Jump to content

Nå kommer isen.....


Stein-Erik

Recommended Posts

Innafor Snarøya er det temmelig ferskt. Generellt er sjøvannstempen høyere i år enn ifjor,minimum 1 grad. Dette indikerer at det blir mindre is i år enn i fjor.

Data fra Flødevigen viser at temperaturen så langt ligger betydelig over normalen. Det er håp - men det er klart at det kan snu fort hvis nordavinden kommer.

 

Bilde

Link to post

Isen kan bare komme, Hulda er klar.

 

En ting vi sa som guttunger: "Det fryser ikke i Oslofjorden når det blåser nordavind. Det kalde overvannet blir blåst vekk og det varme bunnvannet kommer opp". Regner med at dette i hovedsak fremdeles holder stikk. Ute på Killingen var de tidligere avhengig av isen, eller åpent vann for å komme til land. Vet ikke hvordan det er nå. Men en av folkene hadde gjort følgende observasjon da han tittet ut av hytta si hos Killingen Baatbyggeri: "Når sola treffer vannflaten, så fryser sundet over på et blunk". Dette var vel også riktig observert, solen øket overflatefordampingen og dergjennom senket vanntemperaturen.

 

Artig å se hvorvidt gamle antakelser og observasjoner stemmer med dagens...

Link to post

Innafor Snarøya er det temmelig ferskt. Generellt er sjøvannstempen høyere i år enn ifjor,minimum 1 grad. Dette indikerer at det blir mindre is i år enn i fjor.

Håper det stemmer at det blir mindre is i år, i Leangbukta også dvs komme sent og bli tidlig borte! :sailing:

Var ute å fisket i går i nydelig vær, på akterdekket viste gradestokken 13 gr i sola og to gr i vannet! Men men i dag lå det skorpe av is på halve bukta. :headbang:

Link to post

Du må være innlogget for å kunne svare.

Logg inn med eksisterende, eller opprett ny, konto.

Opprett ny konto

Gratis og helt uforpliktende

Klikk her for å opprette konto.

Logg inn

Logg inn dersom du har konto

Logg inn


×
×
  • Create New...