Jump to content

Rekkefølge på installasjon av thermostat mercruiser 4.3


Flyrikk

Recommended Posts

Heisann.

 

Skal bytte termostaten på min mercruiser 4.3 fra 1995. Motoren han closed cooling.

Jeg har manualen til motoren men den forklarer best sjøvannskjøling.

 

Problemet mitt er i hvilken rekkefølge alt skal. Jeg finner ikke noen god tegning på akkurat mitt opplegg.

 

Kan noen komme med tips? Jeg legger ved noen bilder av hvordan jeg tror det skal gjøres.

Mitt prosjekt. Barracuda Daycruiser fra 80 tallet:

https://baatplassen.no/i/topic/95213-prosjekt-barracuda-23/

Link to post

Denne motoren har ettermontert ferskvannskjøling så du finner nok ikke ut av delene med vanlige delekataloger men det nederste huset kan kalles en spacer og termostaten sitter øverst i denne. Mulig du finner delene på smallblock eller bigblock V8 da ferskvannskjølingssett passer til flere motorer.

Ligner på denne: http://www.ebay.com/itm/Mercruiser-260-MIE-5-7-350-GLM-Thermostat-Housing-Cover-w-closed-cooling-55131A5-/191108125880?pt=Boat_Parts_Accessories_Gear&hash=item2c7eee94b8&vxp=mtr

Redigert av DieselDahl (see edit history)
Link to post

Jeg kjøpte båten for 2 år siden. Da hadde den ifølge eieren blitt overhalt i 2005. Da jeg kjøpte den hadde den stått på land i 3 år. Noe den bar preg av blandt annet i kjølesystemet.

 

Jeg byttet termostaten før sommersesongen ifjor. Den som sto i da jeg kjøpte den var bare en brun rustklump. Etter forrige sesong og demontering i vinter var også denne begynt å ruste etter en sesong.

 

I vinter har jeg tatt ut motoren for å overhale den helt etter at sesongen ifjor endte med vann i sylinderene. Trolig pga defekt manifold.

 

Takk for fin info fra dere begge Tskjei og Dieseldahl.

 

Spm nå er jo om jeg kan sette det sammen igjen som på bilde 3?

Gjør jeg det blir det forsåvidt en ganske stor åpning i forkant av termostaten hvor vannet vil sirkulere uavhengig av om termostaten er åpen eller ikke.

 

Hva tror dere?

Mitt prosjekt. Barracuda Daycruiser fra 80 tallet:

https://baatplassen.no/i/topic/95213-prosjekt-barracuda-23/

Link to post

https://www.mercruiserparts.com/Show_Pictures3.asp?dnbr=809645%2097&ivar=images/CRUISER/809645.97/10.png&inbr=2339&bnbr=110&bdesc=CLOSED+COOLING+SYSTEM

Ser ut til at dette ferkvannskjølingssettet kun ble levert til innenbordsmotorer, altså de med girkasse. Motorer med drev har et annet termostathus og litt andre slanger men fungerer likt. Årsaken kan være at i USA er det mere vanlig med V-gir og da sitter motoren bak frem.

Pass på at det ikke er mikset deler og montert feil her. Saltvannsutløpet fra varmeveksleren går til et t-stykke og videre til eksosriserne. Med feil type pakninger mellom risere og manifolder vil sjøvannet blande seg med feskvannet. Lekkasje i disse pakningene er også den vanligste feilen ved sjøvann i sylindrene. De to slangene fra termostathuset skal inn nederst på eksosmanifoldene og utløpet øverst på manifoldene skal inn på varmeveksleren.

Redigert av DieselDahl (see edit history)
Link to post

bilde

 

Gikk over nå og sjekket at alle slanger gjør det de skal. Det stemmer med det du sier.

Ser også at det inni sirkulasjonspumpa som var ny ifjor også har rust i seg.

 

Jeg bestilte nytt sett med manifolds og risere idag. Og pakninger. Skal sjekke at det blir riktig mellom manifold og riser. Der skal vel ytterkanaler være sperret?

Mitt prosjekt. Barracuda Daycruiser fra 80 tallet:

https://baatplassen.no/i/topic/95213-prosjekt-barracuda-23/

Link to post

Ja det skal være riktig det. Mercruiser og også uoriginale produsenter av ferskvannskjøligssett har gjort om litt på delene opp igjennom tiden, de er levert med enten ferskvann eller sjøvann i manifolder og med ulike termostathus, sjøvannspumper, varmevekslere mm og det kommer av forskjellige ting. Nyere motorer har kjøling av bensintilførselen, noen har bakmontert varmeveksler, det kan komme av plassproblemer osv. Når det gjelder ditt system så har du en stengende termostat i motsetning til by-pass termostat og dobbeltvirkende. Derfor er det en passasje forbi termostaten for å ikke stoppe vannet helt på kald motor.

Link to post

Delta i diskusjonen

Du kan skrive innlegget nå, det vil bli postet etter at du har registrert deg. Logg inn hvis du allerede er registrert.

Guest
Svar på dette emnet

×   Du har postet formatert tekst..   Fjern formattering

  Only 75 emoji are allowed.

×   Innholdet du linket til er satt inn i innlegget..   Klikk her for å vise kun linken.

×   Det du skrev har blitt lagret.   Slett lagret

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...