Jump to content

Hvilken helårsbåt 700-950K skal jeg velge?


Kal-El

Recommended Posts

Hei!

 

Er for tiden på båtjakt. Gamlebåten er solgt, så nå gjenstår bare å ta en avgjørelse. Vi er en familie på 4, så fire sengeplasser er et "must". Alternativene jeg vurderer (men er åpen for andre forslag):

 

NB 820 Combi

 

Viknes 830

 

Viknes 880

 

Jeanneau Merry Fisher 855

 

Bredden på båtplassen min gjør at 3,1m båtbredde er absolutt max.

 

Alle erfaringer med ovennevnte båter vil bli satt stor pris på.

 

Bruken blir fisketurer, helgeturer og endel ettermiddagsturer i fjordene.

Link to post

Fremste sete i VIknes 830 kan bygges om - Ja. Salongen i Viknes 830 (les de 2 setebenkene) er kun 6 cm. kortere enn i de Viknes 880 som også har 2 benker, men i de nyeste 880 er det rundsitter som nok gir litt mere plass, selv om bredden er den samme. Hvis du står mellom Viknesmodellene, så vurder hvor mye du skal være "inne" i forhold til hvor mye tid du bruker utendørs. Uteplassen på 830 er større enn på 880, men innvendig er 830 noe trangere totalt sett. Men toalettet på 830 er etter min mening mye bedre/større enn på 880. 880 er for bred til lastebiltransport uten følgebil, mens det går akkurat uten med 830. Når det gjelder sjøegenskaper så er nok meningene delte. Om du prioriterer soveplass høyt opp på lista, så ville mitt valg vært 880 med skott/dør og dobbeltseng mot/i hovedlugar. 880 med åpen V-køye i front uten skott gir tilnærmet samme plassopplevelse som i 830. Forrkøya i 830 er noe trang for 2 store voksne, men kan enkelt utvides hvis behov. Begge båter må være utstyrt med trimflaps. Framdriftsystemet i VIknes må vel kunne kalles for bunnsolid, uansett modell. Har noen 1000 timer i viknes 830 de siste år, et par 100 i viknes 880. Samt en del erfaring med Targa 31. Targaen er en helt suveren sjøbåt opp til 2 - 3 metes bølgehøyde, hvor hastigheten må reduseres ned mot halvplaning. I grovere sjø er faktisk begge viknesmodellene "bedre" sjøbåter, dvs. mye mindre bevegelser/lyd. 880 føles tyngre enn 830, men "butter" mer i sjøen enn 830. 830 har omtrent samme bredde/lengdeforhold som 1030, mens 880 er kun 30 cm. lengre, men 11 cm bredere. Begge viknesmodellene oppleves som "strykejern" i sjøen i forhold til Targa 31 som tilnærmet har jolleegenskaper når farten nærmer seg 40 knop. Begge viknesene er typiske halvplanere, men legger seg tilnærmet i plan når hastigheten nærmer seg 20 knop. Viknesene har generelt høyere støynivå enn Targa 31, spesielt nær toppfart. Men samtidig kan det å kjøre viknes mest sammenliknes med å kjøre bil, når man holder seg innenfor masjfart rundt 15 - 18 knop. Veldig mange vikneser er "vinterisolert", noe som i kombinasjon med "sjarkvinduene" gir en tørr/kondensfri båt, uansett utevær.

Redigert av terron (see edit history)
Link to post

18 knop er helt grei og uproblematisk masjfart med 184 hk., uansett vær og føre. Drivstofforbruket har jeg en "regel" for, dvs. båten min bruker fra 10 - 15 knop ca. 1 liter pr nautisk mil, så øker forbruket progresivt opp til toppfart, på min båt er det 20 knop og da bruker jeg nok 1,5 liter pr natuisk mil. Motorromet er meget lett tilgjengelig. Valge selv å legge et lag med tunge "asfaltplater" på motorsiden av hovedskott mellom motorrom og "kabin". Dette gjorde himmelvid forskjell. Litt avhengig av årsmodell så varierer måten lydisolering er gjort i alle viknesmodellene. Heldekkende teppe på gulvet ute har også stor påvirkning, alternativt isolere undersiden av de lastelukene som ikke er isolert fra fabrikk. i 830 oppleves mest motorlyd å komme bakfra, men i 880 forplantes mye lyd "gjennom" toalettrommet forran i båten. Som i alle båter så er også varmluftskanaler gode støyledere, men litt innsats/ekstraisolering av disse er en smal sak hvis man virkelig er på støyjakt. Sjøstøy er ikkeeksisterende. Med innenbordsmotor og fast aksel så må man regne med noe "resonansstøy" ved noen begrensede turtallsområder. Men har aldri vært i båt hvor dette fenomenet er fraværende. Har hørt om et par som har montert fleksibel akselkopling på vinknes, men med 0 effekt som resultat. Viktig å velge båt med scewback-propell har jeg hørt fra mange vikneshold.

Link to post

18 knops uproblematisk marsjfart og så 20 knops toppfart? Den høres ikke helt god ut spør du meg. På min 1030 var toppfarten 26 knop og marsjfarten 20 knop. Da kjørte jeg med redusert 500 omdr. i forhold til max. og dette var korrekt for Yanmar 6LYA-STP 340 hk. Forbruket på marsjfart på denne båt/motorkombinasjonen ved 20 knop var 2,5 liter/nautisk mil.

Link to post

Mulig jeg var litt uklar. 20 knop er normal makshastighet på viknes 830 m/144 hk motor. Med 184 hk. er normal makshastighet rundt 23, knop, og i 18 knop ligger motoren på normal marshastighet på 3100 o/m. I forhold til det forbruket som chiefengineer oppgir, så vil selvfølgelig 830 bruke noe mindre. Grov gjetning fra min side vil anta 1,5 l/nautisk mil ved 18 knop og 184 hk

 

Så må jeg lete litt i nederst i bladskuffen på baderommet ................. I en gammel (2005) brosjyre jeg akkurat fant står det oppgitt 22-25 liter pr time ved masjfart, uavhengig av motortype. Marsfart oppgitt på 830 er 16-17 med 144 hk (toppfart ca 20) , 18-19 med 184 hk. (toppfart 23) ..

Link to post

Ok dette harmonerer bedre. Viknes har ikke tatt for hardt i på forbruket de oppgir, og marsjfarten i brosjyerene er nok også strukket en smule i forhold til hva som er korrekt på båt/motor etter mitt syn. Enig at det badet er bra på 830. Det ble jeg imponert av da jeg så denne båten for første gang. Yanmarene er det svært lite tull med så det er noe av det sikreste man kan ha montert i en slik båt. Har man kalesjen på er det plenty plass til det meste innomhus, nærmest uansett modell.

Link to post

Har følgende erfaring att fart på 830 --> båten er vel så harmonisk når marshastigheten legges i nedre område av anbefalt. Toppfarten er imidlertid ganske forsiktig satt fra fabrikken, og jeg oppnår lett 20 knop med maks fereilastet båt og alle tanker fulle, Med halve tanker, nystoffet båt og kun skippersønnen som mannskap så når vi alltid 22/23 knop på vårens første prøvetur. Ikke problemer med å nå 25 knop med 184 hk med de samme betingelser. Og max turtall ligger da gjerne opp mot 200 over anbefalt. Men så kommer alt rælet og gummibåter og badebukser og hermetikkbokser og drikkevarer og ting ombord. Og på sesongens siste tur så sliter vi med å nå over 19,5 - rart hvor mye som samler seg i en båt i løpet av en sesong, og litt av havets organismer bremser nok også litt, selv et lite slimlag.

Link to post

Litt rart at de har valgt en propell som gir deg et høyere maksturtall enn det du skal ha på full belastning iht. motorfabrikanten. På min 1030 hadde Viknes valgt korrekt propell, noe som tilsa maksimalt turtall iht. Yanmar ved henting av ny båt, forholdsvis tom og full hendel. Jeg klarte nøyaktig det turtallet jeg skulle ha på maks iht. motorfabrikken med den propellen som sto montert. Når båten grodde og jeg fylte den med div. utstyr sank turtallet marginalt. Etter bunnsmøring/syling var det tilbake til oppgitt maksturtall. Betenkelig å kjøre med høyere turtall enn det som er oppgitt som maks iht. motorfabrikken. Man kan selvsagt velge en lettere propell enn det som er korrekt/optimalt, men da må reguleringen sitte i hjernen til regulatoroperatøren istedet for at man når den mekaniske begrensningen som normalt, slik at man ikke overruser motoren:-)

Link to post

Delta i diskusjonen

Du kan skrive innlegget nå, det vil bli postet etter at du har registrert deg. Logg inn hvis du allerede er registrert.

Guest
Svar på dette emnet

×   Du har postet formatert tekst..   Fjern formattering

  Only 75 emoji are allowed.

×   Innholdet du linket til er satt inn i innlegget..   Klikk her for å vise kun linken.

×   Det du skrev har blitt lagret.   Slett lagret

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...