Jump to content

Glonas til sjøs


knbo

Recommended Posts

Når en bruker GPS navigasjon, som bare er basert på det Amerikanske satellittsystem (GPS) er ikke å stole på i trange fjorder med høye fjell. I sike tilfelle kan de i verste fall bi den en posisjon som ligger langt inne på land. Faktisk i et dalsøkke på nordsiden av fjellet nord for båten. Eller ligger du nært land nord for en høy klippe så risikerer du å miste GPS posisjonen.

Høsten 2006 ble det russiske navigasjonssystemet GLONAS frigitt og tatt i bruk i landmåling, her til lands. Dette disse saltetittene går mye lenger nord enn GPS saltetittene. Faktisk så går de så langt nord som til Trondheim. noe som gjør at du også har de i nord. Når de er på andre siden av kloden så vil de også da kunne være så høyt på himmelen at de kan brukes til navigasjon. Noe som ikke er tilfelle med GPS satellittene. Det å bruke begge systemene øker derfor sikkerheten for at du til en hver tid har rett posisjon.

Derfor er spørsmålet, hvorfor brukes ikke begge disse systemene også på sjøen?

HUSK TTT (TIDLIG, TYDELIG, TILSTREKKELIG), OG IKKE LITT OG LITT, SLIK AT ANDRE FORSTÅR HVA DU GJØR.

Vis sjøvett og ha en god tur.

KB

Link to post

kanskje fordi det bare er ett år siden det ble fullt operativt?

 

mulig mange er skeptiske, men brukes vel i endel telefoner nå.

 

Er det noen produsenter som bruker/har option GLONASS i kartplottere?

 

EDIT; ser faktisk at ihvertfall garmin bruker GPS/GLONASS nå

Redigert av ahamm (see edit history)

Har "Daycruiser", er "folk i båt", opptatt av kortsiktig glede i form av fartsrus, beryktet for å bruke den fryktelige paraplydreggen.

Link to post

Det var ferdig utbygd i 2011, men det var mange nok satellitter, som var i full drift før 2006. Derfor er det galt å si at det ikke var i full drift før i 2011, Allerede i 2006 var der så mange satellitter i full drift at det var på høyde med GPS systemet. Dette gjaldt spesielt i de nordre og sørlige områdene på kloden. For oss her i Sør-Norge så har vi GLONASS rett over hodene på oss, noe om ikke gjelder for GPS satellittene.

Derfor er ikke det det du skriver et argument for ikke å ha tatt det i bruk enda.

HUSK TTT (TIDLIG, TYDELIG, TILSTREKKELIG), OG IKKE LITT OG LITT, SLIK AT ANDRE FORSTÅR HVA DU GJØR.

Vis sjøvett og ha en god tur.

KB

Link to post

Ser at Garmin får det på sin nye 721SX plotter og at de har det på GPS19 antennen.

 

Tekst nedenfor hentet fra Garmin sin side om GPS19HVS

"Gir nøyaktige posisjonsdata

Denne mottakeren med 32 kanaler kan spore flere globale satellittsystemer for navigering, inkludert GPS, GLONASS, Galileo¹ og QZSS¹. Den kan gi mer nøyaktige posisjoner under krevende forhold ettersom flere satellitter er synlige."

Link to post

Delta i diskusjonen

Du kan skrive innlegget nå, det vil bli postet etter at du har registrert deg. Logg inn hvis du allerede er registrert.

Guest
Svar på dette emnet

×   Du har postet formatert tekst..   Fjern formattering

  Only 75 emoji are allowed.

×   Innholdet du linket til er satt inn i innlegget..   Klikk her for å vise kun linken.

×   Det du skrev har blitt lagret.   Slett lagret

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...