Jump to content

treg kontrollboks Askeladden 605/Mercury 115 EFI


snurresprett

Recommended Posts

Hei..

 

Har en Askeladden 605 med 115HK Mercury 2003modell..

 

kontrollboksen der har alltid vært litt treg.. den er ikke treg når det kommer på gass, men mer på gir skift. spesielt når jeg drar av farten og skal sette den i fri. da kan den være kranglete og få i fri.. må gjerne en tur innom revers.

har tatt av selve armen og prøvd og guffe inn noen smøring, men synes ikke det har virket helt bra. Det skal legges til at den enklere smetter i fri når motoren ikke går.

burde jeg skifte kontrollboks? de her er ''innfelt'' og er ikke sikker på hvordan den bør demonteres.

Link to post

Jeg har en Askeladden 585 ,som er bygget på samme skrog som 605, og det er akkurat det samme på den! vi fikk skifta Vire hos autorisert verksted, men han sa at dette var noe vi måtte leve med! den ble lit lettere etterpå, men når man tar den fra gir til fri er det enormt tungt! i en kritisk manøver kan man ende i brygga ganske ufrivillig. forøverig funker motoren bra og går veldig fint og økonomisk. finnes det kontrollboks som det går å erstatte, eller er problemet rett og slett i motorkonstruksjonen? dette lurer jeg på!

Båtgal og Hondafan: Askeladden,Honda Civic Sport, Honda TRX400,Honda CBR 600RR, Honda Kantklipper, Subaru xv

 

Link to post

Hei

Har en Askeladden 535

Samme problem. Problemet ligger i gearshiftet i motoren.

Har fått forklart av aut. forhandler at det er slik - mer eller mindre på alle Mercury/mariner 75/90/115

Er en bryter montert i motoren en plass som skal hjelpe litt på - sies det - så det kunne visst vært ennå verre - :-)

Har hatt båt og motor fra den var ny - den var ikke slik da - men har gitt opp å finne ut av det.

 

Har vært en tråd om dette her på BP før.

Redigert av Nils1 (see edit history)
Link to post

Hei

Har en Askeladden 535

Samme problem. Problemet ligger i gearshiftet i motoren.

Har fått forklart av aut. forhandler at det er slik - mer eller mindre på alle Mercury/mariner 75/90/115

Er en bryter montert i motoren en plass som skal hjelpe litt på - sies det - så det kunne visst vært ennå verre - :-)

Har hatt båt og motor fra den var ny - den var ikke slik da - men har gitt opp å finne ut av det.

 

Har vært en tråd om dette her på BP før.

 

Var akkurat det jeg fryktet! Hadde en gammel Evinrue på forrige Askeladden, der var det ingen problemer, veldig mykt gearshift og lett gass. Det virker som om dette er motoren. Det er jo lange kabler,men det finnes jo større Daycruisere med Mercury motorer!

Båtgal og Hondafan: Askeladden,Honda Civic Sport, Honda TRX400,Honda CBR 600RR, Honda Kantklipper, Subaru xv

 

Link to post

Hadde noe av det samme på en Askeladden 475 Free-style (2010mod). Denne hadde imidlertid en Suzuki 60hk. Nå jeg startet kjøreturen var fjernkontrollen lett og fin både på gass og gear, men etter en kjøre- periode følte jeg at spaken ble mye hardere å moove frem og tilbake, måtte liksom bruke mere kraft. Verksted sjekket og prøvet både på det ene og det andre, men fant aldri ut noe feil med kontrollen. :sad:

Link to post

Kan jo være (som Boati er inne på) at måten kablene er dratt på bidrar til problemet. Litt tight bøyeradius samt mangel på smøring så går det etterhvert temmelig tregt.

 

På brodern sin Yamaha 30hk så var både gass og girkablene trege, tok de av motoren og holdt de opp og sprayet de mens brodern opererte gasshendelen, slik at olja ble dratt inn der den trengtes. Spaken gikk merkbart lettere etterpå.

Lurøy / Svalbard. Båter: Gromling 15/60 Yamaha / Wesling 490 m/80 Yamaha / Yamarin 5940 m/ F115 Yamaha / Achilles LS4 (RIP) Aquaquick MS265 West Commando 270 m/ 4hk Yamaha

Link to post
  • 4 uker senere...

Er vel bare å vippe av kablene på motoren å se om de glir fint. Gjøre de det så må jo problemet ligge i motoren...

Vippet av kablene på motoren - de glir helt fint og uten noe problem.

Med kablene påkoblet glir og gassviren lett ( sjekker ved å trykke inn knappen for å frigjøre gearkabelen )

Kan regulere gassen uhindret og svært lett.

Men med gear kabelen innkoplet tungt som fy

Link to post

Skal du lirke har du kjørt rett inn i brygga di ved tillegging! Jeg prøver å være rask og bestemt.. men det er slitsomt om man må frem og tilbake noen ganger! Og som alle vet er det ikke som å parkere en bil!! Jeg trodde aldrig jeg skulle bli så fornøyd med en Mercury motor, da jeg favoriserer Japansk teknologi, men motoren er kjempebra, går fint og bruker lite drivstoff.. men det er veldig skuffende at gasshendelen er så tung å få i fri! Vi fikk beskjed av mekanikeren at dette var noe vi måtte leve med..Jeg tror årsaken har flere variabler men kansje hovedproblemet er at det er langt strekk og mange bøyer! Hadde vært interessant om noen med Mercury på andre båter enn Askeladden hadde kommet med erfaringer! Tror ikke sånne problemer er på nyere Honda, Yamaha og Suzuki!

Båtgal og Hondafan: Askeladden,Honda Civic Sport, Honda TRX400,Honda CBR 600RR, Honda Kantklipper, Subaru xv

 

Link to post

godt poeng;) Jeg var som deg før da jeg kjøpte min. Skeptisk til mercury, men den var da riktig bra om man ser bort ifra at den var for liten på båten..men det er ikke motorens feil;) var kunn det med giringa som var litt merkelig. Har ingen sånne problem på min yamaha nå.. Men så er det en gammel totakter også.. Den bare fungerer den:)

Båtbensin burde man fått på blåresept! Samme med ankerdrammen. Det er jo den beste medisin! :yesnod:

Link to post

Delta i diskusjonen

Du kan skrive innlegget nå, det vil bli postet etter at du har registrert deg. Logg inn hvis du allerede er registrert.

Guest
Svar på dette emnet

×   Du har postet formatert tekst..   Fjern formattering

  Only 75 emoji are allowed.

×   Innholdet du linket til er satt inn i innlegget..   Klikk her for å vise kun linken.

×   Det du skrev har blitt lagret.   Slett lagret

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...