Jump to content

Raymarine EV200 autopilot, svært fornøyd


rogeri

Recommended Posts

Sendte en forespørsel om type og pristilbud til Mjøsservice vedr. passende autopilot til en Rana 630 sjark. En pilot som blant mine kravspesifikasjoner måtte være kompatibel med kartplotter Lowrance HDS  gen 2. Den måtte også kunne holde heading i lav fart tilnærmet stilleliggende og opp mot 0,5 til max 1,0 knop for å tilfredstille mitt behov for manøvrering (under fiske). Jeg hadde tidligere montert hydraulisk styring og hadde etter båtstørrelsen, en noe overdimensjonert styresylinder. Mål og kapasitet på rattpumpe og spesielt styresylinder var avgjørende parametre for valg av passende a.pilot .Ble foreslått å montere Raymarine Evolution, betjeningspanel P70R med EV1 sensor, ACU type 200 og pumpe type 1 inkludert rorindikator.

Etter å ha montert dette utstyret i min båt og prøvd dette under de forhold som tiltenkt, finner jeg å måtte dele min uforbeholdne glede ved å kunne si at dette fungerer perfekt og svarer fullt ut til de forventninger jeg hadde til en slik anskaffelse.I en liten båt som dette må man planlegge nøye plassering for de enkelte enhetene, innenfor de begrensninger de medfølgende prefabrikerte standard kabler gir, men dette gikk fint, tilnærmet plugg and play. Måtte selv lage braketter til feste av rorindikator, og betjeningspanel pga. for liten plass til nedfelling i eksisterende instr.panel. Etter en enkel kalibering "dockside" og et par rundturer under fart, var det meste gjort for å få dette til å "spille" tilfredstillende. Kokfornøyd m.a.o. Unødvendig å si at båten også styrer bedre enn jeg er i stand til under normal marsjfart (12-13) knop under gange til og fra fiskeplassen. Derfor mine sterke anbefalinger! Takk til Stener Ruud og Mjøsservice for rett valg av utstyr og faglig forståelse for mine behov :-) !

18301414_10203202770388027_3663034938816129815_n.jpg

Link to post

Har EV200 i seilbåt, og kan heller ikke være annet enn fornøyd. Har fungert prikkfritt fra New Zealand til Karibien (så langt), i alle mulige værforhold fra pinlig sakte seiling på paddeflatt hav til tøvete store bølger rundt Mauritius. Men: tidligere versjoner av Evolution-programvaren var i alle fall på min båt bare rør. Det gjelder å få oppdatert programvare på alle enhetene.

Link to post

Derfor mine sterke anbefalinger! Takk til Stener Ruud og Mjøsservice for rett valg av utstyr og faglig forståelse for mine behov :-) !

 

Passer bra det. For de skal montere ny radar og kartplotter fra Raymarine. Kjøpte ny plotter i fjor fra de og på FB. Men pga at tidligere montering er gjort litt rart for de lov til å montere 

i år :) 

Vi sees!

Link to post

Delta i diskusjonen

Du kan skrive innlegget nå, det vil bli postet etter at du har registrert deg. Logg inn hvis du allerede er registrert.

Guest
Svar på dette emnet

×   Du har postet formatert tekst..   Fjern formattering

  Only 75 emoji are allowed.

×   Innholdet du linket til er satt inn i innlegget..   Klikk her for å vise kun linken.

×   Det du skrev har blitt lagret.   Slett lagret

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...