Jump to content

Erfaringer med touchskjerm-kartplottere


kleppe9

Recommended Posts

On. Takk for svar. Ja det beste hadde vert og har knapper i tillegg som alternativ. Er raymarine eg har sett etter da eg allerede har autopilot som eg vik koble sammen med i tillegg til mer utstyr senere.

Er jo også den at ting fungerer med våte fingre, men her blir det jo fingre som har vert i kontakt me vann over flere timer så spørs om det fungerer da

Link to post

Jeg har en Lowrance HDS 12 som jeg bruker både i moderskipet og jolla. På høsten når jeg trekker hummerteiner er den god å ha.

 

Min mening er at touch-skjerm ikke egner seg under mer krevende forhold. Når det øsregner eller grønn sjø slår over styrekonsollen lever skjermen sitt eget liv og slutter å lystre. Tørker man over med ei fille er det greit igjen, så problemet er når det blir for mye vann på skjermen. Hansker fungerer i begrenset omfang. Du klarer ikke peke nøyaktig nok til å markere et waypoint med hansker på, da må hanskene av.

 

Til ditt bruk i en sjark blir det jo litt annerledes. Har du i tillegg et lite takutspring over går det jo greiere med regn også.

Link to post

Jeg seilte i en periode i en båt med to stk 720. Fungerte stort sett greit, men Ikke når det regnet. Med skjermen full av dråper er det fristende å prøve å tørke av skjermen med hånda, ikke sant? Joda, og samtidig så sveipet jeg kartutsnittet langt bort i gokk. Tørkingen ble tolket som at jeg sveipet, og så var det bare å finne tilbake igjen på kartet. Kjedelig de første 2-3 gangene, deretter var det bare teit. Og enkelttouch ble av og til tolket som multitouch (og motsatt) hvis skjermen var våt. Ikke så morsomt under regatta når man har mer enn nok med å gjøre det man må gjøre, og ikke vil bruke unødvendig tid på sånt.

Redigert av Popeye70 (see edit history)

SY Almara - 2005-modell Dufour 385 GL

Link to post

Mulig andre touchscreenplottere fungerer bedre i regnvær en Garminplotteren som er nevnt, men problemene Popeye70 nevner er de samme som jeg erfarte. Hadde plotteren stått et sted det var tørt hadde jeg beholdt den, men når jeg i tillegg har en iPad som skulle være backup (ble brukt som primær pga. større skjerm enn Garminplotteren) endte jeg ved et par anledninger å gå utaskjærs i dårlig vær fordi jeg ikke kunne navigere i regnværet. Andre båter gikk da innaskjærs.

Link to post

Helt klart forskjell på regn og sjøsprøyt, men det er sjeldent jeg har sjø som sprøyter over cockpiten. Regn derimot kan det bli ganske mye av, særlig på kryss når jeg i tillegg får regn som samler seg i seilet og drypper/renner ned på kartplotteren. Når det gjelder trådstarteren så skulle vel han ha plotteren i en sjark, og da er kanskje kartplotter med touchscreen en god løsning hvis den står under tak.

Link to post
Guest Avmønstret#

Har hatt vanntette telefoner de siste årene og også opplevd at skjermene er ubrukelige med masse vann på... inntill jeg nå kjøpte en Motorola g4 pluss, ikke 100% vanntett (som tidligere sony telefoner var), men skjermen virker som ei kule uansett vannmengde på den. 

 

Så verden går videre. Det finnes nå skjermer som også fungerer rent praktisk med vann på. Her er hva som står om skjermen:

 

Type IPS LCD capacitive touchscreen, 16M colors Size 5.5 inches (~71.2% screen-to-body ratio) Resolution 1080 x 1920 pixels (~401 ppi pixel density) Multitouch Yes Protection Corning Gorilla Glass 3
Link to post

HDS9 Gen2 her, rib. står skjult under vindskjermen og har verken problemer med vann eller sollys.

 

Hansker får man som fungerer på touch. Knapper kan uansett ikke betjenes med tykke votter eller hansker, siden de som regel er ganske små av størrelse.

 

Vanskelig å betjene nøyaktig i mye sjø og høy fart. Men under slike forhold skal man allikevel ikke ha snute eller fingre på plotteren. Fysisk zoom-knapp er fint.

 

Om pris ikke var et tema, ville jeg hatt både knapp og touch. Knapper suger på det touch er best, og motsatt :)

Christian Rikardson

Hjemmesiden min

Link to post

Har hatt både HDS Gen 2 Touch (touch), Simrad NSS Evo2 (touch og knapper) og HDS Gen 3 (multitouch) på ripa bak, i dag har jeg en HDS 10 Gen 2 (knapper). Her HDS Gen 2 Touch i sånn passe deilig vær, snø og noen minus. Rett før var det underkjølt regn som frøs på HDSen men touchfunksjonen fungerte fortsatt. (Mer enn jeg kan si om GPS-antennen ved siden av, den likte ikke et solid islag på seg.)

bilde

 

Rent teknisk har jeg ikke hatt problemer med noen av dem. Rent praktisk foretrekker jeg helt klart knapper eller en kombinasjon av knapper og touch men det gjør jeg inne i kabinen også så det har nok mest med smak & behag å gjøre. I grov sjø foretrekker jeg helt klart å bruke knapper siden man kan holde hånden rundt rammen på plotteren og legge fingeren på knappen før man trykker til, da er man sikker på å treffe. Med Touch blir det fort litt feiltrykking når båten kjører berg og dalbane. 

 

De fleste touchskjermer kan låses med et trykk eller to, slik at man slår av touch-funksjonen og tørker av skjermen før man slår på touch igjen hvis vannmengden skulle være ekstrem. 

 

Du får hansker som fungerer på touchskjermer. De jeg har prøvd har alle til felles at de er ganske kalde. :)

Redigert av Team Colibri (see edit history)
Link to post
  • 8 måneder senere...

Delta i diskusjonen

Du kan skrive innlegget nå, det vil bli postet etter at du har registrert deg. Logg inn hvis du allerede er registrert.

Guest
Svar på dette emnet

×   Du har postet formatert tekst..   Fjern formattering

  Only 75 emoji are allowed.

×   Innholdet du linket til er satt inn i innlegget..   Klikk her for å vise kun linken.

×   Det du skrev har blitt lagret.   Slett lagret

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...