Jump to content

3 tonn sjark på en utrigger?


Grønnskollingan

Recommended Posts

hei, har tenkt på det at hvis jeg skal ha en sjark trenger jeg såklart en båtplass for å ha den. På brygga vår har vi bare utriggere igjen som er ledige. Tenkte på en sjark på 3 tonn da. Det kan komme litt bølger inn av og til, spesielt når det blåser nord. Det kommer jo vind inn der båtene ligger. Hvis jeg har en sjark på 3 tonn på en  utrigger, vil den slite mye på utriggeren da? Eller er det måter å feste den på slik at det ikke skjer.

Edited by Knut Idsø Lie (see edit history)
Link to post

- hvor lang er utriggeren? Ofte en viktig faktor mtp båtens lengde. 

 

Du sier nordlig vind kan ta godt. Hvilken retning ligger båten i forhold til sjøen og vinden som kan komme? 

 

Tilstanden på brygga ellers har jo også en del og si. Vil det være utrigger på begge sider av båten? Begge gangbare, eller er det en fortøyningsbom. 

 

Hvordan du fortøyer har mye å si. Det finnes gode prinsippskisser. 

Gode tau og rykkdempere, ingen tau som står stramt opp fra brygga, 90 grader på skuta.. 

 

legg gjerne ut bilder ? 

 

 

Link to post

Create an account or sign in to comment

For Norwegians: Hvis du leser dette så er engelsk forumspråk aktivt, du kan endre dette til norsk med "System Language" knappen nederst på alle sider

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now


×
×
  • Create New...