Jump to content

Hente hjem båt fra Stavanger til Østfold


Tropic1

Recommended Posts

Ser det er flere her inne som har gjennomført dette. Har en 36 fot planende båt jeg vurderer å kjøpe, men er litt i tvil på hvordan jeg enklest/billigest får den hjem. Erfaringen min på sjøen dreier seg stort sett om turer innaskjærs samt rundt Hvaler, sveriges veskyst etc.  Er det forsvarlig å gjennomføre en slik tur med min erfaring f.eks som en langhelg neste helg hvis det er meldt lite vind ? Har en med tilsvarende erfaring som kan bli med som støttespiller..Er det evt. noen erfarne her som kunne tenke seg å bli med på slik tur ?

Link to post

Sjøveien er som regel det billigste og er været samarbeidsvillig så er du hjemme på 2 dager uten stress
Hvilken båttype er det snakk om her ..
Kan sikkert hoppe med deg/ dere på det "værste " stykket Stavanger-Kristiansand og muligens lenger hvis ønskelig
Har gått det meste av strekket opp til flere ganger ----bortsett fra Jomfruland og Østover men da er du jo nesten  på hjemmebane :wink:
 

Redigert av LALUNA II (see edit history)

 Ha en flott dag på sjøen med gode venner

Laluna II på Marinetraffic via I-AIS

Link to post

Hei Tropic1. Gå den sjøveien. Skift filtre før du går og gjør en grundig sjekk av båten. Hvis du vil ha en huskeliste på hva du må tenke på på slike turer så send meg mailadressen din så skal jeg sende den til deg. Jeg bor i Stavanger og kan være behjelpelig hvis du ønsker. Har lang erfaring med båt og bruker fritids- og arbeidsbåt hele året.

 

Lykke til med båtkjøp!

 

Mvh

Prikken

Link to post

Dette er plankekjøring i godt vær. Der er ingen spesielle ting på denne strekningen som er krevende, vel og merke om værforholdene er gode som overalt ellers. Jeg gikk motsatt vei, fra Tønsberg og nordover for fire år siden. Tok første etappen til Kristiansand første ettermiddagen. Så Kr.sand-Stord neste dag inkludert en ganske lang stopp i Mandal for div. handling, bespisning etc. Jeg dro alene og har tomotors men det er mye triveligere og ikke minst en fordel om noe skulle hende om du får noen med deg. Spesielt når båten er ukjent. Ta med ekstra dieselfiltere, nødvendig verktøy etc. Det er alltid ombord til enhver tid hos meg. Vel og merke ikke henteturen.:-)

Link to post

Enig med Chiefengineer her, dette er plankekjøring i fint vær. Vi gikk Stavanger - Egersund på 1 dag med 6-7 knop, du kommer deg fint til Mandal/Kristiansand på samme tiden med den båten du har kjøpt.

Det er minimalt med utfordringer på strekket Stavanger - Kristiansand hvis været er bra. Da kan du gå godt ut fra kysten og det mer eller mindre i blinde. Det er også en veldig enkel sak å gå innom Egersund for lunch f. eks. så får dere en stopp på veien.

 

Kjøp og last ned kart på ei padde og planlegg ruta på forhånd så blir dette så bra. Værmeldingen er det viktigste.

Medlem av: KNBF - RS - Holmestrand Båtforening - Holmen Motorbåtforening - Norsk Trawler Klubb - Clipper Klubben

Båthistorikk fra 1975: Pioner 11(med rør-ramme) - 3hk Evinrude Yachtwin / 1979 Pioner 8 - 4 hk Johnson / 1983 With 300 Dromedille - 35hk Evinrude / 1979 Viksund 27 Columbi - Yanmar 3QM30 30hk / 1977 Marex 23 DC - Mercruiser 319D 180hk / 2005 Askeladden 525 Excel - Mariner 90 2-takt / 1987 Fjord 880 AC - FordSabb 2728T / 2011 Clipper 36 Sedan - Cummins QSB 5.9 230hk.

Link to post

Delta i diskusjonen

Du kan skrive innlegget nå, det vil bli postet etter at du har registrert deg. Logg inn hvis du allerede er registrert.

Guest
Svar på dette emnet

×   Du har postet formatert tekst..   Fjern formattering

  Only 75 emoji are allowed.

×   Innholdet du linket til er satt inn i innlegget..   Klikk her for å vise kun linken.

×   Det du skrev har blitt lagret.   Slett lagret

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...