Jump to content

Evinrude E-tec 75hk drar ikke ordentlig rundt på starter.


cash

Recommended Posts

En god start kan være å se på polskoene på batterikablene. Sjekk om det er fritt for irr og god kontakt samt at kablene er uten knekkskader i innfestingen på polskoene. (Det gir redusert tverrsnitt)

Deretter må en vurdere kabeltverrsnittet om det er stort nok.

Jeg synes det høres lite ut med 50 Ah batteri, spesielt til vinterstart, se også på hvilken startstrøm dette batteriet kan levere.

 

Jeg har selv en E-tec 90 Hk og hører på starteren at den trenger den strømmen den kan få. (75 og 90 Hk er samme motor). Jeg har et kombinert start og forbruksbatteri på 110Ah og det leverer litt lite startstrøm i kulde. Forrige batteri jeg hadde var et 75Ah startbatteri, det fungerte bedre.

En liten digresjon, jeg hadde selv en 75 Hk som ble stjålet, jeg synes det var en god motor som leverte mye kraft.

Link to post

hovedbrytere kan gi merkbart spenningsfall , så det kan være en synder. I tillegg kan selve batterikablene være dårlige (pga innvendig tæring), slik at det blir spenningstap i disse også.

 

Ikke brukt Optima batteriene selv men hørt at de skal levere mer startstrøm enn størrelsen tilsier... De er iallefall merkbart dyrere enn andre batterier

Lurøy / Svalbard. Båter: Gromling 15/60 Yamaha / Wesling 490 m/80 Yamaha / Yamarin 5940 m/ F115 Yamaha / Achilles LS4 (RIP) Aquaquick MS265 West Commando 270 m/ 4hk Yamaha

Link to post

Jeg har en 75 hk Evinrude e-tec. Den ble levert orginalt med Optima 50 AH batteri. Dette batteriet skal gi tilstrekkelig med startstrøm for denne motoren som krever min 800 MCA over 0 c og 1000 MCA under 0 c.

 

Sjekk ut punktene som er nevnt i innleggende over.

 

Har opplevd at hovedbryter ga stort spenningstap og en annen gang at batteriet ikke ga tilstekkelig strøm. Målte full spenning uten belastning, mens med belastning sank spenningen til 5-6 volt. En av cellene i batteriet var defekt.

 

Så tipset fra meg er å måle batterispenningen under belastning.

Redigert av Kaskazi (see edit history)
Link to post

Kan godt starte en motor på et 20Ah batteri, så lenge det kan levere nødvendig startstrøm.

Husk at f.eks. de fleste store motorsykler har batterier under 20 Ah. Eks. Honda Gold Wing 1800.

Redigert av teerex (see edit history)

Windy 27 CC/HT -84. 4,2 D-tronic 250 HK -98. Bravo 3X 1,81 20P. 30 knop (under reparasjon)
Navette S540 -10 med Mercury F115 2,1 liter -15, 8 HK Tohatsu 2-takt -03
BSA A65L Lightning -69, Triumph Street Twin 900 -16, Honda MSX 125 -15
BMW X5 30d -13, Jeep Grand Cherokee 3,1TD -00, Audi 100 GL5E -78

Link to post

Delta i diskusjonen

Du kan skrive innlegget nå, det vil bli postet etter at du har registrert deg. Logg inn hvis du allerede er registrert.

Guest
Svar på dette emnet

×   Du har postet formatert tekst..   Fjern formattering

  Only 75 emoji are allowed.

×   Innholdet du linket til er satt inn i innlegget..   Klikk her for å vise kun linken.

×   Det du skrev har blitt lagret.   Slett lagret

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...