Jump to content

1998 Mercury (90hk) med startproblemer!


Campion 595vr

Recommended Posts

Hei! jeg har vært "passiv" bruker av dette forumet en stund, og ser at det er mye kunnskap her. Nå trenger jeg hjelp! :pray:

 

Jeg har en 1998-modell Mercury (mener det er 98-modell i alle fall - bilde av motor lenger ned). Mener dette er en totakter, men om det er innsprøyting er jeg litt usikker på. Som dere skjønner, vi er IKKE gode på dette.

Vi har brukt den helt siden mai - og alt har gått kjempefint. Den har startet med en gang. Men i går fikk vi problemer - etter at vi hadde vært på tur og badet, virket den dårlig da vi skulle putre ut fra badestranden. Til slutt sluknet den, og nå vil den ikke starte. Den "sveiver rundt"/kinner, men tenner ikke. Det vil vi, vi fikk såvidt liv i den mens vi ble tauet hjem - men den sluknet igjen. Og etter det var det helt slutt. Den kinner bare.

 

Dette har jeg gjort/funnet ut:

Ladet batteriet for sikkerhetsskyld

Fylt på ekstra bensin, for sikkerhetsskyld

Sjekket oljenivået (separat tank. Måtte nylig etterfylle fordi det var litt lavt, men skal være greit nå)

 

Jeg byttet plugger - siden det var lettest. Fant ut i prosessen ut at det ikke er gnist da vi kinnet! Antar derfor at det må være årsaken til problemet. Men hvordan fikser jeg det? Er det andre ting jeg bør sjekke/prøve?

 

Jeg har skjønt det slik at disse motorene liker dårlig å bli kjørt på lavt turtall over lengre perioder, og det kan eventuelt ha vært problemet. Dette fikk jeg imidlertid ikke vite før nå etter at motoren har streiket. Vi har nok putret litt mye rundt uten å gi så mye gass. Har sett at noen snakker om CDI-enheter som eventuelt må byttes.

 

Nå er familien fra seg av desperasjon, for vi skal snart begynne ferien - og hadde tenkt å tilbringe MYE av den på vannet. Vi er derfor tre stykk som vil sette ENORM pris på all mulig hjelp! :thumbsup:

 

(NB: Har sjekket at dødmannsknappen ikke står "på" - slått den av og på et par ganger også, uten at det har noen effekt).

 

Vedlagt er bilde av motoren, i den grad det kan være til nytte:

https://baatplassen.no/bildearkiv/55/55979/dsc_0647.jpg

 

Link to post

Hei.

 

Er nok forgassere på en -98 Mercury.

 

Når du sjekket om var gnist på plugger, holdt du enden på plugg inn mot gods på motor? Hvis ikke vil du ikke se gnist. Og sjekket du etter gnist på alle sylindre, eller bare en?

 

Kan sikkert være flere årsaker til manglende gnist, men ville først sjekket coiler. Hvis disse er dårlige, vil de ofte fungere når kalde, for så å svekkes / ikke virke når blir varme. Du kan jo evt forsøke å starte motor igjen nå når kald, og se om starter.

 

Hvis motor ikke liker å bli kjørt lenge på tomgang / lavt turtall, er det i første omgang plugger som vil bli nedsotet. At dette skal skade CDI-unit høres mindre sannsynlig ut.

Link to post

Heisann!

Takk for nyttig input. Vi holdt nok ikke enden på pluggen inn mot "god"(?) på motoren. Beklager, jeg er også litt usikker på hva du mener med gods. Vi sjekket bare på den ene, men skal snarest få sjekket på alle, på den måten du anbefaler.

 

Coiler er nok helt klart en mulighet. Er det mye jobb å skifte/reparere? Har imidlertid forsøkt å starte igjen når motoren er kald, og det fungerte dessverre ikke.

 

Greit med info om CDI-unit. Jeg håper jo egentlig ikke at det skal være det som er problemet.

Igjen- MANGE takk for at du tar deg tid til å svare. Det setter vi stor pris på! :thumbsup:

Link to post

Mot gods, dvs mot metall slik at du får jording på tennplugg. Må da være mot bart metall, ikke lakkert / malt. Pleier holde enden (buen) på pluggen f.eks. mot der som pluggen skal sitte, altså mot kanten der som gjenger begynner. Eller mot et annet bart punkt på motor, f.eks. der jordingskabel er festet.

 

Ville sjekket alle pluggene for gnist. Kan si noe om videre problemløsning. Er denne 3 eller 4 sylindret?

 

Og vær forsiktig så dere ikke får støt av plugg :cryin::eek: Hold på isolert hette / kabel.

Link to post

Hei igjen!

Det er tresylindret - og ingen av pluggene hadde gnist.

 

Jeg måtte til slutt gi opp - og dra båten på henger til verksted. Og dette blir dyrt! Her måtte både CDI-boks og en god del annet "snacks" byttes. Jeg var med da mekanikeren skrudde og fant feilen (99 prosent sikkert) - og han gir meg heldigvis en "god pris" - men det blir likevel nesten 10 laken!! :rolleyes:

 

Sånn er det å være håpløs på mekking!

 

Igjen, takk for tilbakemeldingene og gode svar.

Link to post

Delta i diskusjonen

Du kan skrive innlegget nå, det vil bli postet etter at du har registrert deg. Logg inn hvis du allerede er registrert.

Guest
Svar på dette emnet

×   Du har postet formatert tekst..   Fjern formattering

  Only 75 emoji are allowed.

×   Innholdet du linket til er satt inn i innlegget..   Klikk her for å vise kun linken.

×   Det du skrev har blitt lagret.   Slett lagret

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...