Jump to content

Kurslinjal


Skipper Båtløs

Recommended Posts

En navigasjonslinjal fungerer omtrent som en paralellforskyver for å beregne rettvisende kurs.

Enkelt og greit i et båtsportkart. Greit for korte distanser. Husk bare at strøm, drift, misvisnig og deviasjon ikke er medregnet.

 

mvh

kk :sailing:

Du `ække ekte sjømann før du har en tohatsu på hekken!!!

Link to post

Uniplotter har jeg "slitt ut" ett eksemplar av. Et helt OK redskap særlig på båtsportkart pga. størrelsen. Og den tålte mye, men til slutt måtte den gi tapt mot Gamle Worses nådeløse pølsefingre. :lol: Nå for tiden går det i parallellforskyver, men det ligger en linjal på lur ett eller annet sted .. husker bare ikke hva den heter, tror det er av et standrad linjalfabriket. Den var i alle fall helt OK å navigere med fra Stavanger til Bergen i januar, brukte den på flybridgen til å stikke ut nye kurser med mens kartet flagret i vinden.

I've always been crazy, it has kept me from going insane.
vimpel_entusiast_signatur.gif

www.baatjuss.no  |  www.judiciumblawg.no

Link to post

Har en Uniplotter. Brukte den en del de første årene. Helt grei å bruke. Den er imidlertid ikke så nøyaktig som en parallell-forskyver (uten at det nødvendigvis betyr så mye for de fleste av oss). På "skipperkurset" jeg tok gikk det i parallell-forskyver, som de proffe bruker.

Hilsen KOB, Nimbus Nova 35

Link to post

Du må være innlogget for å kunne svare.

Logg inn med eksisterende, eller opprett ny, konto.

Opprett ny konto

Gratis og helt uforpliktende

Klikk her for å opprette konto.

Logg inn

Logg inn dersom du har konto

Logg inn


×
×
  • Create New...