Jump to content

Feilsøking på det elektriske ombord...


Utkikk

Recommended Posts

I min saga 27 har jeg en elektrisk varmevifte som bruker kjølevannet fra motoren (en perkins 4.108). Problemet er at når jeg starter viften, "hopper" de andre instrumentene litt opp (tankkvolum og temperatur), mens ladespenningen går ned. Dette gir for eksempel alarm på temperaturen, uten at den er for høy.

 

Noen som vet hva dette kan komme av og hvor jeg skal begynne å feilsøke?

Link to post

Forklaringen er mest sannsynlig at viften er koplet rett på instrumentpanelet til motoren. Denne viften drar mye strøm og følgelig får du spenningsfall og det er dette du ser. Mest sannsynlig er det allerede lagt opp en sikringsfordeling, som er koblet direkte til batteriet, og her bør du kople bade pluss og minusleder til vifta. Om det ikke finnes en slik fordeling, lag en.

Link to post

Fornuftig med deling av motor/instrumenter fra forbruksbanken.

Dette så tidlig som mulig, nært batterier, høyt kvadrat til fordelingstokk.

Er det irr og lign. på koblinger kjøper du en boks/tube med hvit syrefri vaselin som du har på alle kontaktpunkter før kobling.

Selv ledningene får litt på kobberet før de stikkes i kabelsko.

Legger ved koblingskjema til min båt så du ser prinsippet.

bilde

Livet er for kort til å kjøre diesel

Link to post

Legger ved koblingskjema til min båt så du ser prinsippet.

 

Hei, tjuvlåner tråden litt.

 

Kva program har du brukt til å tegne koblingssjemaet i, det såg veldig proft ut :thumbsup: Er dette noko for vanleg menige?? :smiley:

Westcruiser 37, Mørebas 7200 med BMW D530-VP290DP, Skibsplast 19 Family-ship med VP AQ151-290SP Totalmedlem RS

Diagnose: Erklært kronisk båtintressert.

Link to post

Microsoft Visio,

Jeg bruker Visio 2007 (vet ikke pris, har det på jobb pc)

Veldig lav brukerterskel.

Et tips hvis du skal tegne litt med Visio er å gruppere og lage bibliotek.

Tegne opp f.eks. batteri, brytere og sikringsbokser, lage gruppe av hver objekt, så er det bare å dra linjer imellom :-)

Redigert av Bodehode (see edit history)

Livet er for kort til å kjøre diesel

Link to post

Delta i diskusjonen

Du kan skrive innlegget nå, det vil bli postet etter at du har registrert deg. Logg inn hvis du allerede er registrert.

Guest
Svar på dette emnet

×   Du har postet formatert tekst..   Fjern formattering

  Only 75 emoji are allowed.

×   Innholdet du linket til er satt inn i innlegget..   Klikk her for å vise kun linken.

×   Det du skrev har blitt lagret.   Slett lagret

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...