Jump to content

Smart konverter for 50Hz 230v til 60Hz 110v (for USA båter)


Bay_liner

Recommended Posts

Kom over denne reisekonverteren (200W) som faktisk omformer både spenning og frekvens på riktig måte: https://www.amazon.com/LiteFuze-Travel-Voltage-Frequency-Converter/dp/B01K7UZ0VG/ref=sr_1_fkmr0_1?ie=UTF8&qid=1500409717&sr=8-1-fkmr0&keywords=50hz+60hx+converter

 

Har man en US båt med originalt kjøleskap vil dette behøve 60Hz frekvens for å gi riktig kjøleytelse. Det holder ikke med å tilføre 110 eller 115v via 230/110v trafo, motoren vil gå alt for sakte.

I mitt tilfelle fungerer kjøleskapet utmerket på 12V men ved landligge hvor 230v landstrøm er tilgjengelig er det fordelaktig å benytte denne som "power source".

 

Det viser seg at på min Bayliner 2556 er kjøleskapet foruten 12v tilførslen plugget inn i en 110v stikkontakt bak kjøleskapet. En kan såldes plugge denne konverteren rett i denne stikkontakten og plugge kjøleskapet rett i konverteren men det betinger at en har bygget om tilførselelen til kjøleskapet til 230v. Her gjelder det å holde hodet litt klart vha fagfolk.

I tillegg er det selvsagt viktig at både kjøleskapet (som standard) og konverteren får tilstrekkelig kjøling.

 

Ja, ja kjøleskapet er fra 1992 men siden det er bygget i Japan regner jeg med at det blir med en del år til....

 

Støyer litt for mye: Ja

Fungerer bra: Ja  :)

 

 

Bayliner RuleZ .. det er bare (nesten) ingen som tør å si det..... :yesnod:

Link to post

Jeg er klar over at spesifikasjonene på linken sier at den er god for 200W. Men min erfaring med slikt tilsier at du ikke bør bli overrasket om det viser seg at den ikke takler særlig mer enn halvparten av dette som kontinuerlig belastning. Et kjøleskap kan kreve en relativt høy startstrøm for å få startet kompressoren. Det er absolutt ikke sikkert at denne i det heletatt klarer å sparke kompressoren i gang, med risiko for brent motor som resultat. Sjekk også hvilken effekt er kjøleskapet merket med når det driftes fra 110v. (starteffekten er ofte høyere enn merkingen skulle tilsi)

 

Har ikke lyst til å være festbrems, men dette er helt klart noe du bør ha i bakhodet om du velger å forsøke deg på en slik.

Link to post
Bay_liner skrev 1 minute ago:

Holder fint for mitt skap som trekker kun 60W (110v) , starstrøm ikke noe problem.

Om du har kontroll på dette så kjør på. At startstrøm ikke er et problem tilsier kanskje at du har et peltier-skap, og da har du strengt tatt ikke behov for frekvenskonvertering i utgangspunktet. Men nå virker det jo som du har kontroll, så da gir jeg meg her :-) 

Link to post
Knurrbart skrev 7 minutes ago:

Å du har dobbel lader med du. Du verden for en mann

 

En uavhengig gren/ladekrets for forbruk og en for startbatteri, ja. (originalt)

Den manuelle (originale) batteribryteren må stå i enten eller ikke begge for å ikke ødelegge laderen under lading. 

Redigert av Bay_liner (see edit history)

Bayliner RuleZ .. det er bare (nesten) ingen som tør å si det..... :yesnod:

Link to post

Oppdatering: Funker som ei Kula og ikke nok med det, den fungerer som en ren 50/60 Hz konverter 110/110v også (automatisk 100-230v inngang) slik at det bare var å plugge den mellom kjøleskapet og den originale 110v stikkontakten bak det. Siden jeg ikke rakk å bygge om denne kursen til 230v ble det kun "Plug And Play", 110v/110v, 50->60Hz.

 

Ingen som helst unoter ved start ei heller særlig merkbar varme under drift, muligens litt lunk.

Det er en ventilasjonsåpning mot stikkabinen bak kjøleskapet. Monterer konverteren på stikkabinsiden slik at om den skulle konke er det bare å forbikoble den eller plugge inn en ny. forsvinner 110V av en eller annen grunn går kjøleskapet automatisk over i 12v drift. Landstrøm har alltid prioritet.

 

Siden alt fungerte så smertefritt gad jeg ikke måle skapets eksakte strømtrekk men det fantes ikke antydning til noen unoter, strømbegrensning el ved start og heller ingen varme i konverteren ved langtids drift.

 

Som nevnt tidligere trekker mitt skap kun 60w (oppgitt) og denne enheten (200w) takler som nevnt motorstarten på kjølekompressoren perfekt. Jeg tror konverteren takler en god del mer men jeg kommer ikke til å utforske det noe nærmere. Den er utstyrt med overbelasnings og kortslutningsvern.

 

Konverteren gir bra kvalitetsinntrykk hverken virker som eller er noe billigprodukt. Synd de 4 USB uttakene ikke blir tilgjengelig slik jeg velger å montere den men skal tenke litt på den saken. Kan evt montere den rett over kjøleskapdøren med USBene pekende opp. Me lyt sjå.

 

 

Redigert av Bay_liner (see edit history)

Bayliner RuleZ .. det er bare (nesten) ingen som tør å si det..... :yesnod:

Link to post

Delta i diskusjonen

Du kan skrive innlegget nå, det vil bli postet etter at du har registrert deg. Logg inn hvis du allerede er registrert.

Guest
Svar på dette emnet

×   Du har postet formatert tekst..   Fjern formattering

  Only 75 emoji are allowed.

×   Innholdet du linket til er satt inn i innlegget..   Klikk her for å vise kun linken.

×   Det du skrev har blitt lagret.   Slett lagret

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...