Jump to content

Simrad NX 45 og oppkobling mot Garmin gps 19X hvs


CIM

Recommended Posts

Hei

Har kjøpt meg en gammel NX 45 og skal koble opp gps på den. Kjøpte en Garmin gps 19x antenne hos en forhandler som anbefalte den. Men finner ikke ut av hvordan jeg skal koble disse sammen. Er det noen her som kunne hjulpet meg litt før jeg gir opp. Har en gammel simrad CX 33 med GPS entenne montert i dag, kan jeg bruke den antennen og koble inn på Video inngang på plotter med coax plugg?

Legger ved bilde av plotter med nmea inngang/utgang.

 

image.png.29b3d2977f09ac0766feacfb052f3140.png

Link to post

Jeg har gjort dette. Synes Simrad mottakeren vingla rundt for mye, så jeg byttet den ut mot en Trimble.

Du går inn på fuel kontakten. Pinne 1 er GND og pinne 3 er RX+.

Jeg lodda opp kabelen. Pluggen er en standard Amphenolkontakt som du kan kjøpe fra Pronav eller Elfa.

Plotteren konfigurerer seg selv med tanke Baudrate, start/stop bits osv.

 

Link to post

Takker

Jeg må ha det inn med teskje så jeg ikke gjør noe feil :-)

Mener du FULE TXDR/Smartcraft kontakt? Kan jeg ikke koble meg opp mot White  + NMEA in og Black Ground?

 

 

Link to post

Jeg har også NX 45 i min båt. Der har jeg NMEA 2000 antenne. Da måttte jeg ha en liten converter som gjorde det om til simnet. Kjøpte den på Ebay for 100,-

Har vært veldig stabil løsning.

Nå er jeg på leting etter løs kabel for å lage meg en AIS tilkobling. Noen som har erfaring med om den blir for treg med så mye data inn?

Edited by ravddo (see edit history)
Link to post
ravddo skrev 54 minutter siden:

Da måttte jeg ha en liten converter som gjorde det om til simnet.

Den "converteren" gjør sannsynligvis ingen ting. NMEA2000 og SimNet er det samme men med forskjellige connectors.

NX45 er en rar sak. Det er ingen Simrad, men en Navman. Derfor har den ikke de proprietære setningene som Simrad bruker for å hindre at brukeren kobler til non-Simrad utstyr. 

Link to post

Skrev litt feil. Jo jeg har NMEA 2000 som kobles direkte til Simnet. Det er AT 45 konverteren som gjør NMEA2000/Simnet om til NMEA 0283 som går rett inn på GPS ingangen på plotteren.

AT45 har kun Simnet tilkobling så jeg måtte ha en overgang fra N2K konekktoren til Simnet.

Har man en NMEA 0283 antenne så bruker man NMEA inn på navporten.

Link to post
  • 2 years later...

Create an account or sign in to comment

For Norwegians: Hvis du leser dette så er engelsk forumspråk aktivt, du kan endre dette til norsk med "System Language" knappen nederst på alle sider

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now


×
×
  • Create New...