inn

Logg inn dersom du har konto

Logg inn


×
×
  • Create New...