Jump to content

Miniguide: Fikse rustne motorfester med rustfjerner og zinkspray


olla

Recommended Posts

Typisk rastløshet i ferien løses ved å gjøre litt forefallende vedlikeholdsarbeid, så i dag ble det å gjøre de rustne motorfestene litt penere. Rusten kommer fra en liten drypplekkasje for flere år siden fra kjølevannet til motoren.

 

Det ble til en liten miniguide :)

 

Man trenger rustfjerner (f.eks. Fosforsyre som jeg kjøpte) her: http://www.biltema.no/no/Bilpleie/Rustbeskyttelse/Rustfjerner-2000017148/

Zinkspray til grunning og beskyttelse:

http://www.biltema.no/no/Bilpleie/Maling-og-lakk/Zinkkallgalvanisering-2000023760/

Over dette kan man lakke/male for en enda penere finish, det har jeg ikke gjort enda.

 

Førbilder:

 

bilde

bilde

 

Fjernet først løs rust med en klut, penslet så på rustfjerner to ganger og lot virke 10min hver gang. Tørket så av med en fuktig klut flere ganger for å få bort all syra. Da ble det slik:

 

bilde

bilde

 

Etter å ha maskert godt rundt og sprayet to lag med zinkprimer så ble det slik:

 

bilde

bilde

 

Total tidsbruk var ca 30min.

Link to post

den sinksprayen der er etter min erfaring verdiløs mot rust - kan likegodt pensle på saltvann  :lol:

 

En bedre løsning da er å male med f.eks arcanol eller hammerite, iblandet en slump Owatrol penetrerende olje. 

 

Fosforsyre basert rustfjerner derimot , funker bra syns jeg.   Brukte Ferro-bet sin , som også legger igjen litt sink 

Lurøy / Svalbard. Båter: Gromling 15/60 Yamaha / Wesling 490 m/80 Yamaha / Yamarin 5940 m/ F115 Yamaha / Achilles LS4 (RIP) Aquaquick MS265 West Commando 270 m/ 4hk Yamaha

Link to post

Flott miniguide du har laget Olla! Morsomt med slike innspill, tipper noen og enhver finner initiativ til å fikse litt småting.

 

Forøvrig enig med Ivar om valg av overflatebehandling. Foreslår heller en to-komponent epoxyprimer, da slipper man å gjøre den jobben om igjen :smiley:

 

http://www.seajetpaint.com/en/products/primers/seajet-117-multipurpose-epoxy-primer/

Link to post

Har brukt samme spray til ankeret etter å ha boret et hull til å sikre ankeret underveis, det var galvanisert fra før og absolutt ikke syrefast, har holdt i 6 år nå så min erfaring er positiv så lenge overflaten under er rustfri. Kommer tilbake om et par år med oppdatering :P

Redigert av olla (see edit history)
Link to post

Den sinksprayen er etter min erfaring bortimot verdiløs. Du får en mye bedre rusthindrene primer i http://www.biltema.no/no/Bilpleie/Rustbeskyttelse/Rustbeskyttelsesprimer-2000028154/ 

Det gjenspeiles nok i hyllene på Biltema og hvilken primer det selges av....

Men all primer skal jo sef. beskyttes med tett lakk/maling for holdbarthet i lengden.

Redigert av tb55 (see edit history)
Link to post

også hørt det er gode greier, går ut fra det er noe lignende som Owatrol (og ferro-bet sealer?) som kryper inn der den kan 

 

en egen tråd om ferro-bet her , endel råd & tips: 
https://baatplassen.no/i/topic/87528-rust-og-rustbehandling-ferro-bet/

Redigert av ivar (see edit history)

Lurøy / Svalbard. Båter: Gromling 15/60 Yamaha / Wesling 490 m/80 Yamaha / Yamarin 5940 m/ F115 Yamaha / Achilles LS4 (RIP) Aquaquick MS265 West Commando 270 m/ 4hk Yamaha

Link to post

Noen som har prøvd Brunox til slike oppgaver?

Brunox forvandler rusta til en gråblåsvart overflate, en slags kjemisk forbindelse som gjør at rusta stopper opp (inntil videre). Fungerer forsåvidt greit, men har bedre erfaringer med såkalt "rustmelk/rustomvandler/rusteter" (ordet "rustmelk" er nok kun på folkemunne siden rustmelka kan ligne på god gammaldags melk i utseende :wink:).

 

Blant annet Wurth har en slik mer tynntflytende rustmelk som jeg har gode erfaringer med. Biltema har også en variant som ligner veldig på Wurth sin, min erfaring er at denne er like god/varig. Som med Brunox dannes det en kjemisk forbindelse, en slags metallorganisk overflate som bremser videre rust. Virkemåten mellom disse tre variantene virker ganske lik (uten at jeg skal påstå at det er akkurat det samme som skjer, er ikke kjemiker), men rustmelkvarianten (Wurth og Biltema) virker som trenger lengre inn i rusta enn Brunox. Min erfaring er i alle fall at rustmelk holder bedre og lengre før eventuell rust kommer tilbake igjen, forutsatt at ting blir gjort riktig. I tillegg tørker rustmelka raskere, Brunoxen synes jeg holder seg seig langt lengre enn beskrevet i forhold til temperatur og luftfuktighet.

 

I alle tilfellene bør det tas flere strøk og overlakkeres med tokomponent tilnærmet diffusjonstett lakk/maling til slutt. Hvis ikke trekker dette "nye" metallet fukt og rustprosessen starter opp igjen, ikke like raskt som hvis ikke rustmelka hadde blitt brukt, men det skjer.

Link to post

Du må være innlogget for å kunne svare.

Logg inn med eksisterende, eller opprett ny, konto.

Opprett ny konto

Gratis og helt uforpliktende

Klikk her for å opprette konto.

Logg inn

Logg inn dersom du har konto

Logg inn


×
×
  • Create New...