Jump to content

Legge opp strøm i seilbåt med startbatteri og forbruksbatteri


84mm

Recommended Posts

Hei!

Etter å ha byttet motor i en god gammel Shipman 28 ble også det gamle el-anlegget røsket ut grunnet svært amatørmessig montering og utseende. (for det meste lampettledninger), har jeg nå en plan om å legge opp nytt el-anlegg med en forbruksbank samt startbatteri. Skal også montere solcellepanel for ekstra lading.

Motoren er en Yanmar YSM 12 hk (overhalt) og jeg antar at det er en 35A dynamo som sitter på den.

Jeg ønsker å legge opp til lading av begge batteriene ved hjelp av en CTEK 250SA dual 20A.

Ikke legg vekt på det som er tegnet inn etter distribusjonspanelet.. 

Skjematisk så tenker jeg noe som dette;1633370320_KopiavForbruksbankogstartbateri.jpg.281a96a34786d1aba02e8e77fc4e022a.jpg

 

Så kommer spørsmålene;

1 Er det behov for en batterivelger (BEP721) når jeg tenker å benytte en CTEK 250SA dual 20A?

2 Er det ok å ha hovedstrømsbryter på negativ side?

3 Kan jeg måle hvor mye A dynamoen produserer?

 

Regner med at det blir oppfølgingsspørsmål etter hvert.. ;-)

Kjetil E.

Link to post

om eg skal forsøka å svara på dette:

1/  Batterivelger skal fordela strømmen frå dynamoen, ein dual lader har sjølv utstyr for å fordela strømmen frå denne. Desse to utfyller kvarandre.

2/  Eg ser ingenting i veien for å ha hovedbryteren i minus.

3/  Eit amperemeter i dynamoledningen måler ladestrømmen, men gjer samtidig denne ledningen sopass mykje lengre at du mister eindel lading.

for øvrig:

Eg reknar med ar der er ein bra tegning med dette BEP-releet, der er det eindel ting som treng korrigering.

Kabelstørrelse 24+ qmm det er vel 25 qmm det då er snakk om? den er god for 80A.

Der er stipla ei tynn linje frå dynamoen, la den få bli 16qmm, eller minst 10

du skriv om ein heil del kabel 2 qmm - 2,5 er standard.

Eg syns du skal sjå ein gang til på kva som er i lag på kvar sikring, der er noko som heiter essensiell last, dette er ting som er nødvendig for skipets sikkerhet, dei skal ha sikringen for seg sjølv, ikkje dela den med noko anna. (VHF, landterner, )

Image1.png.aa85cafe0364fde2865da8315f5dd5c5.png

Eg hadde denne tegningen i tegningsarkivet her på BP, du kan no få sjå, og eg tenker spesielt på sikringsboksen, som ogso har minusskinne.

 

                 Magne

Link to post
84mm skrev 34 minutter siden:

Når jeg spurte om A ut på dynamo så er det mer å få greie på hvor "stor" dynamoen er/ kan levere.. ikke permanent målepunkt.. 

 

Det enkleste er å kjøpe seg ei ampere tang. Billigste finner du vel på BT, clas etc. Tapp ned batteriene til rundt 50% og start opp med kald dynamo/motor og følg med. Strømmen vil nok ramle ganske raskt men du vil få en pekepinn på hvor mye den kan levere. Ideelt sett bør du ha batterikapasitet på 200-300Ah om du har bly/syre, da får du kjørt dynamo max om det er en original dynamo 50-100A

Redigert av Kjellg (see edit history)
Link to post

Delta i diskusjonen

Du kan skrive innlegget nå, det vil bli postet etter at du har registrert deg. Logg inn hvis du allerede er registrert.

Guest
Svar på dette emnet

×   Du har postet formatert tekst..   Fjern formattering

  Only 75 emoji are allowed.

×   Innholdet du linket til er satt inn i innlegget..   Klikk her for å vise kun linken.

×   Det du skrev har blitt lagret.   Slett lagret

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...