Jump to content

Feste til bompreventer, er det standard på seilbåtrigger?


TICORA

Recommended Posts

IMG_0493.JPG.e68dc9785eaea1abec2a7b95a2c4918a.JPGHar gående en diskusjon med leverandøren av seilbåten vår. Vi har akkurat fått levert en 2år gammel 46 fots båt som er tidligere brukt som demobåt. Vi er godt fornøyd med både båt og leverandøren så spørsmålet her er mer prinsippielt. 

 

Vi oppdaget ved første gangs seiling på lens at bommen ikke har feste for preventer ytterst. Dvs at den mangler det vanlige støpejerns endestykket hvor reveliner og opphalet er festet. Forklaringen vi har fått er at vi har så stor rigg at dette ikke er vanlig. Vi må derfor montere en ny bøyle på enden for egen regning. Kostnaden er ikke det helt store men jeg har snakket med mange andre og sjekket alle båter i samme kategori jeg har sett og alle er levert med dette. I tillegg har vi vært på 2 seilkurs hvor begge instruktører har omtalt dette som standard. 

 

Hva sier de erfarne BP'ere? Er dette standard eller ikke? 

 

 

 

Redigert av TICORA (see edit history)
Link to post

Men akterenden av bommen vil jo passere utenfor relingen tidligere  enn et punkt nærmere midten. - og idet festepunktet på bommen har passert preventerens festepunkt i relingen, vil den jo ikke ha noen kraft? 

 

Når er jo jeg også fersk, men de preventerne jeg har sett, har vært nærmere midten av bommen, om mulig også like aktenfor rodkick. 

 

Link to post

Jeg tenker at siden bommen din har storseilskjøtet på hyttetaket, så vil det ikke være naturlig at det er noen fester akter på bommen. En ting er å få bommen i hodet, en annen ting er å få tapp i hodet. 

Du har sikkert også rodkick, så noe øye for bomløfter akter, oppå bommen er heller ikke nødvendig. 

 

Har du brøkdelsrigg, så har du også en lengre bom som kanskje strekker seg aktenfor sprayhood. 

Om båtene du har vært med på, er mastheadrigg, så er bommen kortere og kan gi en forklaring på hvorfor de har preventeren fester akter på bommen. Og det er heller ikke sagt at de har festet den riktig. 

Tenker du vinkler på preventerens tau, så vil den raskt bli inaktiv om du med en lang bom, fester den akter på bommen. 

Rodckicken sitt feste på bommen vil til eksempel aldri strekke seg ut over relingen og preventerens feste. Husk at preventeren skal ha kraft når du seiler på platt lens. Da står enden på bommen laaangt ut over sidene på skroget. 

 

 

Redigert av Eureka (see edit history)
Link to post

Bruker heller ikke bompriventer mye. Egentlig bare på havet, der bølgene kan få en ut av kurs. Setter det samtidig som spribom. Ytterst på storseilbommen til kryssholt i baugen. Fester det stort sett i baugen, tar ikke tau bak til cockpiten. Bruker livlline på fordekket, stort sett skal spribom justeres samtidig som priventer, så uansett er en på fordekket. 

Priventer er ikke standard på noen båt. 

Redigert av pacuare (see edit history)
Link to post

-det kan godt hende. Sjøl har jeg Barton Bomstrut, glassfiber, som lett holder bom og seil oppe. 

 

Men nå må jeg korrigere meg selv. Det er bombrems jeg har sett montert like aktenfor rodkick. Godt mulig preventer festes i aktre enden på bommmen. Dog, vinkelen har nok mye å si. Som nevnt, løper sen helt frem i bauen, blir vinkelen bedre. 

Link to post

Enkelte anbefaler ar bompreventeren festes i enden av bommen. Dersom bommen går i sjøen (pga. overhaling eller stor bølge) med preventeren festet ved bomvangen eller midt på bommen, er det stor sjanse for at belastningen på bommen blir så stor at den brekker eller bøyes. Innenskjærs er vel det et relativt lite problem.

Link to post

Poenget mitt her er at bommen er levert uten det vanlige støpejernsendestykket alle båter jeg har sett har. Jeg har tillit til leverandøren på alle måter, det er ikke problemet. Jeg synes dog det er rart at dette ikke er der. Dette endestykket har et hull som, i følge 2 kursholdere jeg har hatt er designet for bl.a å tåle en preventerline.

 

Vi bruker dette mye fordi det øker siklerheten ombord. Ikke bare mot ufrivillig jibbing grunnet vind men også, og kanskej vel så mye i Oslofjorden, pga bølger fra andre fartøy.

 

Link to post

Jeg går ut fra at du mener 'jib preventer'? I så fall er den generelle anbefalingen at preventertauet skal festes bak på bommen og gå så langt forut som mulig. Grunnen er at både tauet og bommen skal få så lav belastning som mulig.

 

Her ser du enden av bommen på Hulda. Den er fra Selden og har lengde 5 meter. 5918afcb8763e_060813007.jpg.d41045e9b78ce3c6f5635038b8c297fc.jpg

 

Riktignok er bommen i dette tilfellet brukt for å heise ut en 60 kg girkasse. Men i enden av bommen henger et rødt tau med en sjakkel. Dette festet kan både brukes som preventer og som feste for storseilskjøtet.

 

Om mangel av et slikt beslag kan betraktes som en mangel er heller tvilsomt. Hva jeg imidlertid over tid har oppdaget, er at mange 'kvalitetsbåter i segmentet priskonkurranse' mangler vesentlige detaljer som var helt vanlige før i tiden. På en seiler jeg hadde for 55 år siden var det beslag for jib preventer. Og det var en brøkdelsrigget båt der bommen gikk aktenfor cockpit. Altså en meget lang bom relatert til båtens totale lengde. Men å diskutere saken med leverandøren, glem det. Beslaget hos meg er ikke i støpejern, men i støpt aluminium.

Redigert av Hulda (see edit history)
Link to post

Skal ikke mene noe om hvorvidt det er en mangel som du bør krangle med leverandøren om, men i og med at flere av innleggene ovenfor har gitt inntrykk av at det er unaturlig med et slikt beslag så slenger jeg inn at jeg har i alle fall et slikt beslag i enden av min Selden bom, selv om jeg også har skjøte på hyttetaket.

Beslaget er også merket med "Jib preventor only" eller noe i den duren, så det virker definitivt å være ment for dette.
Er en 2011 Bavaria 36 Cruiser

IMG_20170411_094149.jpg

Roger H.

 

Fersk seilbåtkaptein :)

Link to post
CSSGT skrev 1 time siden:

Skal ikke mene noe om hvorvidt det er en mangel som du bør krangle med leverandøren om, men i og med at flere av innleggene ovenfor har gitt inntrykk av at det er unaturlig med et slikt beslag så slenger jeg inn at jeg har i alle fall et slikt beslag i enden av min Selden bom, selv om jeg også har skjøte på hyttetaket.

Beslaget er også merket med "Jib preventor only" eller noe i den duren, så det virker definitivt å være ment for dette.
Er en 2011 Bavaria 36 Cruiser

IMG_20170411_094149.jpg

Det er akkurat det jeg har lært og sett selv. Dette sto også på min første og forrige seilbåt også.

Link to post

Det er hva jeg hevder. Slikt feste for jib-preventer har gjennom mange ti-år vært normalen i Norge og Sverige. Om eksempelvis slikt feste er tilleggsutstyr på eksempelvis franske båter med eksempelvis rigg fra Spar vet jeg ikke. Men her er bilde av Hulda's forrige bom, produsert av Skarven AB:

Bilde260205.jpg.bbda61cf0df045463a1429745fe00a83.jpg

 

I enden på bombeslaget er det sjakkelhull for bomløfter og sjakkelhull for jib-preventer. Denne bommen ble skiftet ut fordi den bøyde seg for mye under seiling i hårdt vær.

 

Hos deg er det vel bare å plukke ut endebeslaget og legge til et beslag for feste av jib-preventer.

Link to post
Mulligan skrev 47 minutes ago:

Vil det si at du hverken har uthal eller reveliner?

Jeg klarte å knekke av øyet i beslaget til topping-lift eller annet.

Espen Aker satte på en rustfri bøyle.

Joda, det sitter integrert i bommen om du ser på bildet mitt i første innlegg. Synes det ser trangt og lite ryddig ut men er visst helt vanlig og like bra i følge leverandør, noe jeg ikke har noen grunn til å betvile.

Link to post

Har diverse bolter og øyne bakerst på bommen min, men klarer ikke helt å se problemet ditt i praksis. I min verden er det i alle fall enklere å slå en slynge eller preventertauet rundt selve bommen enn å begynne å knote med små øyne. Hvis du vil legge opp noe mer permanent langs bommen er det kanskje noe annet.

Link to post

Selden har en annen design en Z-pars, det ikke en mangel du kan klage på.  Uansett; du har jo en skinne under bomen og der kan du sette på et øye som passer, i passe avstand fra bomnokken, så det ikke blir kluss med reveliner. Regner med du har et slikt øye for feste for kicken. Vil du være ekstra sikker kan du tre en reim rundt bomen og gjennom øyet. Men det finnes ganske mange varianter av hvordan man rigger preventer, og hvis du ønsker å bruke det såpass ofte som du antyder er det mulig du heller bør ha en bombrems? Se forøvrig her:

 

http://www.yachtingmonthly.com/gear/video-boom-brakes-preventers-tested-49463

http://www.yachtingworld.com/yachts-and-gear/tested-boom-brakes-and-preventers-65517

Link to post

Delta i diskusjonen

Du kan skrive innlegget nå, det vil bli postet etter at du har registrert deg. Logg inn hvis du allerede er registrert.

Guest
Svar på dette emnet

×   Du har postet formatert tekst..   Fjern formattering

  Only 75 emoji are allowed.

×   Innholdet du linket til er satt inn i innlegget..   Klikk her for å vise kun linken.

×   Det du skrev har blitt lagret.   Slett lagret

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...