Jump to content

Kan gel batterier og syrebatterier blandes


Ribtjenester

Recommended Posts

Vil ikke anbefale å parallellkoble de nye gel batteriene med de gamle syrebatteriene. De gamle batteriene har lavere hvilespenning enn de nye, og vil derfor raskt "trekke ned" de nye batteriene. Bruk da heller en vendebryter el.l. for å skille batteribankene fra hverandre. Så kan du bruke de hver for seg. Det er litt mer tungvint men bedre for de nye batteriene dine.

 

Ang. kabeldim., mener du mellom de to nye batteriene? De kan med fordel være så tykke som mulig. Originalt i min gamle Bav. 36 satt det 90 kvadrats kabler mellom de to forbruksbatteriene (2 x 140 Ah).

Link to post

Vær også klar over at lading av disse forskjellige batttyper også er forskjellig.

Så bruk samme batt type hele veien er det beste.

Gel er veldig bra, men er litt overfølsomme på lading, spesiellt fra dynamo.

Jeg kjører AGM banker på forbruk og Optima Yellowtop AGM på start, enkelt å stille inn 230v laderen på AGM modus, og dynamo fra motor har også batterier av samme type å lade.

Link to post

90kv er vel og overdrive, det skal vel skjelden gå over 50a i de kablene.

må man stille om lader på noe spess?

jeg har syre batteri på start og nå blir det gel på forbruk.

Jeg bør vel ha lading fra dynamo på alle batterier, men tenkte jeg skulle kutte at 230 laderen lader start batterier, de får jo lading når motorer går alikevel.

det blir da kun forbruk som blir ladet når jeg ligger på landstrøm, startbatterier lades når jeg kjører, er det dumt og gjøre det slik?

www.ribtjenester.no

Link to post

90kv mellom batteriene er for at de skal bli belastet likt, også ved høye strømuttak, du kan helt sikkert klare deg med mindre :smiley:

 

Ang. ladespenning så er den normalt maks 14.4v fra dynamoen, og det vil fungere fint for både start- og forbruksbanken din. Gel batterier bør ikke lades med høyere spenning, så sjekk hva 230 laderen din gir. Hvis den har innstilling for Gel, så er det bare å sette den på det. Hvis ikke så vil det allikevel fungere fint, så lenge ladespenningen ikke overstiger 14,4v. Jeg har hatt to sesonger med AGM batterier og lader uten innstillingsmuligheter, og har samme kapasitet (hvilespenning) på batteriene nå, som da de var nye.

 

Jeg ville ikke vært bekymret for å koble bort 230 laderen fra startbatteriet. Det er jo slik det er på bil, og man lader raskt opp det lille man bruker på å starte motoren.

Link to post

Delta i diskusjonen

Du kan skrive innlegget nå, det vil bli postet etter at du har registrert deg. Logg inn hvis du allerede er registrert.

Guest
Svar på dette emnet

×   Du har postet formatert tekst..   Fjern formattering

  Only 75 emoji are allowed.

×   Innholdet du linket til er satt inn i innlegget..   Klikk her for å vise kun linken.

×   Det du skrev har blitt lagret.   Slett lagret

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...