Jump to content

Motor starter ikke, kun tikkelyder fra starter


M/S AIOLOS

Recommended Posts

Nye/bra batterier, gå over kabler og kabelsko, så får du en kompis til å kakke på starteren med en hammer mens du prøver å vri om tenningen. Virker de fleste tilfeller. Funker stort sett alltid på biler som har stått noen år.

 

P.s

Du  finner masse gode batterier i batteri-retur kassen som står på enkelte bensinstasjoner/bilverksteder. Ta med multimeter/batteritester. Har ikke kjøpt ett nytt batteri på 12 år. 

A jack of all trades is a master of none, but oftentimes better than a master of one

Link to post

Har du dårlig forbindelse mellom batteriets minus-pol og motoren (jording) så kan jo det være en årsak til både sviktende starter-funksjon og utilstrekkelig lading på batteriet. Jeg hadde begynt med å sjekke opp den, deretter sjekker du starter igjen med et friskt batteri, og prøve å lade opp igjen det gamle batteriet, og se om det er liv laga. Men hvis det har stått vinteren over i utladet tilstand, så er det vel fort fryst i filler, kanskje.

Link to post

Det absolutt enkleste er et voltmeter koblet til batteriet når du vrir på nøkkelen.

 

Faller spenningen ned mot 8-9 volt eller enda mindre er batteriet defekt/utladet, holder spenningen seg rundt 10-11 volt, er det kabling, kontaktfeil en plass.

Vær obs på at det kan være dårlig kontakt i innslaget på starteren, dette kan i mange tilfeller kjøpes løs, og skiftes selv. 

Hold kjeft,når du snakker til meg!

Link to post

Og ikke glemme hovedstrømsbryteren.. Det er og ein mulig feilkilde..

Nå: Shakespeare 15,6 fot Suzuki DT140 EFI (Prosjekt) (2021-…)

Nå:  92- Nor-Dan 6100  Mercury Verado 200 (2016-...)

Før: 91- Skipsplast 460 Suzuki DT90         (2008-2016)

Før: 80- GH10               Evinrude 8             (Midt på 90-tallet)

Link to post

Du må være innlogget for å kunne svare.

Logg inn med eksisterende, eller opprett ny, konto.

Opprett ny konto

Gratis og helt uforpliktende

Klikk her for å opprette konto.

Logg inn

Logg inn dersom du har konto

Logg inn


×
×
  • Create New...