Jump to content

Felles sjøvannsinntak til alt, fare for forurensing fra do?


evenh

Recommended Posts

Hei,

I vår Bostrøm37 har jeg felles vanninntak for alt som skal ha sjøvann. Det forgrener seg utover i en 1" slange med ulike T-ledd.
Rekkefølgen er:
- motor
- toalett
- fotpumpe vask på toalett
- fotpumpe vask byssa.
Det jeg lurer på er om dette er en dårlig løsning og om det er mulig å få forurenset vann inn i systemet fra inntaket til toalettet.
Toalettet er et manuelt Absco pumpetoalett.
Vi har kun hatt båten i en sesong, og ikke opplevd problemer, men nå bytter jeg alle gamle slanger og koplinger og tenkte jeg kunne legge om samtidig om nødvendlig.
Noen som har erfaringer med dette?
Det er heller ingen svanhals på inntaket, er dette noe som jeg også bør legge til?
Link to post

Vår båt har også felles inntak til motor og toalett. Eg tviler på at det kommer noe forurensing. Toalett er sikkert tett nok bakveien. Einaste trøbbel er at når motor jobber bra så bruker toalettet litt lenger tid å få vann.

Men eg er ukjent med fotpumper som du beskriver. Vasker du oppvasken i saltvann?

Yanmar 6LYA-STP 340hk

Link to post

Men eg er ukjent med fotpumper som du beskriver. Vasker du oppvasken i saltvann?

 

Jeg har ikke felles inntak, men både salt og søtvann med fotpumpe i tillegg til vanlig blandebatteri.

Dette er nok aller mest vanlig i Seilbåter da disse gjerne skal lengre, har mindre tanker og mindre strøm enn motorbåter.

 

Saltvann i byssa, er helt gull. En del vask i kaldt vann, er mer effektivt med saltvann enn ferskvann og skylling av feks tallerkner med rester av speilegg går på et blunk.

Er det rent saltvann der man befinner seg, så koker vi både poteter og egg i saltvann. Om vi ligger veldig nydelig til og vil drøye ferskvannet mest mulig, så tar vi også oppvasken i saltvann og skyller i ferskvann.

 

RSL

NestBest - Bestway 40, Oppegård båtforening

Link to post

Det som kan skje, i teorien, er at motoren trekker vann fra do (bare den rene spylekretsen), og trekker den tom. Da vil motoren bare trekke luft fra toppen av doen. For å få til dette så må den trekke det "motstrøms" gjennom den stillestående do-spylepumpa. Jeg tror ikke det vil bli et problem.

 

Og jeg kan fortelle at jeg hadde det slik på en tidligere båt; vann til do hentet fra motorens kjølevannsslange. Det virket fint der.

 

Gerhard

Link to post

Delta i diskusjonen

Du kan skrive innlegget nå, det vil bli postet etter at du har registrert deg. Logg inn hvis du allerede er registrert.

Guest
Svar på dette emnet

×   Du har postet formatert tekst..   Fjern formattering

  Only 75 emoji are allowed.

×   Innholdet du linket til er satt inn i innlegget..   Klikk her for å vise kun linken.

×   Det du skrev har blitt lagret.   Slett lagret

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...