Jump to content

Noen som kjenner strømforhold på Jæren og Lista


Marulf

Recommended Posts

Skal gå sørover fra Karmøy, langs Jæren, Lista og rundt Lindesnes mot Sørlandet i ferien.

Noen som kjenner til hvordan havstrømmene går i dette området?

Har hørt at det går en strøm nordover og en strøm sørover i disse områdene, men hvor langt fra land går disse?

Link to post

Det er vel den norske kyststrømmen du tenker på? Dette er en strøm som går opp i Skagerrak, brekker sørover mot Lindesnes og følger så kysten nordover. Driveren for kyststrømmen er brakkvann som strømmer ut fra Østersjøen.

 

Kyststrømmen følger stort sett Norskerenna. Inne på grunnere vann blir det for mye friksjon i vannmassene til at det blir noe særlig fart i den. Norskerenna går ganske tett innpå Jæren, så her kan du muligens hente en liten gevinst på hjemveien, men du skal allikevel et godt stykke ut fra land. Oppe ved Karmøy svinger den utenfor Utsira.

 

Det er verdt å merke seg at strømvarslene gjelder for strømmen på en viss dybde, noen oseanografer jeg snakket med var usikker men mente at det var 2-3 meter. I overflateskiktet, som er den sonen som har betydning hvis man skal prøve å hente noen gevinster i seilbåt og ser bort i fra problematikken med strømsjø osv, så er det den vinddrevne strømmen som dominerer hvis det blåser litt.

Bundin er bátleysur maður

Link to post

Ser av disse strømkartene at strømmene i hovedsak går nordover. Da blir det i år som i fjord og året før og året før...

en ekstra lang tur sørover, og forhåpentligvis noe drahjelp hjemover.

Skulle gjerne ha funnet den myteomspunnte strømmen sørover :sailing:

Redigert av Marulf (see edit history)
Link to post

Ser av disse strømkartene at strømmene i hovedsak går nordover. Da blir det i år som i fjord og året før og året før...

en ekstra lang tur sørover, og forhåpentligvis noe drahjelp hjemover.

Skulle gjerne ha funnet den myteomspunnte strømmen sørover :sailing:

Det er stort sett Nordavind i år også, så du kommer deg nok sørover skal du se :yesnod:

 

Når reiser dere? Vi starter samme rute fra Stavanger på Mandag :sailing: .

Sometimes I think of how it used to be... R.I.P. Lemmy ,Phil & Eddie

Link to post

Du må være innlogget for å kunne svare.

Logg inn med eksisterende, eller opprett ny, konto.

Opprett ny konto

Gratis og helt uforpliktende

Klikk her for å opprette konto.

Logg inn

Logg inn dersom du har konto

Logg inn


×
×
  • Create New...