Jump to content

Volvo Penta D4-225, pris på å skifte power trim slanger?


saga251

Recommended Posts

Jeg har fått lekkasje på slanger til powertrim på min D4-225 DPH.

Har fått pris på skifte av disse hos Bj&Madsen i Bergen.

De har priset jobben til 15.5 timer inkludert skifte av styre sylindre og slanger.

8 timer av dette er motor inn og ut av båten.

 

Er det noen som har erfaring med tilsvarende?

totalt 34000 lapper for skifte av noen slanger og to sylindre virker heftig.

Link to post

Hei,

 

Jeg byttet powertrim slanger i fjor etter Ally's beskrivelse i linken i forrige post. Det gikk veldig greit. Det eneste som må gjøres av "triks" er å kappe en 27 mm fastnøkkel slik at den får plass. 

 

I vår byttet jeg den ene styresylinderen også. Det var også rimelig greit. Gjorde ingen spesiell lufting av styring bortsett fra å fylle olje på rattpumpa og svinge fram og tilbake en del ganger med motor i gang til det ikke kom mer luft opp til rattpumpa.

 

Slanger til styresylindrene har jeg ikke byttet, men ser ut som det er en grei oppgave det også.

 

Dette klarer du greit selv dersom det er ok tilgang ved siden av motor for å få tilgang til trimslanger.

 

Slik så det ut hos meg ved bytte etter demontering av diverse deler:

img_0542.jpg

Link to post

Hva er årsaken til at motoren må ut? Riktignok trangt bak der og sikkert avhengig av motorrommet og montasjen, men likevel? Fikk byttet trimslager på D4/300/DPH i vår, var aldri snakk om å ta ut motoren.

Link to post

Takk for god info!. Verkstedet hevder at motor MÅ ut. Det er lite plass på siden av motor, så man må arbeide fra toppen av luken. Jeg er usikker på om jeg skal gå igang selv eller bare bla opp. Slangene er lagt i øvre del av motor rom (stripset med plast strips) så det burde gå greit å legge nye hvis man klarer å løsne gjennomføringene og få ut slangene. Båten er en Finnmaster 7600.

Link to post
  • 9 months later...

Join the conversation

You can write a topic or comment now, it will be posted after you have registered. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...